w

Inflacja zmusza firmy do zadłużania się oraz zielonych inwestycji. 8% MŚP myśli o zakończeniu działalności

Wysoka inflacja i rosnące koszty prowadzenia działalności, podobnie jak kwartał wcześniej, pozostają największymi bolączkami polskich firm. W Barometrze EFL na III kwartał br. wskazuje na nie odpowiednio 90% i 65% zapytanych. Co dziesiąty przedsiębiorca obawia się mniejszej sprzedaży swoich produktów i usług, taki sam odsetek wskazuje na nowe, niekorzystne rozwiązania legislacyjne. Mamy jednak zmiany w TOP3 sposobów radzenia sobie
z wyzwaniami. W pierwszej kolejności firmy planują pozyskać finansowanie zewnętrzne (40%), co piąty zapytany rozważa inwestycje ograniczające zużycie energii, a 8% myśli o rezygnacji z premii i podwyżek dla pracowników. Również 8% rozważa zawieszenie swojej działalności.

– Z ostatnich danych GUS wynika, że inflacja w lipcu wyniosła 10,8% w ujęciu rocznym i był to kolejny spadek tego wskaźnika. Wydawać by się mogło, że przedsiębiorcy powinni to zauważyć i mieć coraz mniej obaw związanych
z wysokimi cenami. Wyniki naszego Barometru na to jednak nie wskazują. Po raz kolejny to inflacja stanowi największą obawę przedstawicieli mikro, małych i średnich firm, a kolejna bolączka – rosnące koszty prowadzenia działalności – jest tego pochodną. Oczywiście pierwszą opcją ratunkową w przypadku braku funduszy z podstawowej działalności jest finansowanie zewnętrzne i na to wskazują przedsiębiorcy. Jednak ciekawa jest druga metoda – inwestycje w środki trwałe ograniczające zużycie energii. Zielone aktywa stanowią coraz większą część inwestycji firmowych, i to zarówno biorąc pod uwagę środki transportu czy maszyny i urządzenia. Ten trend będzie się umacniać –
mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL

Inflacja, koszty, sprzedaż

Niemal wszyscy przedsiębiorcy w najnowszym badaniu Barometr EFL na III kwartał br. obawiają się dalszego wzrostu inflacji (90%). Wśród głównych obaw przedsiębiorców znajdują się również – powiązane ze wzrostem inflacji – koszty prowadzenia działalności, m.in. wynajmu powierzchni, kosztów energii elektrycznej. Ta obawa towarzyszy 65% przedsiębiorców. Na najniższym miejscu podium znajduje się spadek popytu (10%). Na kolejnych miejscach przedsiębiorcy wskazali na niekorzystne rozwiązania legislacyjne (10%), brak pracowników (5%) oraz brak zdolności kredytowej (4%).

Więcej kredytów, mniej energii i podwyżek

Z Barometru EFL na III kwartał 2023 roku wynika, że największa część mikro, małych i średnich firm w odpowiedzi na wysokie ceny planuje starać się o zewnętrzne finansowanie. Wskazuje na ten element 4 na 10 przedsiębiorców. Częściej myślą o tym małe firmy (47%) niż średnie (31%).

W związku z wysokimi kosztami energii elektrycznej, przedsiębiorcy planują także dokonać inwestycji ograniczających zużycie energii. Na ten krok chce postawić co piąty zapytany (21%). Skłonność do tego kroku jest tym większa, im większa jest firma. Mówi tak 7% mikro firm, 27% małych firm i 30% średnich firm.

Rozwiązaniem preferowanym przez 8% przedsiębiorców jest rezygnacja z premii i podwyżek. Najczęściej wskazywali na to przedstawiciele HoReCa (17,5%), transportu (12,5%) i handlu (10%).

Co trzecia firma nie wie, co zrobi

Mało optymistycznym wnioskiem jest fakt, że 8% przedsiębiorców, w związku z wyzwaniami rynkowymi, zastanawia się nad zakończeniem prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Najczęściej dotyczy to najmniejszych podmiotów – mówi tak 18,5% mikro firm oraz 4% małych firm. W ujęciu branżowym to firmy usługowe najczęściej myślą o zawieszeniu biznesu (19%). 5% firm planuje zmniejszyć kadrę, a 3% przebranżowić się.

Aż 32% przedsiębiorców, choć ma świadomość wysokich kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, nie ma jeszcze pomysłu, jak sobie z nimi poradzić. Najczęściej planu B nie mają firmy transportowe (49% wskazań) i budowlane (37,5%).

Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się od 1 do 28 czerwca 2023 roku.

***

EFL S.A. powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole, co gwarantuje firmie finansową stabilność i bezpieczeństwo oraz pozwala korzystać z wiedzy i doświadczeń instytucji finansowej o międzynarodowym zasięgu. EFL konsekwentnie poszerza zakres rozwiązań dla biznesu.  W skład Grupy EFL wchodzą spółka flotowa Carefleet, spółka faktoringowa Eurofactor  oraz TRUCK CARE, która oferuje  kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych stworzony z myślą o biznesie transportowym. W ramach Grupy EFL spółka oferuje szeroki pakiet produktów: leasing, pożyczkę, usługi flotowe, wynajem długoterminowy, ubezpieczenia i faktoring. Od 1991 roku EFL współpracuje z najbardziej liczącymi się producentami i dostawcami maszyn, urządzeń, pojazdów oraz innych środków trwałych. Firmę wyróżniono m.in. dwukrotnie Marką Godną Zaufania, Business Superbrands 2021, 2022 sześciokrotnie tytułem: Firmy Przyjaznej Klientowi i siedmiokrotnie Finansowej Marki Roku. Już ponad 376 tysięcy klientów wybrało EFL na swojego partnera w biznesie. Więcej na: www.efl.pl

Napisane przez Maja Lidke

Globalny rynek wentylatorów wzrośnie o 51 proc. w ciągu 10 lat. Premiera kolumnowego wentylatora hiszpańskiej marki Cecotec

Praca hybrydowa – czy jest teraz najpopularniejszym trendem? Dla kogo jest najkorzystniejsza?