Od dłuższego czasu różne instytucje oraz organizacje pozarządowe dokładają starań, by odnowić oraz ożywić społecznie wrocławską dzielnicę Nadodrze. W działania te wpisuje się trzymiesięczny projekt warsztatów artystyczno-edukacyjnych, finansowany przez Fundację Rosa. Prowadzi je trójka animatorów kultury – absolwentów kierunków pedagogiki, psychologii i studiów artystycznych Akademii Sztuk Pięknych. W projekcie bierze obecnie udział 27 dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Dodatkowo w zajęciach uczestniczy grupa najmłodszych, którzy nie wyjechali na zimowe ferie.
Na dzieci, oprócz tradycyjnych zajęć plastycznych: malowania, rzeźbienia i rysowania, czekają zajęcia teatralne. Polegają one na tworzeniu krótkich scenek z ich ulubionych bajek, przedstawianych za pomocą pantomimy. Maski i stroje przygotowywane są przez najmłodszych własnoręcznie podczas warsztatów. Powstała grupa teatralna zamierza odwiedzić oddziały i szpitale dziecięce we Wrocławiu, aby umilić czas małym pacjentom.
– Tego typu inicjatywy stanowią atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu i są efektywnym narzędziem wyrównywania szans – mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa. – Uruchamiając warsztaty, mieliśmy szczególnie na uwadze ferie zimowe. Chcieliśmy umożliwić najmłodszym z Nadodrza aktywne i przede wszystkim kreatywne spędzenie wolnego czasu – dodaje.
To nie pierwsza inicjatywa na Nadodrzu wspierana przez Fundację Rosa. W ubiegłym roku Rosa wsparła finansowo Uniwersytet Latający, projekt wrocławskiego Stowarzyszenia Aktywnych Społecznie „Trampolina”, który obejmuje dziewiętnaście miesięcy kreatywnych działań streetworkerskich.