Grupa polskich i niemieckich kajakarzy, w zeszłym tygodniu wyruszyła w 400-kilometrową wodną trasę, która prowadzi m.in. przez: Lubiąż, Chobienię, Głogów, Nową Sól, Cigacice i Gostchorze, a po przekroczeniu granicy kanałem Odra-Szprewa i wzdłuż jezior berlińskich. Na całej trasie uczestnicy spływu wyławiają z wody śmieci i zapakowane w worki odstawiają je na brzeg. Sprzątają także miejsca postojów i noclegów.
– Spływ organizowany jest w stylu "zero waste", czyli zostawiamy za sobą tylko symboliczny kilwater. Spotykamy się także z mieszkańcami nadodrzańskich miejscowości i przekonujemy ich do segregacji śmieci i troski o czystą wodę – mówi Dominik Dobrowolski, organizator i komandor spływu.
– Zaśmiecenie rzek plastikiem jest powszechnym zjawiskiem, nie tylko w Polsce. Ludzie wyrzucają do wody wszystko, co przeszkadza im w domu. Śmieci znikają z oczu, ale nie przestają być problemem – stanowią ogromne zagrożenie dla ryb, ptaków i innych stworzeń wodnych, ale także dla ludzi. O tym wszystkim warto głośno mówić, a takie wydarzenia jak międzynarodowy spływ kajakowy są doskonałą okazją do nagłaśniania tego tematu – przekonuje Przemysław Przybylski, koordynator kampanii #mniejplastiku realizowanej przez bank Credit Agricole.
Na każdym etapie spływu można dołączyć do ekipy spływu i przepłynąć z nimi choć niewielki fragment trasy. Zachęcamy także do dopingowania kajakarzy z brzegu i w miejscach postoju. Każde spotkanie będzie wyrazem wsparcia dla misji spływu i pretekstem do rozmowy o czystym środowisku, bez plastiku.
– Na trasie naszego spływu zauważamy bardzo wiele pozytywnych zmian. Wiele gmin przykłada dużą wagę do zagospodarowania brzegów Odry i przygotowania infrastruktury na potrzeby turystyki wodnej. W Niemczech jest to bardzo popularna forma spędzania czasu, która przyczynia się do ochrony środowiska. Mam nadzieję, że takie wydarzenia jak nasz spływ przekonają więcej osób, że można i warto pływać kajakiem po polskich rzekach, bo są naprawdę piękne i wartościowe przyrodniczo – zachęca Dominik Dobrowolski.
Spływ kajakowy Wrocław-Berlin organizowany jest wspólnie Fundację PlasticsEurope Polska, Fundację Onwater i Kajaking.tv. Partnerem spływu jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej we Wrocławiu, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz Credit Agricole i EFL.