Eksperci z Matousec zbadali 35 rozwiązań bezpieczeństwa, a analiza objęła aż 110 testów, z których każdy stanowił symulację szkodliwego oprogramowania próbującego zainfekować system przy pomocy określonej techniki. Testy te wyróżnia fakt, że aby mieć szansę na osiągnięcie wysokich wyników, produkty muszą zawierać najbardziej zaawansowane metody ochrony proaktywnej. W efekcie, 25 produktów zostało oznaczonych jako zapewniających „zerową” ochronę, podczas gdy Kaspersky Internet Security 2013 uplasował się na drugim miejscu pośród pakietów bezpieczeństwa.
Testy Proactive Security Challenge 64 zostały podzielone na 11 poziomów – w zależności od stopnia skomplikowania. Każdy produkt musiał zablokować określoną liczbę symulowanych zagrożeń, aby przejść na kolejny poziom.
Z powodu złożoności testów żaden produkt nie uzyskał 100% punktów. Kaspersky Internet Security 2013 uzyskał jeden z najlepszych wyników, blokując 95 na 110 symulowanych zagrożeń i osiągając maksymalny, 11 poziom z łącznym wynikiem 86%. W ostatecznej klasyfikacji produktów, flagowe rozwiązanie bezpieczeństwa firmy Kaspersky Lab uplasowało się na trzecim miejscu, natomiast wśród pakietów bezpieczeństwa – na drugim.
Oleg Iszanow, szef działu Anti-Malware Research w Kaspersky Lab, powiedział: „Proactive Security Challenge 64 to jeden z najbardziej złożonych sprawdzianów technologii bezpieczeństwa, który pozwala oceniać najlepsze pakiety antywirusowe pod kątem autoochrony i ochrony przed najbardziej złożonymi zagrożeniami. Chociaż testy te nie odzwierciedlają dokładnie scenariuszy realnego korzystania z komputera, w których użytkownik jest chroniony przez wiele różnych technologii, pokazują, jak rozwiązanie bezpieczeństwa poradzi sobie w sytuacji, gdy szkodliwemu oprogramowaniu uda się obejść kilka warstw ochrony, takich jak wykrywanie oparte na sygnaturach czy chmurze”.
Szczegółowe wyniki pokazujące, jak Kaspersky Internet Security 2013 poradził sobie w testach Proactive Security Challenge 64, można znaleźć na stronie Matousec:
Z podsumowaniem całego testu można zapoznać się pod adresem: http://www.matousec.com/projects/proactive-security-challenge-64/results.php.
Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.