w

Jak nie płacić za wakacje?

Jak pokazują statystyki, coraz więcej turystów zamiast zdawać się na ofertę biur podróży, woli samodzielnie organizować sobie urlop. Chętniej rezerwujemy na własną rękę bilety lotnicze, miejsca w hotelach i od początku do końca indywidualnie planujemy podróż. Ponad 65% osób zapytanych przez Centrum Rezerwacji Tanie-Loty.com.pl o plany wakacyjne odpowiedziało, że tego lata będzie podróżować zupełnie na własną rękę.

Turyści skrzętnie przeszukują strony z tanimi biletami lotniczymi, ofertami tanich noclegów w hostelach, czy kwaterach prywatnych. Ale to nie wszystko – podróżować można jeszcze taniej, rezygnując zupełnie z kosztów noclegu czy transportu.

Transport za darmo

Najprostszym sposobem na darmowy transport jest autostop. Co roku setki tysięcy ludzi decyduje się w ten sposób przemierzać świat. Największą obawą wobec tej metody podróżowania jest zwykle bezpieczeństwo. Ogromna społeczność autostopowiczy na całym świecie przekonuje jednak, że nie ma się czego bać. Praktyczne wiadomości na temat jeżdżenia „na stopa” można znaleźć w sieci, np. w tej Grupie Miłośników Autostopu.

Ta metoda podróżowania ma wiele zalet – przede wszystkim nic nie kosztuje (przynajmniej w Europie i Ameryce Północnej – w pozostałych częściach świata obowiązują zazwyczajowo niewielkie opłaty). Podróżując autostopem można poznać niezwykłych ludzi. To już sprawdzone i potwierdzone, że podróż z autochtonami potrafi zaowocować odkryciem niesamowitych miejsc, które często nie są nawet opisane w przewodnikach. Ponadto takie przejazdy zazwyczaj trwają krócej, niż pokonanie trasy transportem publicznym.

Darmowe loty?

Innym sposobem na darmową podróż jest polowanie na błędy systemów rezerwacyjnych przy zakupie biletów lotniczych. Tutaj niestety szanse powodzenia są znacznie mniejsze niż w wypadku autostopu, ale czasem się udaje. Sukces w tym wypadku okupiony jest zazwyczaj setkami albo tysiącami godzin poszukiwań przed monitorem i wieloma próbami rezerwacji. Są jednak maniacy, których taka perspektywa nie przeraża.

Noclegi za darmo

W internecie znaleźć można wiele społeczności, których członkowie udzielają sobie wzajemnie gościny. Najważniejsze to Couchsurfing, Hospitality Club oraz organizacja Servas.

Zasada działania jest wszędzie podobna – podróżnik poszukuje noclegu w interesującej go lokalizacji i zgłasza się do mieszkających w danym miejscu członków z pytaniem, czy w danym terminie wizyta jest możliwa. Gospodarz, zwany hostem, decyduje się na przyjęcie pod swój dach podróżnika, bazując na opiniach wystawianych przez innych członków społeczności. Czasem można też liczyć na towarzystwo gospodarza podczas zwiedzania albo wspólny posiłek.

Dokładne zasady przyjmowania gości każdy host określa we własnym zakresie. Warunki noclegów są bardzo różne – czasem jest to cały pokój oddany do dyspozycji turystów, czasem tylko łóżko lub materac, a niekiedy jedynie fragment podłogi, który trzeba sobie zaaranżować we własnym zakresie. Oprócz oszczędności takie noclegi mają jeszcze dodatkową zaletę – członkami takich społeczności są wyjątkowo interesujące osoby, więc korzystając z darmowych noclegów mamy szansę na nawiązanie niezwykłych znajomości i przyjaźni.

Innym sposobem na darmowe noclegi jest wymiana domów – istnieje kilka serwisów pośredniczących w tego typu praktyce, np. Intervac, Home Exchange lub domzadom.pl Jest to idealna oferta szczególnie dla rodzin z dziećmi, które mają małe szanse na znalezienie darmowego noclegu za pośrednictwem serwisów społecznościowych, nakierowanych głównie na podróżujących samotnie lub w parach studentów i młodzież.

Wymiana domów nie jest tak prostą sprawą – trzeba zgrać terminy urlopów gospodarzy po obu stronach. Jest to jednak świetna okazja, by wypocząć za darmo w nowym miejscu albo znaleźć na czas wakacji opiekunów dla domowych zwierząt. Zazwyczaj umowa wakacyjnej wymiany domów określa warunki, na jakich jest dokonywana.

Ostatnim sposobem na to, by w wymarzonym miejscu nocować za darmo jest po prostu namiot. Ma on tę przewagę nad poprzednimi sposobami, że można go rozstawić dokładnie tam, gdzie mamy na to ochotę. Niestety noclegi poza kempingami powinny kończyć się skoro świt, żeby uniknąć nieprzyjemności. Coraz więcej krajów czyni jednak latem ukłon w stronę turystów, rozszerzając strefy bezpłatnego kempingu.

Powyższe pomysły to tylko kilka możliwości obniżenia kosztów urlopu. Więcej dobrych propozycji (m.in. na zwiedzanie i wyżywienie za darmo) znajdziesz w pełnym tekście artykułu „Podróże za darmo”.


 

Źródło: Tanie-Loty.com.pl

Avatar photo

Napisane przez Artweb-Media

Wyjątkowa akademia malarska w Benmarze

Topnieją wolne powierzchnie biurowe