Komatsu otwiera się na rynek rolniczy
Swoją cegiełkę w rolnictwo, od niedawna, dokłada również Komatsu Poland. Dotychczas maszyny tej firmy wykorzystywano w budownictwie. Teraz Komatsu idzie o krok dalej i otwiera się na polskie rolnictwo. Do takiej działalności przekonały firmę sukcesy w innych krajach Europy, m.in. w Hiszpanii. – O tym, że jest zapotrzebowanie na takie maszyny w Polsce, dowiedzieliśmy się od Centrum Badań i Analiz Rynku oraz klientów budowlanych, których znajomi z branży rolniczej poszukiwali sprzętu do swojego biznesu. Mieliśmy również bezpośrednie pytania od rolników, w sprawie dotacji od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – mówi Rafał Koszałka z Komatsu. – Pierwsze zamówienia pozwalają ocenić, że był to dobry krok, dedykując ofertę typową dla branży Agro – dodaje z dumą Krzysztof Sadowski z Komatsu.
Komatsu zamierza ze swoimi produktami dotrzeć zarówno do dużych, małych przedsiębiorstw, jak i klientów indywidualnych. Wśród nich są m.in. rolnicy, sadownicy, hodowcy bydła i trzody. – Dla każdej z tych grup mamy przygotowane konkretne rozwiązania pod względem technicznym, jak i finansowym – mówi Sadowski.
Komatsu nie tylko chce pisać o sprzęcie w katalogach oraz na stronie internetowej. Zamierza także uczestniczyć, m.in. w wizytach terenowych, targach rolniczych i prezentacjach w gminnych ośrodkach doradztwa zawodowego. – Chcemy wejść we współpracę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – informuje Rafał Koszałka.
Koparko-ładowarka, ładowarka…ekonomiczne podejście
Japońska firma zachęca rolników trzema rodzinami maszyn, są to: koparko-ładowarki, mini-koparki i ładowarki kołowe – z dużą łyżką na rolniczych oponach. – Koparko-ładowarka może być wykorzystywana do uniwersalnych prac w terenie i jako urządzenie transportowe płodów rolnych czy też załadunku paszy do silosów. Hodowcy bydła i trzody mogą wspomóc swój
biznes mini-ładowarkami i ładowarkami. Przydadzą się one do wywozu obornika –opowiada Koszałka.
Wszystkie maszyny mają jeden cel – zwiększyć wydajność pracy. Przykładowo, ciągnik rolniczy wyposażony w łyżkę ładowarkową nie będzie tak sprawnie pracował jak profesjonalna ładowarka. Dodatkowym atutem takiej maszyny jest mniejsze zużycie paliwa w stosunku do ciągnika rolniczego z podobnym osprzętem. Dzieje się tak ponieważ maszyna Komatsu ma odpowiednio obliczoną moc do jej charakterystyki pracy.
Kolejną ważną cechą maszyn Komatsu jest ich uniwersalność. Co należy przez to rozumieć? Maszyny tej firmy można zmodyfikować, w każdej chwili, do potrzeb klienta, np. sprzęt ładujący można przekwalifikować w sprzątający. Warto dodać, że takie zmiany można zrobić samodzielnie, bez ingerencji serwisu. – Szybkozłącze hydrauliczne umożliwia wymianę osprzętu z bogatej palety urządzeń bez konieczności użycia narzędzi czy przysłowiowego młotka. Wybór charakteru pracy możliwy jest również poprzez wybór właściwego trybu pracy maszyny. Hydraulika pracuje wówczas np. jako dźwig – co charakteryzuje się np. inną dynamiką pracy całej maszyny, celem zapewnienia precyzyjnych ruchów podczas pracy – Krzysztof Sadowski.
Komatsu wraz z maszynami rolniczymi oferuje różne metody zakupu, np. formę leasingu operacyjnego, finansowego, czy też bardzo popularnej u rolników pożyczki z sezonowością jej spłaty.