Grę na fortepianie Ingolf Wunder rozpoczął w wieku czternastu lat, po tym jak porzucił swoją dziesięcioletnią przygodę ze skrzypcami. Po niespełna pół roku nauki w Konservatorium Linz zadebiutował jako pianista w Schubertsaal w Wiener Konzerthaus. Debiut okazał się ogromnym sukcesem. Od tej pory na dobre związał z fortepianem. W wieku piętnastu lat dał swój pierwszy koncert z orkiestrą. Po czterech latach, przeniósł się do Wiednia, aby rozpocząć studia w Universität für Musik und darstellende Kunst. Aktualnie występuje na scenach całego świata.
Szczególny rozgłos artysta zyskał w 2010 roku, występując w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, gdzie zajął – po ogromnych dyskusjach – II miejsce oraz zdobył dwie nagrody specjane: za najlepsze wykonanie koncertu oraz za najlepsze wykonanie Poloneza-Fantazji op. 61.
Podczas piątkowego koncertu w Toruniu zabrzmi słynna Uwertura Egmont op. 84.L. van Beethovena, napisana do tragedii Goethego "Egmont". Najcenniejszymi partiami w utworze jest wzruszające Larghetto do sceny śmierci i napisana specjalnie na żądanie Goethego Symfonia Zwycięstwa, zamykająca całość. Triumfalna apoteoza końcowa ilustruje dumną postać walczącego o wolność głównego bohatera utworu.
Z kolei IV Koncert fortepianowy L. van Beethovena, zwany Skowronkowym, to pierwszy koncert w pełni oddający własny styl kompozytora. Beethoven przeciwstawił tu grę solo i orkiestrę jak gdyby były osobą i chórem. Wirtuozeria nabiera tu cech wysoce artystycznej improwizacji. I część ma pogodny i radosny charakter. Z kolei krótkie Andante to jedno z najbardziej dramatycznych utworów koncertowych. Dialog orkiestry i solisty oraz liczne elementy wirtuozerii są idealnie wplecione w całość symfonii.
Natomiast Koncert fortepianowy e-moll to najbardziej znany koncert Chopina, swą sławę zyskał dzięki niezwykle szlachetnym brzmieniom, ornamentalnej melodyce, płynnym, szerokim akordom i zdobnych figuracjom. Posiada silnie wyeksponowany pierwiastek wirtuozowski, a rysunek kantyleny, moc, energia i żywioł dzieła łączy się w sposób niebywały z liryzmem i namiętnym brzmieniem. Jest to doskonałe dzieło, w pełni umożliwiające artystom popisanie się techniką gry oraz dojrzałością artystyczną.
Koncert Nadzwyczajny odbędzie się w piątek o godz. 19:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa. Bilety kosztują 50 zł. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną od pulpitu dyrygenckiego poprowadzi ZBIGNIEW GRACA, a słowo wstępne wygłosi URSZULA GUŹLECKA.