TPA posiada rozwiniętą sieć laboratoriów oferujących badania jak i ekspertyzy z zakresu mieszanek asfaltowych, betonów cementowych, mechaniki gruntów i geotechniki, kruszyw oraz diagnostyki nawierzchni drogowych i lotniskowych. Opracowuje rozwiązania, dzięki którym w Polsce powstają coraz lepsze i coraz bezpieczniejsze drogi, odporne na działanie czynników atmosferycznych i zwiększający się ruch pojazdów. TPA w swojej strukturze posiada na terenie kraju 47 laboratoriów, w tym siedem akredytowanych. Placówki wyspecjalizowane w świadczeniu kompleksowych usług są obecnie dwie, najważniejszą z nich jest działająca od 5 lat główna siedziba TPA w Pruszkowie, drugą jest laboratorium otwierane właśnie w Bykowie k/ Wrocławia.
– Główną ideą, która nam przyświecała, było stworzenie nowoczesnego laboratorium na południu Polski i zdecydowaliśmy się na Wrocław, a dokładnie na Byków koło Wrocławia. Powodów tej decyzji było wiele, ale najważniejszym było to, że TPA jest obecne na Dolnym Śląsku od ponad 10 lat. Wrocław jest niezmiernie ważnym ośrodkiem naukowym z Politechniką Wrocławską i bardzo dobrą kadrą badawczą, poza tym na terenie południowej Polski buduje się o wielu lat autostrady i realizuje wiele innych ciekawych projektów infrastrukturalnych. We Wrocławiu powstała ostatnio długo oczekiwana Autostradowa Obwodnica Wrocławia o nawierzchni asfaltowej a betonowa nawierzchnia odcinka Autostrady A4 Wrocław – Zgorzelec znana jest całej drogowej Polsce, gdyż była jedną z pierwszych realizowanych w tej technologii w kraju. TPA miało swój udział w powstaniu tych wspaniałych obiektów infrastruktury, zatem dla rozwoju technologii i w perspektywie nowych inwestycji, nowoczesne laboratorium było potrzebne właśnie tutaj – Maciej Przybylski, Dyrektor ds. Technicznych TPA.
– Polska przeżywa teraz boom w budownictwie drogowym. Wszystkim firmom, które zajmują się unowocześnianiem naszej infrastruktury drogowej, musimy pomóc zapewnić jak najlepsze standardy, solidność i trwałość dróg. Jesteśmy krajem, w którym trzeba oscylować między technologiami stosowanymi w rejonach o wysokich temperaturach i zarazem bardzo niskich, a to karkołomne i trudne zadanie. Rozwijamy sieć naszych laboratoriów, aby uczestniczyć w tym trudnym zadaniu. Naszą ambicją jest być jednym z liderów w kraju, jeśli chodzi o technologie budowy dróg i służyć pomocą tym, którym jest bliskie budownictwo komunikacyjne i rozwój infrastruktury w kraju. Mogę zdradzić także, że po Bykowie następne tego rodzaju placówki planujemy otworzyć w Poznaniu oraz Katowicach – dodaje Igor Ruttmar, Prezes Zarządu TPA.
Główne centrum badawcze TPA w Pruszkowie nastawione jest na działania innowacyjne i opracowywanie nowoczesnych rozwiązań stosowanych przy realizacji inwestycji drogowych. Dzięki nowoczesnemu zapleczu technicznemu oraz specjalistycznej wiedzy pracowników TPA jest to jednostka niezwykle innowacyjna – we współpracy z Politechniką Białostocką oraz Politechniką Gdańską prowadziła badania nad cichymi nawierzchniami, które coraz częściej zastępują kosztowne i nie zawsze estetyczne ekrany akustyczne. W laboratorium opracowano również nawierzchnię odporną na tworzenie się kolein – rozwiązanie to stosuje się w zatokach przystanków autobusowych, gdzie ciężkie pojazdy często powodując trwałe uszkodzenia nawierzchni. Przeciwdziałając tworzeniu się kolein, nawierzchnie tego rodzaju można zastosować również na skrzyżowaniach dróg, gdzie występują duże obciążenia oraz w terminalach kontenerowych.
Laboratorium w Bykowie k/Wrocławia będzie zajmowało się wykonywaniem badań laboratoryjnych oraz na podstawie rezultatów tych badań, sporządzaniem ekspertyz. Inwestycje komunikacyjne wymagają stałego nadzoru technologicznego, bieżących badań niezbędnych dla właściwego monitorowania, jakości prac budowlanych. Mamy nadzieję, że opinie techniczne, sporządzane przez naszych specjalistów będą bardzo pomocne nie tylko w przewidywaniu zagrożeń, ale również umożliwią wdrażanie nowych technologii, rozwiązań i materiałów w porozumieniu z inwestorami i wykonawcami. Tym wszystkim będzie się zajmowało się 18 pracowników laboratorium, specjalistów m.in. od nawierzchni betonowej, recyklingu nawierzchni, kruszyw i mieszanek mineralno-asfaltowych. Placówka posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacyjnego.
***
TPA INSTYTUT BADAŃ TECHNICZNYCH Sp. z o.o. świadczy usługi w dziedzinie budownictwa na terenie całej Polski oraz poza jej granicami. Firma wraz ze spółkami partnerskimi TPA działającymi na terytorium Austrii, Niemiec, Węgier, Czech, Słowacji, Rumunii, Bułgarii, Serbii oraz Chorwacji zatrudnia ponad 800 laborantów, technologów oraz inżynierów i uczestniczy w realizacji wielu projektów budowlanych na terenie całej Europy i innych kontynentów. TPA jest obecne w 130 lokalizacjach w 20 europejskich krajach. W sektorze budownictwa nasza firma wyrobiła sobie renomę na podstawie specjalistycznego know-how", szczególnie w zakresie budownictwa drogowego przy budowie i modernizacji dróg i autostrad.