w , ,

Łącznik ul. Suwak i ul. Cybernetyki oraz nowe światła. Służewiec przyspieszył!

Otwarty nieco ponad miesiąc temu 600-metrowy łącznik ul. Suwak i ul. Cybernetyki oraz modernizacja sygnalizacji świetlnej zdecydowanie odciążyły lokalny ruch samochodowy i zmieniły codzienność wielu mieszkańców Służewca i pracowników tutejszych biur. Koszty tych inwestycji pokryły prywatne firmy, wykładając na ten cel kwotę ponad 15 mln złotych. W projekt zaangażowane były również władze Warszawy i lokalni społecznicy. Biznesowa część Mokotowa świeci dziś przykładem dla innych dzielnic, jak można modernizować infrastrukturę w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, a przy okazji uwalniać potencjał do dalszego rozwoju oraz zwiększać atrakcyjność dla mieszkańców i przyszłych inwestorów.

Inwestycja, zrealizowana ze środków Adgar Poland, a także Syrena Real Estate wspólnie z PineBridge Benson Elliot i AFI Europe, stała się istotnym wsparciem dla infrastruktury drogowej tej części Służewca. Ul. Logarytmiczna, bo tak powinna wkrótce brzmieć jej oficjalna nazwa, znacząco udrożniła ruch na ulicach Postępu, Marynarskiej, Domaniewskiej oraz ułatwiła dojazd i wyjazd samochodów w kierunku Ochoty i na południe, w kierunku Ursynowa czy Wilanowa. Szacunkowe dane głównego inwestora wskazują, że w dni robocze przejeżdża tędy nawet 4,5 tys. samochodów na dobę. Ta liczba doskonale obrazuje, jak potrzebne dla przepustowości drogowej infrastruktury na Służewcu było wybudowanie odcinka łączącego ul. Suwak i ul. Cybernetyki.  

Wzdłuż nowej ulicy wybudowano także 36 ogólnodostępnych miejsc parkingowych, niezwykle deficytowych w tej części Służewca, w tym trzy stanowiska dla osób z niepełnosprawnościami. Omawiany łącznik to jednak nie tylko rozwiązanie dla kierowców – w ramach projektu powstały również chodniki i drogi rowerowe. Wkrótce pojadą tędy również autobusy, których przystanek zaplanowano w bezpośredniej bliskości stacji PKP Służewiec, co z pewnością jeszcze bardziej ułatwi dostępność komunikacyjną dla osób korzystających z transportu publicznego.

Dodatkowo, w styczniu 2025 roku dokonano modernizacji sygnalizacji świetlnej u wylotu ul. Postępu w ulicę Marynarską oraz optymalizacji ustawień czujników wykrywających ruch tramwajów. Najbardziej zauważalną dla kierowców zmianą jest pojawienie się „bezkolizyjnego” kierunkowego zielonego światła, zdecydowanie przyspieszającego wjazd w ul. Marynarską oraz ku południowej obwodnicy Warszawy.

Dotychczas, ruch ten regulowała wyłącznie czasowo pojawiająca się tzw. zielona strzałka przy włączonym świetle czerwonym. Koszty modernizacji tej sygnalizacji zamknęły się w kwocie ok. 200 tys. złotych i ponownie pokryli ją prywatni inwestorzy – Adgar Poland, AFI oraz Corbine. Warto podkreślić tu również zaangażowanie reprezentantów Stowarzyszenia Lepszy Służewiec, którzy podjęli się konsultacji dostępnych rozwiązań z Biurem Zarządzania Ruchem m.st. Warszawy oraz spółką Tramwaje Warszawskie.

„Przebudowa łącznika Suwak i Cybernetyki, a następnie wdrożenie nowej sygnalizacji świetlnej to przykład, jak inwestorzy mogą efektywnie i odpowiedzialnie współpracować z władzami samorządowymi dla dobra lokalnych społeczności. Dzięki tej inicjatywie osiedla mieszkaniowe i budynki biurowe w tej części Służewca stały się bardziej dostępne, a codzienne dojazdy zdecydowanie mniej uciążliwe. Otrzymujemy liczne sygnały od naszych najemców, że ta inwestycja była strzałem  w dziesiątkę, precyzyjnie wymierzonym w tutejsze infrastrukturalne ograniczenia” – mówi Michael Mevorach, Country Manager w Adgar Poland.

Służewiec mniej Mordorem, bardziej wzorem!

Służewiec, niegdyś postrzegany głównie jako biurowe zagłębie Stolicy i przez wielu jej mieszkańców nazywany Mordorem, dziś przechodzi prawdziwą metamorfozę, stając się miejscem harmonijnej symbiozy funkcji mieszkalnych, biznesowych i rekreacyjnych. Modernizacja sygnalizacji świetlnej i oddanie do użytkowania łącznika ulic Suwak i Cybernetyki jest modelowym przykładem udanej współpracy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, które może być impulsem do dalszego rozwoju tej i pozostałych dzielnic Warszawy, a także elementem zwiększenia atrakcyjności zarówno dla inwestorów, jak i lokalnych mieszkańców. „Dzięki nowym projektom urbanistycznym w duchu zrównoważonego rozwoju Służewiec staje się wzorem nowoczesnej tkanki miejskiej, łączącej komfort życia codziennego z dynamiczną przestrzenią biznesową” – podsumowuje Rafał Miastowski, burmistrz Mokotowa.

Adgar Poland: https://www.adgar.pl/

Załączniki

  • (50 kB)

Napisane przez newss.pl

Baustoff+Metall z Gazelą Biznesu w 25. edycji rankingu!

Krzysztof Miruć poleca Senti Ceramica – nowa kampania wizerunkowa marki