w

„Jutro jest nieokreślone. To od nas zależy czy i jak je ukształtujemy”

Zainspirowany koncepcyjnym Audi grandsphere, artysta cyfrowy Andrés Reisinger stworzył wciągające i empiryczne dzieło sztuki. W światłach targów Design Miami, Reisinger rzuca światło na genezę swojego dzieła i wyjaśnia znaczenie żywych pejzaży sennych.                                                      

Audi: Andrés, jesteś w absolutnej czołówce współczesnych artystów cyfrowych. Jak rozpoczęła się Twoja kariera jako projektanta?

AR: Pamiętam, że kiedy byłem bardzo młody, wszyscy moi przyjaciele grali w gry komputerowe, podczas gdy ja nie chciałem tracić czasu na odgrywanie ról innych ludzi. Chciałem stworzyć swój własny świat. Jestem marzycielem. Tak więc w młodym wieku zacząłem odkrywać oprogramowanie cyfrowe i tworzyć własne przestrzenie, przekształcając swoją wizję rzeczy w rzeczywistość.

Czy teraz, gdy masz 32 lata, masz inną wizję?

Dobre wizje zawsze się zmieniają. Wszystko zawsze się zmienia. Nic nie pozostaje w miejscu. Jeśli stoi w miejscu, rozpadnie się. Trwała wizja to taka, która ewoluuje. Dostosowuje się do tego kim jesteś – do wszystkich energii i częstotliwości, które cię otaczają. Jako artysta odkrywam siebie poprzez moją sztukę, ponieważ nawet teraz nie wiem, kim jestem. Za każdym razem, gdy tworzę, dowiaduję się o sobie więcej. To mój główny cel w tworzeniu.

Czy to jest to, co najbardziej ekscytuje Cię w tworzeniu, odkrywaniu siebie?

Uwielbiam to, że moja sztuka, niezależnie od tego, czy jest to instalacja, czy wystawa, może zmienić czyjś dzień, zmienić na chwilę jego rutynę i stworzyć małą iskierkę lub sprawić, że przez chwilę pomyśli o czymś innym. To wielka wartość dla sztuki, designu i wszystkiego, co kreatywne. A jeśli mogę inspirować ludzi swoją sztuką, to osiągnąłem ostateczny cel tworzenia.

Pomówmy zatem o dziele sztuki, które stworzyłeś z Audi: jaka jest jego główna idea?

To dzieło symuluje przebieg dnia. Każda scena ewoluuje w pętli, od poranka do zachodu słońca i nocy. To analogia do zmieniających się nastrojów. Celebruje czas i zmiany światła oraz bardzo subtelne kolory w ruchu słońca. W miarę upływu czasu film pokazuje bardzo specyficzne, piękne, subtelne rzeczy, które zwykle zdarzają się w życiu, a którym nie poświęcamy odpowiedniej ilości czasu. Sprawia, że chcemy odkrywać i obserwować świat oraz uchwycić nieskończony potencjał jutra, poza horyzontem.

Poszerzanie horyzontów – o to właśnie chodzi w Audi grandsphere concept. W jaki sposób ten koncepcyjny samochód zainspirował Cię do stworzenia cyfrowej grafiki?

W moim rozumieniu Audi grandsphere concept jest mniej związane z jazdą, a bardziej z doświadczeniami, zarówno cyfrowymi, jak i osobistymi. Pamiętam, że początkową inspiracją był pomysł poruszania się, przy jednoczesnym obserwowaniu otoczenia i krajobrazu dzięki zautomatyzowanej jeździe. To sprowadzało się do piękna, które mamy, chwili symbolizowanej przez światło, słońce. Co więcej, trzy różne pozycje siedzeń zainspirowały mnie do symulacji przebiegu dnia: wyprostowana w świetle dziennym, zrelaksowana o zachodzie słońca, odchylona o świcie. Stworzyliśmy analogię. Scena, z którą najbardziej się utożsamiam, to lustro w pokoju odbijające to, co na zewnątrz, od tego, co wewnątrz. Widzisz pewną sferę, która ma sufit, ale przez lustro widzisz niebo. Podoba mi się ten pomysł połączenia między zewnętrzem a wnętrzem.

Jaką konkretną wiadomość chcesz za jego pomocą przekazać? 

Z perspektywy artysty mógłbym wyjaśnić w jaki sposób tworzę dane lub je urzeczywistniam, ale trudno jest wyrazić słowami to, co wyrażają dzieła sztuki. One mówią same za siebie. Powiedziałbym, że dzieło celebruje życie. Chodzi o uhonorowanie małych, zwykłych chwil, które składają się na życie. Poszerza horyzonty, inspiruje wyobraźnię i pozwala spojrzeć na rzeczy z innej perspektywy. To wspaniałe połączenie z Audi grandsphere concept, które pokazuje pewne założenie, jak będziemy żyć w przyszłości. Jak będziemy podróżować i zdobywać znaczące doświadczenia, poruszając się po miastach, krajobrazach i świecie. Jutro jest nieokreślone, pełne potencjału. Od nas zależy, jak je ukształtujemy.                                                      

Napisane przez Audi

Jeszcze więcej zabawy i edukacji przyrodniczej w Centrum Janki

Patriot zapowiada VP4300 Lite – wydajny dysk SSD na PCIe 4.0 x4