Okucia okienne zapewniają funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania okien. Utrzymanie mechanizmu w prawidłowym stanie gwarantuje bezproblemowe otwieranie, zamykanie i uchylanie skrzydeł. Aby mechanizm działał niezawodnie przez wiele lat, konieczna jest np. regularna konserwacja uszczelek. Zaniedbania w tym obszarze mogą prowadzić do ich szybszego zużycia, co będzie się wiązało z kosztowną wymianą. Jak dbać o okucia, aby służyły nam jak najdłużej? Na czym dokładnie polega konserwacja i jaki smar do okuć okiennych wybrać, aby zapewnić ich długotrwałą sprawność? Odpowiadamy w naszym kompleksowym poradniku!
Jak dbać o okucia okienne?
Okucia w oknach pełnią kluczową rolę przy otwieraniu i zamykaniu okien. Nowoczesne systemy do okien są wyposażone w liczne funkcjonalności, które podnoszą komfort użytkowania. Aby jednak ruchome elementy okuć, spełniały swoje funkcje, konieczne jest zadbanie o ich stan techniczny.
Regularne użytkowanie prowadzi do stopniowego zużycia okuć. Intensywna eksploatacja sprawia, że z czasem mogą pojawić się problemy z otwieraniem i zamykaniem skrzydeł. Do najczęstszych problemów należą między innymi luzy, a także mniejsze lub większe uszkodzenia profili okienny prowadzące do osłabienia mechanizmów otwierających. Aby zapewnić płynność działania okuć, niezbędne jest ich systematyczne czyszczenie oraz smarowanie. Jeśli działania nie zostaną przeprowadzone w porę, nawarstwiające się problemy techniczne mogą sprawić, że konserwacja nie wystarczy i jedynym wyjściem będzie kosztowna wymiana stolarki okiennej.
Okucia mogą różnić się w zależności od tego, czy są to okna plastikowe, czy okna PCV. Jednak podstawowe zasady dbania o okucia do okien drewnianych , okucia do okien PVC oraz okucia do okien aluminiowych pozostają zbliżone. Najważniejsze nich to m.in.:
- czyszczenie – podczas pielęgnacji uszczelek ważne jest regularne usuwanie zanieczyszczeń takich jak kurz, piasek czy resztki farby, mogących gromadzić się w mechanizmach okuć,
- smarowanie – pozwala zminimalizować tarcie i sprawia, że działanie okuć okiennych będzie bardziej płynne, co przekłada się na zmniejszenie zużycia mechanicznego elementów ruchomych,
- kontrola stanu technicznego – regularne sprawdzanie okuć okiennych pod kątem zużycia czy uszkodzeń pozwala szybko wykryć ewentualne problemy i podjąć działania zapobiegawcze.
Szukasz fachowych porad? Zapoznaj się z naszymi pozostałymi artykułami! Dowiesz się z nich między innymi, jak wygląda okuwanie okien i jakie okna do domu warto wybrać.
Dlaczego konserwacja okuć okiennych jest ważna?
Nie przeprowadzenie na czas konserwacji może prowadzić do wielu problemów takich jak trudności w otwieraniu czy zamykaniu okien, a w skrajnych przypadkach nawet do ich zablokowania.
Jakie korzyści przynosi regularna i właściwie przeprowadzona konserwacja uszczelek i okuć?
- Przedłużenie żywotności mechanizmów – systematyczna konserwacja okuć znacząco wydłuża ich sprawność, oddalając w czasie konieczność kosztownej wymiany.
- Gwarancja bezpieczeństwa – utrzymanie okuć w dobrym stanie technicznym gwarantuje, że okno spełnia swoją funkcję zabezpieczającą, a zamontowane mechanizmy uniemożliwiają nieuprawnione otwarcie skrzydła.
- Zachowanie komfortu użytkowania – płynne działanie mechanizmów i brak trudności w ich obsłudze zapewniają komfort codziennego użytkowania okien.
