w

Kompania Piwowarska stawia na polski chmiel

Kompania Piwowarska zawarła nowe kontrakty na dostawę chmielu ze zbiorów w 2013 roku. Firma zakupi z tych zbiorów dwudziestokrotnie więcej alfa-kwasów pochodzenia polskiego (najważniejsze związki organiczne zawarte w chmielu, odpowiedzialne m.in. za charakterystyczną piwną goryczkę) niż ze zbiorów 2012 roku. Producenci piwa w Polsce zrzeszeni w ZPPP oraz w Stowarzyszeniu Regionalnych Browarów Polskich zapowiadają, że począwszy od produkcji wykorzystującej zbiory z 2013 roku, polska branża piwowarska będzie korzystała z polskiego chmielu w 75%. W ciągu kilku kolejnych lat ponad 90% całkowitego zapotrzebowania polskiej branży piwowarskiej będzie zaspokajane wyłącznie przez polski chmiel. Zwiększenie wykorzystania polskiego chmielu uwarunkowane jest względami handlowymi, takimi jak jakość na światowym poziomie, honorowanie warunków kontraktów oraz ceny rynkowe.

Polscy plantatorzy chmielu muszą uzbroić się jednak w cierpliwość. Producentów piwa, w tym Kompanię Piwowarską, obowiązują jeszcze kontrakty międzynarodowe, które browary zawarły po drastycznej podwyżce cen ogłoszonej przez dostawców chmielu w latach 2007 i 2008. Załamanie sytuacji na rynku chmielu sprawiło, że ceny tego surowca wzrosły o kilkaset procent, wskutek czego część polskich plantatorów zerwała zawarte wcześniej kontrakty i sprzedała chmiel na wolnym rynku. Większość browarów została w ten sposób zmuszona do poszukiwania stabilnych źródeł chmielu za granicą.

Dodatkowo, na skutek niekorzystnych zjawisk na rynku piwa, pogłębionych przez znaczącą podwyżkę akcyzy w roku 2009, w ostatnich latach konsumpcja piwa spadła (choć rok 2011 zakończył się umiarkowanym wzrostem). W związku z tym browary nadal posiadają spore zapasy chmielu, którego zużycie było w ubiegłych latach niższe od spodziewanego.

Kompania Piwowarska i jej trzy browary chcą być częścią polskiego rynku chmielu i przez to wspierać lokalnych dostawców i hodowców chmielu. Uważamy, że polski chmiel z powodzeniem może być konkurencyjny pod względem jakości i cen w stosunku do chmielu zagranicznego – podsumowuje Paweł Kwiatkowski, dyrektor Corporate Affairs w Kompanii Piwowarskiej.

Obecnie zawierane są nowe kontrakty na dostawy chmielu dla Kompanii Piwowarskiej. Są to kontrakty na chmiel pochodzący w ponad 90% od polskich plantatorów. Wyjątkiem są niewielkie ilości chmielu sprowadzanego z zagranicy, wymagane do produkcji specyficznych marek piwa, których receptura przewiduje stosowanie ściśle określonych odmian chmielu.

Do redaktora:

Kompania Piwowarska – Lider branży piwowarskiej w Polsce
Kompania Piwowarska jest największym przedsiębiorstwem piwowarskim w Polsce. Kilkusetletnie doświadczenia w warzeniu piwa, nowoczesne technologie i rygorystyczne przestrzeganie zasad produkcji na światowym poziomie gwarantują najwyższą jakość naszych produktów. Do portfela marek KP należą najpopularniejsze polskie piwa – m.in. Tyskie, Żubr, Lech, Dębowe Mocne, Redd's, a także międzynarodowe marki premium: Pilsner Urquell, Grolsch oraz Peroni Nastro Azzurro. Kompania Piwowarska (utworzona w 1999 roku) posiada trzy browary (w Tychach, Poznaniu i Białymstoku) oraz oddziały handlowe na terenie całego kraju. Kompania Piwowarska prowadzi także działalność społeczną nastawioną na walkę z wykluczeniem społecznym na tle ubóstwa oraz programy edukacyjne popularyzujące odpowiedzialność i umiar w konsumowaniu alkoholu. Wielkość sprzedaży osiągniętej przez KP w roku finansowym zakończonym 31 marca 2011 r. wyniosła 14,1 mln hektolitrów piwa.

SABMiller – jeden z największych na świecie producentów piwa
Kompania Piwowarska jest częścią jednego z największych na świecie producentów piwa – SABMiller plc. Grupa produkuje lub dystrybuuje piwo na sześciu kontynentach, a jej ogólnoświatowy portfel obejmuje międzynarodowe piwa premium, takie jak Grolsch, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro czy Pilsner Urquell oraz czołowe marki lokalne, takie jak Aquila, Castle, Miller Lite, Snow czy Tyskie. SABMiller jest jedną z największych na świecie (poza USA) firm rozlewających produkty Coca-Coli. W roku finansowym zakończonym 31 marca 2011 SABMiller osiągnął przychody w wysokości 28,3 mld USD oraz wypracował zysk brutto (EBITA) w wysokości 5 mld USD. SABMiller plc jest notowany na giełdach papierów wartościowych w Londynie i Johannesburgu.

Dodatkowych informacji udzielają:

Wojciech Mrugalski

kierownik ds. komunikacji

Kompania Piwowarska SA

ul. Szwajcarska 11, 61-285 Poznań

tel. + 48 61 667 7667

tel. kom. + 48 601 91 11 44

fax + 48 61 667 7850

[email protected]

www.kp.pl

Kompania Piwowarska wprowadza piwo o obniżonej zawartości alkoholu

Classen poleca okleiny skrzydeł drzwiowych wewnętrznych w najjaśniejszych barwach