w

Klasyka w nowoczesnym wydaniu – korek i sztukateria na ścianach

Wybór odpowiedniego materiału to kluczowy krok w procesie zdobienia ścian. Choć prym wiodą wciąż tapety i farby, w ostatnim czasie popularność zyskuje sztukateria oferująca szeroki wybór rzeźbionych elementów, a także ekologiczny korek, dostępny w różnych wzorach i kolorach. Czy warto postawić na tego rodzaju materiały na naszych ścianach? Na to pytanie odpowiadają ekspertki z Galerii Wnętrz DOMAR – Aldona Mioduszewska i Sylwia Gulewicz-Wysocka.

Dobór odpowiedniego materiału na ścianę zależy od wielu czynników – stylu wnętrza, preferencji estetycznych, funkcjonalności, budżetu oraz warunków panujących w pomieszczeniu. Na to nakłada się zróżnicowana gama dostępnych opcji aranżacyjnych, obejmująca szeroki wachlarz różnego rodzaju wzorów, faktur i właściwości. W ostatnim czasie bardzo popularny staje się korek i sztukaterie. Dlaczego?

Naturalne piękno i funkcjonalność  

Korek to bardzo ciekawy i być może nieoczywisty materiał, który można wykorzystać jako pokrycie ścian. Jest korą drewna dębu korkowego, który zazwyczaj można spotkać w basenie Morza Śródziemnego – szczególnie w Portugalii. Materiał ten z pewnością jest znany osobom starszym, gdyż stanowił on częsty materiał pokrywający ściany domów w PRL-u – w formie tzw. tapety korkowej. Jednak, czy będzie on nadawał się do nowoczesnych wnętrz?

Współcześnie możemy wykorzystywać korek na różne sposoby, gdyż sam materiał wygląda ciekawie i nietypowo, będąc przy tym ekologicznym i naturalnym rozwiązaniem. Charakteryzuje się dobrą izolacją termiczną i akustyczną. Jest miękki i elastyczny, co sprawia, że skutecznie tłumi dźwięki w pomieszczeniach takich jak sypialnie, biura lub pokoje dziennego użytku, jednocześnie oszczędzając ciepło. Wyobraźmy sobie, że 3 mm warstwa korka na ścianie może być porównana z grubym ociepleniem wykonanym ze styropianu lub wełny mineralnej. Dodatkowo ten materiał świetnie sprawdza się w przypadku osób, które mają problemy z astmą i alergią. Jest on również materiałem odpornym na wodę, co oznacza, że może się znaleźć w przestrzeniach o wysokiej wilgotności – łazience czy kuchni. Warto jednak pamiętać, że takie zastosowanie wymaga również specjalnej impregnacji, tak jak w przypadku innych gatunków naturalnego drewna – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR. 

Naturalna tekstura i ciepły kolor korka tworzą unikalną i przyjemną estetykę. Możemy go stosować w formie płaskich paneli czy też form przestrzennych, np. łezek, dzięki czemu wprowadzimy charakterystyczny, przyciągający wzrok element aranżacyjny. Korek jest wykorzystywany w nowoczesnym i ekologicznym projektowaniu wnętrz, odnajdzie się w różnych stylach wnętrzarskich. Może być stosowany zarówno jako tło dla innych elementów dekoracyjnych, jak i jako samodzielny element przyciągający uwagę. Kombinacje korka z innymi materiałami, takimi jak drewno czy kamień, mogą stworzyć harmonijne i eleganckie aranżacje. Warto zaznaczyć, że jako materiał ekologiczny, staje się coraz bardziej popularnym wyborem dla osób szukających przyjaznych dla środowiska rozwiązań dekoracyjnych.

Historia stosowania korka na ścianach sięga starożytności, ale wtedy był on używany przede wszystkim do izolacji termicznej. Egipcjanie już w czasach starożytnych używali tego materiału, pokrywając ściany swoich domów w celu ochrony przed gorącem i zimnem. Współczesna popularność korka jako materiału dekoracyjnego na ścianach wzrosła w latach 60. i 70. XX wieku. W tym okresie korek zaczął być wykorzystywany jako alternatywa dla tradycyjnych tapet czy farb – a stało się tak dzięki jego wyjątkowej teksturze i naturalnemu wyglądowi. W ostatnich latach korek ponownie zyskuje na popularności przez ciepły i przyjemny wygląd oraz szereg właściwości, które przyciągają uwagę projektantów i osób poszukujących nietuzinkowych rozwiązań dekoracyjnych – wyjaśnia Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR.

