w

KPKM chce wprowadzić autobusy na gaz

– Autobusy testowe  wyjechały na ulice Białegostoku w maju.– mówi Dariusz Ciszewski, prezes KPKM. –  Przez miesiąc będą obsługiwały różne linie. Decyzję podejmiemy na początku czerwca.

Dzięki testom spółka sprawdzi, czy instalacja sprawdzi się w autobusach i jakie będzie zużycie paliwa.

– Jeśli testy wypadną zadowalająco, od wakacji planujemy wprowadzić ok. 40 takich pojazdów do normalnego rozkładu – dodaje prezes Ciszewski. – W ten sposób uda się oszczędzić od pięciu do dziesięciu tysięcy złotych na jednym autobusie miesięcznie.

KPKM właśnie rozstrzygnęło przetarg na zakup 820 tys. litrów LPG.  Przez najbliższe 6 miesięcy dostarczać go będzie białostocka spółka Barter S.A., która na e-aukcji zaproponowała cenę niższą o blisko 7 procent od cen giełdowych.

 – Jest to bardzo korzystna cena za dobrej jakości gaz – zauważa prezes Ciszewski, który dobrze wspomina wcześniejszą współpracę z Barterem. Na obecnej współpracy skorzystają także wszyscy kierowcy, gdyż KPKM będzie sprzedawało LPG na własnej stacji przy ul. Składowej.

– Naszym priorytetem jest utrzymywanie najniższej ceny autogazu w mieście – dodaje prezes Ciszewski. –  Uzyskane w przetargu ceny pozwolą nam na kontynuowanie tej zasady, z korzyścią dla mieszkańców.

Gaz z Barteru będzie wykorzystywany także w autobusach KPKM. Nie będą to pierwsze oszczędności spółki, uzyskane dzięki wykorzystaniu alternatywnego paliwa. Na ulice miasta już wyjechało 80 autobusów, napędzanych biopaliwem, które jest o ok. 30 groszy tańsze na litrze od oleju napędowego. To przynosi spółce około 150 tys. zł oszczędności rocznie. Ekologiczne autobusy będą woziły mieszkańców do jesieni.

Avatar photo

Napisane przez Masz-Media

Dzidziuś BALSAM w trosce o ubranka Twojego dziecka

Szukasz praktyk? Zgłoś się do KAN