w

Kim są polscy blogerzy? Wyniki badań polskiej blogosfery (cz. 1)

Ponad połowę blogerów w Polsce stanowią osoby między 21 a 30 rokiem życia. Ponadto 30% osób biorących udział w badaniu zadeklarowało, że ma wykształcenie magisterskie, a 43% – że pracuje zawodowo i nie kontynuuje nauki.

– Na bazie wyników badań można stwierdzić, że blogowanie jest domeną osób stosunkowo młodych, wykształconych, rozpoczynających karierę. Nie powinno być utożsamiane z działalnością nastolatków. Z resztą osoby mające mniej niż 16 lat stanowią jedynie 5% blogerów – powiedział Marek Jeleśniański, autor badań.

Zdecydowana większość blogerów (45%) mieszka w dużych miastach, powyżej 500 tys. mieszkańców. Są to osoby obeznane z internetem, korzystające z niego powyżej 5 lat (94%), obecnie codziennie (99%).

Dla 67% blogerów czynnikiem motywującym do prowadzenia bloga jest możliwość przedstawienia opinii. Dla ponad połowy ankietowanych ważnym powodem jest także możliwość podzielenia się wiedzą i rozwoju zainteresowań. Jedynie 8% respondentów stwierdziło, że do prowadzenia bloga skłania ich popularność stron internetowych tego typu.

– 53% blogerów nie uważa się za dziennikarzy. Myślę, że jest to kolejny dowód na to, że prowadzenie bloga dla większości jest zajęciem hobbystycznym – stwierdził Marek Jeleśniański.

Podobny pogląd na temat statusu blogerów wyrażają ich czytelnicy. Dla ponad połowy z nich blogerzy nie są dziennikarzami. Jednocześnie nie wymagają oni od nich obiektywności (stwierdziło tak ponad 54% ankietowanych).

Badania przeprowadzono w 2010 roku. Obszerny raport z wynikami dostępny jest pod adresem www.eredaktor.pl. 

Avatar photo

Napisane przez Jeleśniański Marek

Połowa kupujących szuka lepszego lokum

Koszyk cen dlahandlu: Taniejące warzywa pozwalają hipermarketom obniżać ceny