Powrót do starożytnej elegancji

Drugim, zupełnie innym lecz ponownie zyskującym na popularności materiałem jest sztukateria. Jak wyjaśnia Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz DOMAR, stanowi ona nieodzowny element architektury, a jej historia sięga starożytności i ma bogate tradycje w różnych kulturach na całym świecie:

Sztukaterie znane były już w starożytnym Egipcie, gdzie początkowo tworzono je z kamienia. W późniejszym okresie używano już bardziej ekonomicznego materiału – gipsu. Stały się przystępnym elementem do tworzenia dekoracji na ścianach i sufitach. Sztukaterie zachwycały także w starożytnej Grecji i Rzymie, gdzie zdobiono nimi świątynie, pałace i inne budowle. W okresie średniowiecza, sztukaterie nie były tak powszechne jak w antyku, jednak w zamkach, katedrach i innych ważnych budowlach można było znaleźć rzeźbione elementy dekoracyjne, takie jak łuki, kolumny, rozety czy fryzy. Z kolei renesans przyniósł odrodzenie sztukaterii, szczególnie we Włoszech. W tym okresie pojawiły się bogate i precyzyjnie wykonane zdobienia na fasadach budynków oraz wewnątrz pałaców i kościołów. Rzeźbione sztukaterie były używane do stworzenia realistycznych i złożonych kompozycji.

Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR dodaje, że wraz z rozwojem przemysłu i technologii, produkcja sztukaterii stała się bardziej dostępna. Wzory i wzorce mogły być łatwiej masowo produkowane. Sztukaterie były szeroko stosowane w architekturze wiktoriańskiej i art déco. Obecnie sztukaterie są nadal używane jako elementy dekoracyjne w budownictwie. Stosuje się zarówno tradycyjne, rzeźbione elementy, jak i nowoczesne, wykonane z tworzyw sztucznych.

Sylwia Gulewicz-Wysocka dodaje, że sztukaterie dodają unikalnego stylu i charakteru pomieszczeniom, szczególnie w klasycznym i tradycyjnym stylu, gdzie podkreślą elegancję i wyrafinowanie całych wnętrz.

Wspaniale sprawdzą się przy tworzeniu dekoracyjnych akcentów na ścianach, sufitach czy wokół drzwi i okien. Wyróżnią one pomieszczenia, dodając unikalnego stylu zarówno w formie klasycznej jak i nowoczesnej . W przypadku nowoczesnych aranżacji, mogą być używane jako element kontrastujący, który – odpowiednio podświetlony – stworzy interesujący i intrygujący efekt wizualny.

Wybierając korek i sztukaterię na ściany, warto rozważyć indywidualne preferencje estetyczne, styl wnętrza oraz funkcjonalność. Obie opcje mają swoje unikalne cechy i mogą dodać charakteru i piękna do pomieszczeń. Jeśli poszukujemy inspiracji i porad dotyczących doboru tych elementów, warto skorzystać z usług specjalistów. Galeria Wnętrz DOMAR to miejsce, gdzie odnajdziemy różnorodne materiały pokryć ściennych oraz skonsultujemy się z profesjonalistami, którzy pomogą w doborze odpowiednich rozwiązań.

Warto również skorzystać w organizowanego przez Galerię Wnętrz DOMAR cyklu webinarów, podczas których ekspertki dzielą się praktycznymi wskazówkami oraz wiedzą na temat aranżacji wnętrz. Link do odcinka o korku i sztukaterii znajduje się w tym miejscu:

https://www.youtube.com/live/Y9vsMbtYREg?feature=share

Napisane przez GutPR

Jesteśmy kreatywnym zespołem z potencjałem i dużym doświadczeniem w branży budowlanej, wnętrzarskiej, internetowej, finansowej, spożywczej, kosmetycznej, motoryzacyjnej, prawnej, IT i wielu innych. Stawiając na ciągły rozwój, ciągle wyznaczmy sobie nowe cele i z entuzjazmem przyjmujemy kolejne wyzwania, co przekłada się na coraz bogatsze portfolio naszych usług.

Dzięki systematycznej, obustronnie korzystnej współpracy z dziennikarzami i partnerami oraz praktycznemu doświadczeniu współpracowników, realizujemy powierzone nam zadania na najwyższym poziomie.

Nasz profesjonalizm znajduje odzwierciedlenie w referencjach od wielu naszych dotychczasowych Partnerów Biznesowych. Minimalizujemy wydatki, a także szanujemy czas naszych Klientów, osiągając najwyższą efektywność prowadzonych projektów.

Nasze zaangażowanie nie kończy się na jednostkowym projekcie dla Klienta, budujemy długotrwałe, obustronnie korzystne relacje biznesowe, proponując Klientowi nowe drogi decyzyjne dla rozwoju biznesu. Czyni to naszą współpracę nie tylko efektywną, ale i daleko wybiegającą w przyszłość.

Schodami w górę i w dół

Aminokwasowa terapia zastępcza – ratunek dla skóry na wakacje