QR Code jest skrótem wywodzącym się z języka angielskiego Quick Response. Obco brzmiące wyrażenie oznacza w rzeczywistości alfanumeryczny, dwuwymiarowy, matrycowy, kwadratowy kod kreskowy, który został wynaleziony przez japońską firmę Denso-Wave w 1994 roku. Służy on zapisaniu informacji w postaci obrazka, kodu.
Jak to działa?
Obrazki są generowane dynamicznie dla każdej podstrony, na której występują. To pozwala powrócić nam dokładnie na tę samą stronę, na której byliśmy. Gdy zdarzy się awaria systemu, generowany jest kod QR do strony głównej portalu Zielonej Linii.
W jakim celu są tworzone tego rodzaju kody?
Gdy jesteśmy np. u znajomych czy w innym miejscu i spotkamy się z ciekawym artykułem, który chcielibyśmy przeczytać, a nie możemy tego zrobić w danym momencie, zwykle musielibyśmy zapisać link do interesującej nas strony. Jeśli mamy telefon nowej generacji, nie zachodzi taka potrzeba. Wystarczy zrobić zdjęcie dla wygenerowanego kodu, a wówczas, w dowolnym momencie, będziemy mogli przeczytać ulubiony artykuł. Przeglądarki w nowych telefonach bez problemów czytają kody QR.
Warto dodać, że kody dwuwymiarowe są coraz popularniejsze. Od jakiegoś czasu goszczą na wielu stronach internetowych. Ponadto obecnie można je spotkać niemal wszędzie, m.in. na kosmetykach, plakatach, okładkach książek czy płyt CD.
Zielona Linia w trosce o użytkowników portalu, idąc z duchem czasu, postanowiła także wprowadzić taką możliwość.
Joanna Niemyjska (Zielona Linia)