w

Jak zamontować oraz uszczelnić okna i drzwi w niskich temperaturach?

Jednym z najczęstszych pytań związanych z montażem okien i drzwi zewnętrznych jest to, czy prace montażowe można wykonywać jesienią i zimą, w niskich temperaturach. Z technicznego punktu widzenia jest to jak najbardziej możliwe, choć wymaga wykorzystania rozwiązań, które zachowują swoje właściwości w trudnych warunkach atmosferycznych. Przyjrzyjmy się, jak przygotować się do montażu i jakie materiały zastosować, aby zapewnić optymalną izolację termiczną.

Właściwe zamontowanie i uszczelnienie okien oraz drzwi to klucz do komfortu cieplnego i energooszczędności budynku. Inwestorzy często obawiają się, że realizacja prac montażowych w niskich temperaturach uniemożliwia skuteczne uszczelnienie stolarki, jednak z odpowiednimi produktami i technologiami można to zrobić bez problemu. Kluczowym aspektem jest dobry wybór materiałów montażowych, które są dostosowane do pracy w wymagających, jesienno-zimowych warunkach atmosferycznych.

Całoroczny system montażu okien i drzwi

Okna i drzwi praktycznie przez cały rok, bez ograniczeń związanych z panującą akurat temperaturą, można zamontować z użyciem systemu ciepłego montażu Soudal Window System (SWS). Jak wygląda on w praktyce? W ramach systemu uszczelnienie styku ramy okiennej lub drzwiowej z murem składa się z trzech, ściśle współpracujących ze sobą warstw o określonych funkcjach: warstwy izolacji termicznej (pianki poliuretanowej) oraz uszczelnienia wewnętrznego i zewnętrznego, które chronią piankę przed wilgocią zbierającą się w pomieszczeniach, a także przed wodą opadową. W efekcie pianka pozostaje sucha, a wokół okna lub drzwi nie powstają mostki termiczne, które mogłyby powodować straty cennego ciepła.

Oferta wyrobów wchodzących w skład systemu Soudal Window System jest bardzo szeroka, więc można dopasować odpowiednie do potrzeb rozwiązanie. Do montażu całorocznego rekomendowane są taśmy paroizolacyjne i pianki z formułą zimową – przyjrzymy się im bliżej.

Zastosowanie pianek montażowych z formułą zimową

Zimowe wersje pianek poliuretanowych zachowują swoją elastyczność i zdolność do rozprężania się w ujemnych temperaturach, co jest kluczowe dla trwałego i szczelnego montażu. W przypadku Soudal Window System do wyboru są różnego rodzaju pianki, dostosowane do specyfiki inwestycji oraz panujących warunków atmosferycznych. Poza tym, trzeba również pamiętać o odpowiednim przechowywaniu pianki w suchym miejscu, w temperaturze od + 5°C do + 25°C. Przed aplikacją pianka powinna zostać doprowadzona do temperatury zgodnej z wytycznymi zawartymi w karcie technicznej produktu.

Jaką piankę zimową wybrać? Przy montażu wielkogabarytowej, podatnej na odkształcenia stolarki sprawdzi się pianka poliuretanowa Soudafoam Low Expansion o bardzo niskiej rozprężalności i krótkim czasie obróbki, którą można stosować przy temperaturze do -10°C. W skrajnie niskich temperaturach (do –25°C) można natomiast sięgnąć po wysokowydajną piankę Soudafoam Maxi Express –25°C. Dobrym rozwiązaniem do wykorzystania przez cały rok, w przedziale temperatur od –10°C do + 35°C jest zaś bardzo elastyczna, wielosezonowa pianka Flexifoam o najwyższej izolacyjności termiczno-akustycznej.

Paroizolacyjne taśmy uszczelniające przystosowane do ujemnych temperatur

Kolejnym elementem, który należy uwzględnić podczas montażu okien i drzwi w niskich temperaturach jest użycie odpowiednich taśm paroizolacyjnych, które zabezpieczają piankę przed zawilgoceniem. W ramach Soudal Window System dostępne są taśmy paroprzepuszczalne i paroszczelne pokryte warstwą kleju wzmocnioną wewnętrznym zbrojeniem siatkowym. Dzięki temu mogą być one używane w temperaturze do 12°C. 

Podobnie, jak w przypadku pianek poliuretanowych, taśmy uszczelniające, mimo że są przystosowane do aplikacji w ujemnych temperaturach, również muszą być przechowywane w temperaturze + 5°C do + 25°C, a przed aplikacją doprowadzone do tego przedziału temperatury.

Przed rozpoczęciem prac montażowych bardzo ważne jest również odpowiednie przygotowanie podłoża, które powinno być czyste, wolne od tłuszczu i luźnych zanieczyszczeń, takich jak np. kurz czy pozostałości starych szczeliw. Zwilżanie podłoża wodą bezpośrednio przed nałożeniem pianki jest zalecane tylko w temperaturach powyżej 0°C.

Montaż i uszczelnienie okien oraz drzwi w okresie jesienno-zimowym to zadanie, które może wydawać się skomplikowane, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i użyciu nowoczesnych materiałów jest jak najbardziej możliwe do wykonania. Niezależnie od tego, czy zadanie polega na wymianie stolarki w starszym budynku w ramach termomodernizacji czy też montażu okien i drzwi w nowym domu, klucz do sukcesu stanowi wykorzystanie pianek montażowych oraz taśm uszczelniających przystosowanych do niskich temperatur, które zapewnią trwałość i efektywność izolacji. Dzięki temu możemy cieszyć się ciepłem i komfortem w naszym domu przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Napisane przez Admin

Zimowy urok Livigno, czyli górski wypoczynek we włoskim stylu.

Dzieci o finansach. Co wiedzą, o czym rozmawiają i skąd czerpią wzorce?