w , ,

Krakowscy laureaci „Najlepszej książki na jesień”!

– Zainteresowanie konkursem przerosło najśmielsze wyobrażenia organizatorów – podkreślał Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl. –Ponad 30 tysięcy oddało głosy w obu etapach naszego konkursu i plebiscytu. Nie ma się jednak co dziwić, bowiem jesienne wieczory wyjątkowo sprzyjają lekturze książek. Dodatkowo na miłośników książek, oddających głosy na swoich faworytów, czekały atrakcyjne nagrody książkowe oraz prawdziwa niespodzianka – multimedialny tablet Dante, ufundowany przez Legimi.com – księgarnię oferującą e-booki na czytniki, smartfony i tablety.

Najlepsze książki w danej kategorii wskazało również jury, złożone z krytyków literackich oraz ludzi związanych ze światem książki. Tym sposobem dylemat związany z wyborem idealnej książki na słotę i pluchę przestaje istnieć, zaś jedynym wyborem, jakiego dokonamy, jest wybór tych, które z nagrodzonych książek przeczytamy jako pierwsze. Na stronie internetowej www.ksiazkanajesien.pl możemy zapoznać się ze wszystkimi nagrodzonymi tytułami, a także zakupić wybrane pozycje.

Kategorie konkursowe

Do walki w konkursie „Najlepsza książka na jesień” stanęły książki kilku konkursowych kategorii. Były mrożące krew w żyłach thrilleryproza polska i proza obca powieści obyczajowe, romanse (czyli najlepsze historie pisane przez życie); powieści „z pieprzykiem” (rozpalające pożądanie), poradniki (by wiedzieć więcej i działać efektywniej), podróże literackie (pozwalające przekroczyć wszystkie granice), perły z lamusa – albumy, publikacje historyczne, biografie (i nie tylko) oraz opowiadania. Nie mogło również zabraknąć kryminalnych zagadek, idealnych wprost na jesienne wieczory, czyli książek z kategorii kryminału i sensacji, a także powieści fantasy, science-fiction (nie zawsze świetlane wizje przyszłości) oraz książek audio – do słuchania zawsze i wszędzie. Biografie, wspomnienia przybliżyły czytelnikom sylwetki wielkich ludzi, zaś dzieci chętnie zapoznają się z pozycjami do nich adresowanymi (książki dla dzieci), bądź pochłaniać będą książki dla młodzieży.

Poznajmy zatem zwycięzców!

W kategorii thriller najbardziej mroczną i trzymającą w napięciu– zdaniem internautów – okazała się „Mroczna kolekcja” Teda Dekkera, (wydawnictwo: HACHETTE). Kiedy czytelnicy wraz z agentem specjalnym Bradem Rainesem tropić będą seryjnego mordercę, jury odda się lekturze wybranej przez siebie książki „Śladem zbrodniTess Gerritsen, (wydawnictwo: Mira) i zgłębianiu rodzinnych tajemnic Beryl Tavistock.

Proza życia i prawda bijąca z powieści „Przewrotności dobra” Jolanty Kwiatkowskiej, (wydawnictwo Dobra Literatura) przekonała internautów do tego, by to właśnie kolejną powieść tej znakomitej autorki uhonorować w kategorii proza polska. Jury postanowiło zaś wybrać się w pasjonującą podróż tropem Róży z Wolskich i jej talentu. Paryż przywitali oni wraz z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, autorką książki „Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich”, (wydawnictwo Nasza Księgarnia).

W kategorii proza obca internauci nagrodzili powieść „Księga ogni” Jane Borodale, (Dom Wydawniczy Mała Kurka),natomiast jury z właściwą sobie delikatnością wskazało na jedną z najpiękniejszych historii miłosnych naszych czasów, czyli na „Delikatność” Davida Foenkinosa, (wydawnictwo Znak).

Historie pisane przez życie, miłości – te małe i te duże, koleje losu bohaterów są często kanwą doskonałych pozycji w kategorii powieści obyczajowe, romanse. Przekonują nas o tym internauci, nagradzając książkę „Baśniarz” Antonii Michaelis, (wydawnictwo Dreams), czyli ulotną opowieść snutą przez Abla. Wstrząsem dla jury była powieść „Skrywana przeszłość” Anny Birger, (wydawnictwo Prószyński i S-ka), w której odziedziczone przez bohaterkę pamiętniki odsłaniają te fakty z historii, o których wielu wolałoby zapomnieć.

W tej kategorii przyznano również wyróżnienie – głosami wszystkich tych, którzy z utęsknieniem wypatrują odlotu teściowej zdobyła je książka „Teściową oddam od zaraz” Małgorzaty Kursy (wydawnictwo Prozami).

W chaosie dnia codziennego nieograniczoną pomoc stanowią poradniki, a wśród nich ten wybrany przez internautów – „Doktor klaun! Terapia śmiechem, wolontariat, edukacja międzykulturowa” Przemysława Pawła Grzybowskiego (Oficyna Wydawnicza IMPULS), będący pozycją adresowaną nie tylko do nauczycieli, pedagogów czy wolontariuszy i lekarzy, ale do wszystkich, którzy pragną otworzyć swoje serca przed potrzebującymi.

Jury nagrodziło natomiast poradnik „Jaką żoną jestem?” Lindy Dillow (wydawnictwo KOINONIA) – doskonałą lekturę dla żon obecnych, a także dla tych panien, które za mąż wyjść chcą i planują.

