w , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leasing dla zadłużonych

Osoby zadłużone często z góry zakładają, że nie mają nawet co liczyć na wzięcie auta w leasing. Czy mają rację? Jak bardzo zdolność kredytowa wpływa na możliwość skorzystania z leasingu?

Zdolność kredytowa a leasing

Zdolność kredytowa to zdolność i gotowość do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Analizę zdolności kredytowej najczęściej przeprowadza bank, gdy jego klient chce wziąć kredyt.

Analizę zdolności kredytowej dzieli się na dwie podstawowe części: ilościową i jakościową. Analiza ilościowa to przede wszystkim analiza sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy, w której bierze się pod uwagę uzyskiwane przez niego dochody, miesięczne koszty utrzymania i obecne zadłużenie, np. spłacane obecnie kredyty. Natomiast analiza jakościowa to sprawdzenie wszystkich tych danych, które mają istotny wpływ na skłonność przyszłego klienta do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań, czyli np. wiek, stan cywilny, liczba osób będących na jego utrzymaniu, status mieszkaniowy i majątkowy, wykształcenie, staż pracy, wykonywany zawód, zajmowane stanowisko czy historia kredytowa.

Bank pobiera również raport z BIK, aby dowiedzieć się, czy klient posiadał i posiada jakieś zobowiązania i jak spłacał swoje wcześniejsze długi. BIK gromadzi i udostępnia dane o historii kredytowej klientów indywidualnych i przedsiębiorców z całego rynku kredytowego oraz dane z obszaru pożyczek pozabankowych. Informacje przechowywane w bazie BIK to dane zarówno pozytywne, czyli o zadłużeniach spłacanych terminowo, jak i negatywne, czyli o opóźnieniach w spłacie.

Jak firmy leasingowe sprawdzają zdolność kredytową?

Oceny zdolności kredytowej mogą dokonać również firmy leasingowe. W ten sposób, biznesy te starają się przewidzieć, czy spłata przebiegnie bez zakłóceń i opóźnień w spłatach. To, czy firma leasingowa dokona takiej analizy jest w dużej mierze uzależnione od rodzaju leasingu oraz wewnętrznych sposobów funkcjonowania danego biznesu. Przy ocenie kredytowej leasingodawca, podobnie jak bank, zwraca uwagę na kilka różnych czynników.

Przede wszystkim jest to czas działalności na rynku danej firmy. Niektóre firmy wymagają, aby biznes przyszłego leasingobiorcy istniał co najmniej pół roku lub rok, a jeszcze inni udzielają finansowania już od pierwszego dnia działalności klienta. Firma leasingowa uwzględnia także majątek przedsiębiorstwa, czyli np. posiadane nieruchomości. Przedsiębiorca może zostać dodatkowo sprawdzony pod kątem obrotów firmy. Firma leasingowa przy udzielaniu finansowania może także zweryfikować bazy dłużników, takie jak BIK czy KRD.

Leasing dla zadłużonych – czy to możliwe?

Czy przedsiębiorca widniejący w rejestrze dłużników BIK może uzyskać leasing auta? To zależy głównie od polityki firmy zajmującej się leasingiem samochodów. Niektóre biznesy się na to nie zgodzą, szczególnie jeśli np. wnioskodawca ma negatywny wpis w rejestrze BIK i chce objąć leasingiem m.in. nietypowe sprzęty o małej popularności na rynku wtórnym. Zdarza się jednak, że firmy leasingowe nie biorą pod uwagę negatywnej historii kredytowej w BIK lub nawet w ogóle nie sprawdzają swojego wnioskodawcy w tego typu rejestrach.

IFL – sprawdzony leasing dla zadłużonych

Jedną z firm, która udostępnia możliwość wzięcia auta w leasing nawet tym wnioskodawcom, którzy widniejąc w BIK, jest Internetowy Fundusz Leasingowy. IFL posiada bardzo elastyczną ofertę i zdaje sobie sprawę, że kłopoty z przepływami finansowymi mogą przytrafić się wszystkim, dlatego do każdego klienta podchodzi indywidualnie. Cała procedura leasingowa jest szybka i sprawna. IFL obsługuje zarówno małe, jak i duże przedsiębiorstwa. Bez znaczenia jest również staż firmy – o leasing auta mogą ubiegać się nawet start-upy. Wnioskodawcy mają do wyboru trzy rodzaje leasingu – leasing zwrotny, leasing operacyjny i leasing konsumencki.

Ponad to fundusz leasingowy IFL umożliwia zakup auta po leasingu.

Więcej informacji na temat Internetowego Funduszu Leasingowego (IFL) i jego aktualnej oferty można uzyskać:

<iframe src=”https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m18!1m12!1m3!1d2560.7874029848085!2d19.936463999999997!3d50.071543!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x47165b06a4a4a63d%3A0x57a8b326fe39acef!2sINTERNETOWY%20FUNDUSZ%20LEASINGOWY%20S%20A!5e0!3m2!1spl!2spl!4v1648124479659!5m2!1spl!2spl” width=”600″ height=”450″ style=”border:0;” allowfullscreen=”” loading=”lazy”></iframe>

Napisane przez Marcin Balana

Credit Agricole i UNICEF promują współpracę biznesu i III sektora

Gaming ma się dobrze