Rośnie zainteresowanie kupnem mieszkań przeznaczonych na wynajem. Jest to efekt napływu do Polski uchodźców, ale nie tylko. Większe, nawet niż przed pandemią, zainteresowanie lokalami pod wynajem wykazują Polacy. Oferty szybko znikają, a ceny rosną. Jak urządzić mieszkanie, aby było funkcjonalne, a zarazem przyciągało potencjalnych klientów?
- Funkcjonalny układ mieszkania
Planując zakup nieruchomości pod wynajem, należy pamiętać, aby stworzyć potencjalnemu najemcy ergonomiczne i dobrze rozplanowane strefy o konkretnych funkcjach. Jeżeli to możliwe, stwórzmy w strefie dziennej część wypoczynkową oraz kącik jadalniany. W miarę możliwości dobrym pomysłem będzie wygospodarowanie przestrzeni pod biurko przeznaczone do pracy. W czasach, kiedy home office i praca hybrydowa zyskują na popularności, będzie to dodatkowy atut dla osoby wynajmującej lokal.
– Analizując preferencje naszych klientów inwestycyjnych, dostrzegamy, że lokale 2-pokojowe cieszą się największą popularnością. Tego typu mieszkania chętnie wynajmują single, pary czy młode małżeństwa, gdyż dają im możliwość stworzenia atrakcyjnej przestrzeni z częścią dzienną i sypialnianą – komentuje Emil Basta, specjalista ds. sprzedaży w WPBM “MÓJ DOM” S.A.
- Ergonomia przede wszystkim
Urządzenie mieszkania zgodnie z podstawowymi zasadami ergonomii to podstawa, zwłaszcza gdy lokal przeznaczony pod najem jest stosunkowo niewielki. Sprytne rozwiązania w tym przypadku są na wagę złota, dlatego np. w niewielkim mieszkaniu z aneksem kuchennym sprawdzi się klasyczny stół składany, przyczepiony do ściany lub blatu w kuchni. Sofę zastąpmy narożnikiem, który w razie potrzeby może pełnić funkcję dodatkowego łóżka. Zaplanujmy dobrze szafy, aby pomieściły wszystkie niezbędne przedmioty, szafki, aby były dostosowane do gabarytów różnego rodzaju przedmiotów. Ciekawym rozwiązaniem jest także wybór mebli modułowych, których funkcja zmienia się w zależności od potrzeb.
- Dobrej jakości farby i tapety
Mieszkanie przeznaczone pod wynajem powinno być schludne, estetyczne, ale i wykończone dobrymi materiałami. Nie warto szukać oszczędności np. w przypadku wyboru farb czy tapet. Wysokiej jakości produkty, farby – trwałe, zmywalne, o elastycznej powłoce czy tapety – grubsze, flizelinowe, posłużą nam dłużej, co zabezpieczy nas przed koniecznością przeprowadzenia kolejnego remontu.
- Postaw na uniwersalne kolory
Urządzając mieszkanie pod wynajem, warto postawić na jasne, neutralne kolory, które będą pasować wielu potencjalnym najemcom. Rozwiązanie to pozwala przeprowadzić szybką metamorfozę lokalu i za pomocą kilku dodatków w mocniejszych odcieniach – poduszek, zasłon, zmienić wystrój mieszkania. Zasada dot. kolorystyki dotyczy również łazienki. Mając na uwadze, że szybko nie przeprowadzimy kolejnego remontu, warto wystrzegać się kolorów i motywów modnych w danym sezonie. Uniwersalne i neutralne materiały z pewnością posłużą nam przez dłuższy czas.