W podróż literacką – i to nie tylko tropem własnych marzeń i planów – internauci wyruszą wraz z pozycją „Warto podążać za marzeniami. Moja podróż przez życie” Marka Kamińskiego (wydawnictwo G+J Gruner+Jahr PL). Jury natomiast wybierze się wraz z Henrykiem Pietrasem SJ w podróż, która stanowić może prawdziwe oczyszczenie, czyli w „Duchową pielgrzymkę do Ziemi Świętej”, (wydawnictwo WAM ).

W kategorii perły z lamusa uwagę internautów przykuła pozycja „Dojrzewanie u Habsburgów” Artura Gabora, (wydawnictwo Żywia) – powieść osadzona w realiach Żywca z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to w dawnym Pałacu Habsburgów po 1945 roku umieszczono szkołę leśnictwa z internatem. Jury nagrodziło natomiast pozycję  „Niby-dziennik ostatni 1981–1987” Zygmunta Mycielskiego (wydawnictwo Iskry).

Opowiadania coraz częściej pisujemy i coraz częściej czytamy, o czym świadczy ilość głosów internautów oddanych na zbiór „Historie jak życie” Pawła Malca (wydawnictwo Goneta.net). Kobieca (choć nie tylko) część jury wybrała pozycję „Wszystko dla niej” Beaty Rudzińskiej (wydawnictwo AMEA), prezentującą nie tylko różne oblicza kobiecości, ale zgłębiającą naturę związków i postaw ludzkich. Na wyróżnienie zasłużyła natomiast pozycja „Pięć” Mariki Krajniewskiej, (wydawnictwo Papierowy Motyl).

Młodzi przedstawiciele internautów i wielbiciele książek dla młodzieży nagrodzili wzruszającą powieść „Freak City” Kathrin Schrocke (wydawnictwo Dreams). Jury w tej kategorii wskazało na pozycję Księżyc zapomniałJimmy`ego Liao (wydawnictwo Officyna) – przepiękną opowieść o zapominalskim księżycu i o samotności.

W kategorii książki dla dzieci mali internauci nagrodzili piękną powieść nie tylko dla wielbicieli zwierząt „Jesień w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej GórceTomasza Szweda (wydawnictwo Bis). Jury nagrodziło natomiast książeczkę „O psie, który szukałJoanny Guszty (wydawnictwo Ładne Halo), zaś na wyróżnienie zasłużyła „Psia kupaKwon Jeong-saeng (wydawnictwo Kwiaty Orientu) – wzruszająca historia istoty przekonanej o swojej beznadziejności.

Wśród książek audio internauci dokonujący trudnego wyboru wskazali na „Burzliwe dzieje pirata Rabarbara” Wojciecha Witkowskiego (wydawnictwo Bis), zaś jury nagrodziło „Uzdrowiciela(wydawnictwo WAM) autorstwa Andreasa Englischa, który przez dwadzieścia lat towarzyszył Ojcu Świętemu w jego posłudze.

Jesień to doskonały czas, by zgłębiać kryminalne zagadki i wyruszać tropem sensacji. W kategorii kryminał, sensacja internauci nagrodzili powieść Dzień kłamstwaWilliama Brodricka (wydawnictwo HACHETTE), mrożącą krew w żyłach historię zdradzonej kobiety… Jury wybrało natomiast pozycję Operacja SeegrundVolkera Klupfela i Michaela Kobra (wydawnictwo Akcent).

W kategorii fantasy, science-fiction internauci (nie tylko pobierający nauki w Akademii Mitu) nagrodzili książkę „Dotyk Gwen Frost” Jennifer Estep (wydawnictwo: Dreams), natomiast jury wybrało „Opowieści praskie” Tomasza Bochińskiego (wydawnictwo Almaz).

Biografie, wspomnienia nadzwyczajnych i (nie)zwyczajnych ludzi cieszą się niesłabnącą popularnością wśród internautów. Oni właśnie wskazali na książkę „Przeżyłem sowieckie łagry. Wspomnienia” Józefa Hermanowicza MIC (wydawnictwo Promic), czyli na wznowienie wydanych w 1966 roku wspomnień mariańskiego misjonarza z Harbinu i więźnia sowieckich łagrów. Jury z pasją oddało się natomiast lekturze biografii „Smolar. Piłkarz z charakterem” Jacka Perzyńskiego (wydawnictwo Erica).

Najlepsi z najlepszych

Jakie pozycje okazały się tymi, które zasługują na laur zwycięzcy? Najlepszą książką na jesień internauci okrzyknęli powieść „Księga ogni” Jane Borodale (Dom Wydawniczy Mała Kurka), która przenosi czytelnika do małej wioski w hrabstwie Sussex do roku 1752. Poznajemy w niej główną bohaterkę, Agnes Trussel. Ucieczka do Londynu oraz przypadkowo zawarta znajomość z twórcą fajerwerków za zawsze odmienią jej życie, zaś praca przerodzi się w pasję. Czy jej zadowolenie z życia i ogień w oczach nie będą powodami do zazdrości tych, którzy chętnie postawiliby Agnes pod pręgierzem opinii publicznej?

Jury natomiast nagrodziło książkę  Żona tygrysa” Tei Obreht (wydawnictwo: Drzewo Babel) – nieszablonową powieść, pełną niezwykłych wspomnień i bałkańskiego folkloru.

Zwycięskie tytuły poznaliśmy 25 października 2012 r., zaś ze wszystkimi laureatami warto poznać się bliżej dzięki stronie www.ksiazkanajesien.pl.

Avatar photo

Napisane przez Granice.pl

Telmon rozszerza zakres akcji sprzedażowych dla Netii

Przysucha: tomograf GE od MEDFinance