w , ,

Kobiecy Tofifest

Dla kinomaniaków przygotowano ok. 120 projekcji i szereg wydarzeń towarzyszących.

– Październik to dla nas lepszy termin ze względów organizacyjnych – tłumaczy zmianę dyrektor festiwalu Kafka Jaworska. – Poza tym Tofifest jest imprezą, która ciągle ewoluuje. Bierzemy też pod uwagę mapę kulturalną Polski, która ciągle się zmienia.

Niezmiennie jednak Tofifest chce pokazywać i promować kino niepokorne, dające do myślenia, stanowiące alternatywę dla komercji. Temu służyć będą zarówno pasma konkursowe, jak i przeglądy kinematografii, retrospektywy mistrzów oraz prezentacje tego, co najlepszego zdarzyło się w światowym filmie w minionym roku.

Anielska konkurencja

Na festiwalowe konkursy nadeszło ponad 1000 filmów, z których organizatorzy wyselekcjonują najciekawsze i te pokażą publiczności. W międzynarodowej rywalizacji produkcji pełnometrażowych On Air pokazane zostaną pierwsze lub drugie obrazy młodych reżyserów. Także formy krótkometrażowe zaprezentowane w konkursie Shortcut to z reguły juwenilia. Tu oprócz fabuł zobaczymy również animacje, dokumenty i eksperymenty. W obu konkurencjach przyznane zostaną statuetki Złotego Anioła. From Poland to z kolei przegląd najnowszego polskiego kina, w którym swoją nagrodę przyznaje publiczność. Zobaczymy m.in. wzruszającą komedię "Być jak Kazimierz Deyna" – debiut Anny Wieczur-Bluszcz. Reżyserka wraz ze swoim bohaterem przeprowadzi nas od czasów PRL-u, przez lata transformacji ustrojowej, po Polskę współczesną. Pokazany zostanie film Tomasza Wasilewskiego "W sypialni" opisywany jako jeden z najciekawszych kobiecych filmów ostatnich lat. Czarna komedia "Trzy siostry T." z Ewą Szykulską w jednej z głównych ról to także ciekawe spojrzenie na kobiety, które tym razem pokażą swoją niszczycielską moc. Zupełnie inną w nastroju historię przedstawi debiutancki film Marii Sadowskiej "Dzień kobiet". To refleksja na temat ceny, jaką się płaci za kompromisy moralne, opowieść o winie i przebaczeniu.

Niepokorne panie

Kobiece spojrzenie dyskretnie przewijać się będzie przez cały festiwal. Nagrodę Złotego Anioła za całokształt twórczości odbierze wybitna aktorka Geraldine Chaplin. Artystka spotka się z publicznością pierwszego dnia festiwalu, a wręczenie statuetki uświetni uroczystość otwarcia Tofifestu. Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą odbierze w tym roku wybitna aktorka filmowa i teatralna Krystyna Janda.

– Ostatni raz w Toruniu artystka była w 2004 r. właśnie na naszym festiwalu, jeszcze z mężem Edwardem Kłosińskim – wspomina Jaworska. – Teraz chcemy ją nagrodzić za jej wielką twórczą odwagę i ogromną pracę, nie tylko w dziedzinie filmu. Stworzyła przecież pierwszy w Polsce prywatny teatr. Jest artystką wszechstronną: reżyseruje, gra w spektaklach i filmach, organizuje wiele przedsięwzięć.

Po uroczystym wręczeniu nagrody publiczność będzie mogła zobaczyć słynny monodram w wykonaniu Jandy – "Shirley Valentine" – historię kobiety, która postanawia zmienić swoje życie.

Znakiem rozpoznawczym Tofifestu są również retrospektywy wielkich twórców oraz przeglądy ciekawych, a nieznanych szerzej kinematografii. W tym roku organizatorzy postanowili zaprezentować postać wybitnej indyjskiej aktorki, jednocześnie działaczki na rzecz kobiet, Smity Patil. Zmarła tragicznie w 1986 r. w wieku zaledwie 33 lat artystka zapisała się licznymi znakomitymi rolami w historii indyjskiej kinematografii niezależnej. Na festiwal przyjedzie siostra aktorki oraz reżyserzy, u których zagrała najważniejsze role.

Gości festiwalu będzie oczywiście znacznie więcej. Jak zawsze projekcjom towarzyszyć będą rozmowy z twórcami. Tofifest przybliży w tym roku również zupełnie nieznaną u nas kinematografię filipińską, która obecnie przeżywa prawdziwy renesans i podbija światowe festiwale oraz nowe kino węgierskie i austriackie.

Atrakcyjne dodatki

Na tegoroczny festiwal przygotowano szereg imprez towarzyszących. Po raz pierwszy w Polsce materiał ze swojej najnowszej płyty zaprezentuje w Toruniu Maria Peszek. W Klubach festiwalowych (Lizard King, Dwa Światy, Cafe Draże, Kawalerka) niemal codziennie odbywać się będą koncerty. Warto wymienić tu choćby występ formacji Miloopa. Seanse i spotkania będą umiejscowione w Baju Pomorskim (tam ulokowano centrum festiwalowe), Kinie Centrum oraz, po kilku latach przerwy, w rozbudowanej Od Nowie. Jak zawsze przygotowano również program edukacyjny dla najmłodszych miłośników kina.

Szczegóły dotyczące sprzedaży karnetów, biletów oraz aktualne informacje znajdują się na stronie www.tofifest.pl

Festiwal dofinansowany jest z pieniędzy miejskich.

Avatar photo

Napisane przez Aleksandra Iżycka

Inpro zaprasza na Dni Otwarte trzech osiedli

Sukces Małopolskich Targów Ślubnych w Krakowie