w

Kupujemy dom: Białołęka czy Wawer?


Duży wybór ofert

Na zmianę wyglądu poszczególnych rejonów Warszawy ogromny wpływ mają firmy deweloperskie. To deweloperzy poprzez wybór lokalizacji na swoje inwestycje kreują obraz miasta. Białołęka i Wawer w ciągu kilku ostatnich lat z dzielnic postrzeganych jako mało znane obszary miasta stały się wiodącymi pod względem dostępności domów jednorodzinnych na rynku pierwotnym.

Największą liczbę oferowanych domów i segmentów w Białołęce i Wawrze potwierdzają zestawienia serwisów internetowych. Portal Szybko.pl badając strukturę ofert sprzedaży domów w Warszawie plasuje Wawer i Białołękę na czele dzielnic, w których najłatwiej w mieście można znaleźć dom. Według autorów raportu w Wawrze znajduje się aż 26 proc. ofert domów wystawionych do sprzedaży. Białołęka zajmuje w tym zestawieniu drugie miejsce (ponad 16 proc.). Serwis ogłoszeniowy Otodom.pl analizując zeszłoroczne preferencje osób poszukujących domów w Warszawie zwraca uwagę na to, że to w tych dwóch dzielnicach internauci najczęściej poszukiwali informacji o ofertach.

Przeglądając aktualne oferty deweloperskie na portalu Tabelaofert.pl znajdziemy łącznie ponad 190 domów w obu omawianych dzielnicach. Aż 110 z nich znajduje się w Białołęce, podczas gdy w Wawrze ich liczba wynosi ponad 80. W sumie stanowi to prawie dwie trzecie całej oferty nowych domów wystawionych do sprzedaży w stolicy.

Fundamentalny atut – cena

Popularność obszarów Białołęki i Wawra jest pochodną atutów obu dzielnic. Niewątpliwie jednym z największych z nich jest konkurencyjna cena metra kwadratowego domu w porównaniu z innymi warszawskimi rejonami. 

Dla przykładu za metr kwadratowy segmentu w Wilanowie zapłacimy w zależności od rodzaju inwestycji od 4500 zł nawet do 6500 zł. Na Ursynowie widełki cenowe kształtują się od 4000 do 6000 zł za 1 mkw. Z kolei w dzielnicy Włochy minimalne ceny domów zaczynają się od ok. 6000 zł. Na tym tle oferty Białołęki i Wawra wydają się być szczególnie atrakcyjne. Na terenie Białołęki segmenty możemy już nabyć w cenie od 3000 zł za mkw.

Przykładowo w oddanej do użytkowania inwestycji, Osiedlu Przytulnym w Wawrze, luksusowe segmenty o powierzchni około 180 m kw. są do nabycia już za niecały milion złotych. Ta cena za porównywalną nieruchomość jest nieosiągalna w większości warszawskich dzielnic. – Za taką sumę klient może odebrać klucze do gotowego nowoczesnego segmentu z działką o wielkości nawet 550 mkw. na kameralnym osiedlu w zielonym otoczeniu, co należy do rzadkości, jeśli chodzi o stołeczną ofertę – mówi Wojciech Stisz, Specjalista ds. marketingu i sprzedaży w BARC Warszawa S.A. – Każdy z segmentów został zbudowany według odrębnego projektu. W ten sposób chcieliśmy naszym klientom dać większy wybór – dodaje. 

Green outdoor

Poza ceną, zachętą do zakupu domu w Wawrze i Białołęce jest lokalizacja w pobliżu kompleksów leśnych. Wybór tych rejonów daje namiastkę zamieszkiwania za miastem. Takie położenie to niewątpliwy plus dla wszystkich, którzy cenią sobie spokój i życie w pobliżu natury.  W przypadku Białołęki znamienne jest lokalizowanie nowych inwestycji w sąsiedztwie lasów w okolicach Henrykowa, Kanału Żerańskiego, Dąbrówki Szlacheckiej, Płud oraz Choszczówki, która jest miejscem wypoczynku okolicznych mieszkańców.   
Podobnie Wawer znany jest jako bardzo zielona część miasta. Ponad 1/3 powierzchni tej nie małej stołecznej dzielnicy zajmują tereny leśne, w tym kompleksy wchodzące w skład Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. W związku z tym w naturalny sposób ograniczone zostało tworzenie na jej terenie obiektów uciążliwych dla środowiska, co stwarza z kolei świetne warunki do rozwoju budownictwa mieszkaniowego.

Samochodem, autobusem, czy pociągiem?

Przyjrzyjmy się jeszcze potencjałowi komunikacyjnemu obu dzielnic. W przypadku Białołęki, dzięki Mostowi Północnemu, jeszcze w tym roku zostanie rozwiązany problem związany z przeprawą na drugi brzeg Wisły i dojazdem do centrum miasta. Dojazd z tej dzielnicy do węzła komunikacyjnego Młociny zajmie niebawem kilkanaście minut. Dziś mieszkańcy mają do wyboru komunikację autobusową (bus pas) i komunikację kolejową (trasa Warszawa-Legionowo-Nasielsk).

Wawer z kolei dysponuje znakomitym połączeniem z centralnymi rejonami Warszawy dzięki Szybkiej Kolei Miejskiej. W nie całe pół godziny dojedziemy kolejką do serca miasta. Błogosławieństwem dla kierowców zamieszkałych w tej dzielnicy jest Most Siekierkowski i trasa szybkiego ruchu wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego. Poza tym do centrum można sprawnie dojechać autobusami.

Avatar photo

Napisane przez PrestigePR

Frost & Sullivan: Nowa wizja mobilności odpowiedzią na rozwój urbanizacji i powstawanie megamiast

Ursus – dzielnica przyjazna najmłodszym