Zadaniem placówek biorących udział w konkursie było udokumentowanie podejmowanych przez nie działań na rzecz środowiska i kształtowania świadomości ekologicznej najmłodszych. Oceniane były również, ilustrujące te działania, prace plastyczne wykonane przez dzieci.
Bardzo wysoki poziom konkursu
– W związku z zainteresowaniem, jakim cieszyła się pierwsza edycja, nie mieliśmy wątpliwości,
że przeprowadzimy kolejne. Jednak poziom tegorocznego konkursu przerósł nasze najśmielsze oczekiwania – mówi Agata Czachórska, koordynująca działania proekologiczne w IKEA Kraków. – Do II edycji EDUeko zgłosiło się ponad 40 przedszkoli. Wszystkie wykazały się dużym zaangażowaniem w edukację ekologiczną swoich podopiecznych. Ogromne wrażenie wywarły też na nas fantastyczne i bardzo pomysłowe prace plastyczne przygotowane przez dzieci. Jury stanęło przed naprawdę trudnym wyborem – dodaje.
Krakowskie przedszkola bardzo ekologiczne
Krakowskie przedszkola z roku na rok coraz bardziej świadomie podchodzą do tematu ekologii. Nie tylko biorą udział w akcjach zbierania zakrętek, makulatury czy zużytych baterii, często też same organizują konkursy i działania podnoszące świadomość ekologiczną najmłodszych. Takim przykładem jest Przedszkole nr 83 w Krakowie, które realizuje autorskie programy współpracy z wolontariuszami z całej Europy. Z kolei Przedszkole nr 9 opracowało program wychowawczo-profilaktyczny „Przyjazny Świat”. – Cieszymy się, że podobnych działań jest coraz więcej i wiele przedszkoli wychodzi z własnymi proekologicznymi inicjatywami. Napawa nas to ogromnym optymizmem i umacnia w przekonaniu, że akcje, takie jak EDUeko, mają sens i przynoszą wymierny skutek – podkreśla z dumą Agata Czachórska.
W zgodzie z naturą
Zwycięskie Przedszkole „Pod Gwiazdkami” poza szerokim wachlarzem działań na rzecz środowiska, może pochwalić się m.in. dużym, ekologicznie uprawianym ogrodem. – To doskonałe miejsce do prowadzenia zajęć wychowawczo-dydaktycznych. Każda grupa posiada tu własne poletko uprawne. Wspólnie sadzimy kwiaty, zioła czy warzywa. Mamy też kompostownik, gdzie gromadzimy liście, ściętą trawę i odpady organiczne – wylicza Grażyna Płachecka, dyrektor przedszkola. – 2 lata temu założyliśmy w ogrodzie oczko wodne, które oczyszczamy z glonów w sposób ekologiczny, za pomocą łodyg owsa. Nie stosujemy żadnych chemicznych środków, dzięki czemu dzieci mogą obserwować bogatą florę i faunę. Korzystamy z zabawek zrobionych z naturalnych materiałów, nierzadko wykonanych własnoręcznie przez nauczycieli, ale również przez same maluchy
– opowiada. – Przecież ogromną frajdą dla dzieci jest nie tylko bawienie się gotowym produktem, ale i sam proces tworzenia– podsumowuje Grażyna Płachecka.
Nauka poprzez zabawę
To jak najbardziej słuszna teza, na co dowodem jest blisko 50 prac plastycznych zgłoszonych do konkursu. – Wykonane są przeróżnymi technikami: kolaże, wyklejanki, a nawet trójwymiarowe rzeźby, często z wykorzystaniem przedmiotów z recyklingu. Jedna ciekawsza od drugiej! Naprawdę widać, że dzieci bawiły się przy tym doskonale, a pomysł z zaangażowaniem zarówno opiekunów, jak również ich podopiecznych okazał się „strzałem w dziesiątkę”. Już nie możemy doczekać się kolejnej edycji – cieszy się Agata Czachórska i IKEA Kraków.
Podsumowanie wyników konkursu EDUeko
I miejsce i 3 tys. zł. na wyposażenie otrzymało Przedszkole Niepubliczne „Pod Gwiazdkami”. II i III miejsce ex aequo i po 1 tys. zł. na zakupy w IKEA przyznano Samorządowemu Przedszkolu nr 83 i Prywatnemu Przedszkolu nr 9. Wyróżnione placówki wybiorą się też na zajęcia edukacyjne do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, a pracownicy IKEA Kraków przeprowadzą dla dzieci autorskie ekolekcje. „Nagrody publiczności” w postaci upominków z IKEA przyznano dzieciom z Przedszkola „Pod Gwiazdkami” (I miejsce), z Akademii Twórczego Przedszkolaka "Małe Impresje" (II miejsce), z Przedszkola Samorządowego nr 83 (III miejsce) i z Przedszkola Samorządowego
nr 6 (IV miejsce).