Hałasy docierają do nas z każdej strony. Jesteśmy nimi nieustannie bombardowani, co w znacznym stopniu obniża komfort pracy, a także odpoczynku. Dlatego izolacja od hałasu staje się coraz ważniejszym parametrem określającym materiały wykorzystywane w budownictwie.
Hałas szkodzi
Obecnie z systemami wyciszającymi można się spotkać praktycznie wszędzie. W budownictwie indywidualnym inwestorzy stawiają na materiały o wysokich parametrach izolacyjności termicznej, a co za tym idzie również akustycznej. Izolacyjność akustyczna nabiera niezwykle ważnego znaczenia również w miejscach pracy. Zbyt intensywne dźwięki obniżają efektywność pracowników, a nadmierny kontakt z hałasem może nie tylko zmniejszyć komfort danego lokalu, ale wpływa także negatywnie na zdrowie osób w nim przebywających.
Co należy rozumieć przez szkodliwe działanie na organizm? Dla przykładu, ciągły kontakt z dźwiękami o natężeniu 35 dB (decybeli) może jedynie wzbudzić niepokój, rozdrażnić. Co innego, kiedy mamy do czynienia, na co dzień z hałasami o natężeniu ponad 80 dB – mogą one skutkować m.in. uszkodzeniem słuchu.
Wobec tego niezwykle ważne jest zapewnienie odpowiedniej izolacyjności akustycznej. Będzie to niewątpliwie atut danego lokalu. Wpłynie bowiem na komfort użytkowania, a także na zdrowie. Aby jednak zamienić dane miejsce w oazę spokoju najlepiej dokładnie sprawdzić poszczególne parametry materiałów i produktów, które zastosujemy.
Izolacja potwierdzona badaniami
Skąd można mieć pewność, że dany produkt skutecznie chroni przed hałasem? Należy dowiedzieć się, czy został poddany specjalnym badaniom, dzięki którym producent może posługiwać się określeniem współczynnika Rw – mówiąc potocznie parametr określający tłumienie. Współczynnik ten wyrażany jest w decybelach. Im wyższa wartość Rw, tym lepsza ochrona przed hałasem.
– Jeśli chodzi o izolacje akustyczną i cieplną, brama jest jednym z bardziej newralgicznych elementów budynku, a my udowodniliśmy, że nasze bramy sprawdzają się także pod tym względem. To kolejny krok na drodze do podniesienia standardu naszych wyrobów. Jako producent możemy zadeklarować swoim odbiorcom świetne parametry zarówno izolacji termicznej jak i akustycznej – mówi Dariusz Złocki z firmy Wiśniowski.
Badaniom zostały poddane bramy o przeznaczeniu przemysłowym oraz bramy garażowe do obiektów mieszkalnych. Uzyskały one wartości na poziomie między 23 a 25 dB, czyli spełniają wymagania izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych w budynkach zgodnie z normą PN-EN ISO 717-1:1999. – O taką wartość będą pomniejszone dźwięki przedostające się do budynku i z niego wychodzące – mówi Dariusz Złocki.
Cicho i ciepło w garażu
Bramy segmentowe WIŚNIOWSKI stanowią barierę izolacyjną dla dźwięków zewnętrznych jak również powstających wewnątrz pomieszczenia. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej budowie paneli i wykończeń w postaci systemów uszczelnień.
– Bramy segmentowe WIŚNIOWSKI składają się z sekcji tzw. paneli, które wypełnione są pianką o odpowiedniej gęstości. Pianka szczelnie wypełniająca stalowy panel jest podstawą do zapewnienia bramie optymalnych parametrów izolacyjnych – mówi Dariusz Złocki z firmy Wiśniowski. Pianka tworzy jednolitą i twardą powłokę izolacyjną. – Pianka poliuretanowa całkowicie wypełnia panel dostosowując się do jego kształtu, dzięki czemu wypełnienie jest pozbawione łączeń i przerw co w efekcie ogranicza do minimum występowanie mostków termicznych, a także świetnie izoluje od hałasu – podkreśla Dariusz Złocki.
Pianka to jednak nie wszystko. By zapewnić właściwy poziom izolacji firma WIŚNIOWSKI stosuje również systemy uszczelnień. – Bramy segmentowe naszej produkcji są uszczelnione na całym obwodzie skrzydła, również panel posiada uszczelkę w miejscu łączenia – mówi Dariusz Złocki.
Połączenie wymienionych elementów zapewnia producentowi uzyskanie parametrów izolacyjności cieplnej i akustycznej, które najwięcej zyskują w trakcie codziennej eksploatacji. Dlatego stając przed wyborem bramy, warto zwrócić uwagę na wszystkie parametry, które wpłyną na komfort ich użytkowania.