- Skuteczna ochrona wnętrza przed warunkami atmosferycznymi – właściwie działające okucia pomagają w utrzymaniu szczelności okna, co z kolei chroni przed przeciągami i utratą ciepła, a także zabezpiecza wnętrze przed wilgocią.
Okucia, zwłaszcza w systemach okiennych stosowanych w nowoczesnych budynkach, są zaprojektowane tak, aby zapewniać długotrwałą i bezproblemową eksploatację. Jednak tylko dzięki regularnej konserwacji można utrzymać ich efektywność na najwyższym poziomie.
Jak prawidłowo konserwować okucia okienne?
Na rynku dostępne są różne rodzaje okuć okiennych, jednak sposób ich konserwacji jest zbliżony. Proste działania pozwalają na utrzymanie okuć w dobrym stanie przez wiele lat – oczywiście o ile działania te będą podejmowane regularnie.
- Czyszczenie okuć – pierwszym krokiem w konserwacji elementów okiennych jest ich dokładne oczyszczenie. Z czasem w okuciach mogą gromadzić się zanieczyszczenia takie jak kurz, brud, resztki farby czy osady, które mogą powodować zacinanie się mechanizmu. Do czyszczenia okuć najlepiej użyć miękkiej ściereczki oraz delikatnych detergentów o neutralnym ph. Nie wolno używać ostrych przedmiotów, środków do szorowania lub agresywnych środków czyszczących (np. zawierających ocet lub o kwaśnym ph), ponieważ mogą one wpłynąć negatywnie na ochronę antykorozyjną okucia. Podczas mycia szyb należy zwrócić uwagę, aby do okuć nie dostała się woda, a po zakończeniu mycia wysuszyć dokładnie okucie.
- Smarowanie okuć – następnym krokiem jest smarowanie uszczelek i mechanizmów okuć. Dobór odpowiedniego smaru ma tutaj kluczowe znaczenie. Czym smarować okucia okienne? Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór dedykowanych produktów, które nie zawierają żywic i kwasów i pochodzą od sprawdzonych producentów. Smary przeznaczone do okuć okiennych nie tylko zapewnią płynność działania mechanizmu, ale także ochronią metalowe elementy przed korozją. Smarowanie powinno odbywać się co najmniej raz w roku, a w miejscach bardziej narażonych na warunki atmosferyczne, na przykład w środowiskach o dużej wilgotności, warto przeprowadzać ten proces nawet częściej.
- Kontrola stanu technicznego – podczas konserwacji okuć warto również dokonać przeglądu ich stanu technicznego. Należy sprawdzić, czy wszystkie elementy są stabilne, a także czy nie ma oznak korozji lub uszkodzeń mechanicznych. W przypadku wykrycia problemów takich jak obluzowane śruby czy wygięte elementy należy je jak najszybciej naprawić lub wymienić.
- Regulacja okuć – ostatnim krokiem w konserwacji jest regulacja okuć. W wyniku regularnego użytkowania okien mogą one wymagać drobnych regulacji, aby zachować płynność działania. Dostosowanie okuć pozwoli uniknąć problemów z otwieraniem i zamykaniem okien.
Jaki smar do okuć okiennych wybrać?
Prawidłowo dobrany smar lub olej do konserwacji okuć okiennych zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mechanizmów. Do smarowania zawiasów zaleca się smary na bazie teflonu lub silikonu, można użyć także wazeliny technicznej. Substancje te są lekkie, odporne na wilgoć i nie przyciągają zanieczyszczeń. Należy za to unikać smarów litowych lub gęstych oleistych, które mogą zatykać mechanizmy i przyciągać zanieczyszczenia.
Przy wyborze odpowiedniego produktu warto też zwrócić uwagę na konsystencję i właściwości smaru, właściwości antykorozyjne substancji oraz odporność produktu na warunki atmosferyczne. W przypadku wątpliwości warto postawić na produkty rekomendowane przez producentów okuć.
SIEGENIA
press box