w , , , , , , ,

Grigeo Group rusza z historyczną ekspansją — produkcja papieru zostanie podwojona dzięki inwestycji przekraczającej 106 milionów euro

Grupa AB „Grigeo Group“, jedna z największych grup przemysłu papierniczego i drzewnego w krajach bałtyckich, uruchamia rekordowy program inwestycyjny o wartości ponad 106 mln euro w rozwój swojej działalności w zakresie papierów higienicznych. Jest to największy projekt inwestycyjny w historii grupy, który pozwoli na podwojenie produkcji papierów higienicznych do 140 000 ton rocznie i na wzmocnienie pozycji „Grigeo Group“ jako jednego z regionalnych liderów.

Większość inwestycji – ponad 97 milionów euro – zostanie wykorzystana na modernizację i rozbudowę zakładu produkcyjnego UAB „Grigeo Tissue“ na Litwie. Kolejne 9 mln euro planowane jest na modernizację produkcji i infrastruktury zakładu „Grigeo Tissue“ Sp. z o.o. w Polsce, w Niedomicach (powiat tarnowski).

Dyrektor generalny „Grigeo Group“ Tomas Jozonis twierdzi, że realizacja tej ambitnej wizji rozpoczęła się 23 lipca bieżącego roku, kiedy podpisano umowę z należącym do niemieckiego giganta przemysłowego „Voith Group“ producentem „Toscotec Sp. A.“ na zakup nowej maszyny papierniczej PM7.

„Rośnie potencjał rynku w krajach bałtyckich, Skandynawii i Europie Zachodniej. Nowa maszyna papiernicza będzie produkować dodatkowe 70 000 ton papieru rocznie – ilość, którą obecnie razem produkują wszystkie trzy maszyny należące do naszej grupy. Ta inwestycja jest strategicznym krokiem i otwiera nowy rozdział w historii rozwoju „Grigeo Group“ – twierdzi T. Jozonis.

Według niego, wraz z nową maszyną na Litwie powstanie cała nowoczesna infrastruktura niezbędna do jej obsługi – m.in. budynek dla dwóch automatycznych linii przetwarzania papieru, magazyn masy celulozowej i hala dla samej maszyny, o łącznej powierzchni ponad 17 000 metrów kwadratowych.

Kredyt inwestycyjny w wysokości 55,2 mln euro na rozwój działalności związanej z papierami higienicznymi na Litwie został udzielony przez AB SEB bankas, natomiast w Polsce finansowanie inwestycji w wysokości 6,5 mln euro zostało zapewnione przez Santander Bank Polska S.A., 44,3 mln euro przeznaczone na inwestycję zostanie sfinansowane ze środków własnych spółki.

„Inwestowanie w wysokowydajną produkcję jest jednym z kluczowych czynników napędzających długoterminowy wzrost krajowej gospodarki. Sektor papieru higienicznego, ze swoimi produktami zorientowanymi na eksport, wzmacnia krajowy przemysł, tworzy miejsca pracy i stymuluje innowacje. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do realizacji projektów, które pomagają litewskim producentom utrzymać konkurencyjność w środowisku międzynarodowym“ – mówi Tadas Jonušauskas, członek zarządu SEB Bankas i dyrektor ds. bankowości biznesowej.

Podwojenie produkcji i obniżenie kosztów

Maszyna papiernicza nowej generacji PM7 ma zostać uruchomiona w pierwszej połowie 2028 roku.

„Nieustannie poszukujemy innowacyjnych rozwiązań, pozostajemy w czołówce i rozglądamy się za najnowszymi, najwyższej klasy technologiami. Kupujemy jedną z najszybszych seryjnych maszyn papierniczych na rynku, a zwiększone i bardziej wydajne moce produkcyjne pozwolą nam nie tylko wzmocnić naszą pozycję na strategicznych rynkach, ale także oferować innowacyjne i zasobooszczędne produkty“ – twierdzi T. Jozonis.

Alessandro Mennucci, dyrektor generalny „Toscotec“ stwierdził, że firma jest zachwycona, że po raz kolejny stała się wiarygodnym partnerem w projekcie PM7.

„Po piętnastu latach współpracy jesteśmy dumni, że możemy współpracować z „Grigeo Group“ również przy tym ważnym projekcie. Nasze zaangażowanie pozostaje silne: klient jest zawsze w centrum naszej misji i cieszymy się, że możemy realizować wizję „Grigeo Group“ poprzez naszą innowacyjną technologię“ – mówi A. Mennucci.

Według T. Jozonisa, maszyna PM7 będzie miała szerokość wstęgi papieru 5600 mm i prędkość projektową do 2100 metrów na minutę, a te jedne z najwyższych na świecie parametrów zapewnią wyjątkową wydajność i elastyczność produkcji.

„Szczególnie ważne jest to, że dzięki zaawansowanej technologii maszyna pozwoli na znaczne obniżenie zużycia energii, co według naszych szacunków pozwoli zaoszczędzić około pół miliona euro rocznie i znacznie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych na tonę wyprodukowanego papieru“ – powiedział T. Jozonis.

Tworzenie nowych miejsc pracy

Grupa zainwestuje również w nowoczesne linie do przetwarzania papieru, aby w pełni wykorzystać zwiększone moce produkcyjne. Podpisano już umowy ze szwedzką firmą „Valmet AB“ na dwie nowe linie, które zostaną uruchomione na Litwie w przyszłym roku: jedną dla segmentów B2C i jedną – dla B2B. Kolejna linia konwersji dla rynku B2B planowana jest na 2027 rok.

Rozbudowa obejmie również zakład produkcyjny „Grigeo Group“ w Polsce, który otrzyma inwestycję w wysokości ponad 9 milionów euro. W zakładzie zostanie zainstalowana nowa linia do przetwarzania papieru bazowego, inwestycje obejmą również dodatkową infrastrukturę.

Zwiększenie mocy produkcyjnych papierów higienicznych również przyczyni się do stworzenia nowych miejsc pracy. W nadchodzących latach na Litwie i w Polsce zostanie zatrudnionych do 35 nowych pracowników, a następnie do 2028-2029 roku zespół zwiększy się o 80 specjalistów technicznych – inżynierów, technologów, mechaników, operatorów i innych.

Zajmująca się produkcją płyt pilśniowych, tektury i papierów higienicznych „Grigeo Group“ składa się ze spółek „Grigeo Hygiene“, „Grigeo Paper Packaging“, „Grigeo Tissue“, „Grigeo Klaipėda“, „Grigeo Packaging“, „Grigeo Baltwood“, „Grigeo Recycling“, „Grigeo Recycling“ (Łotwa), „Mena Pak“ (Ukraina) i „Grigeo Tissue“ (Polska).

Grupa zatrudnia ponad 1000 osób. W 2024 roku „Grigeo Group“ osiągnęła roczny obrót w wysokości 213 milionów euro. EBITDA grupy wyniósł 34,8 mln euro. W 2024 roku zysk netto grupy „Grigeo“ wyniósł 20,9 mln euro, czyli o 4,4 mln euro mniej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Według spółki rentowność grupy spadła ze względu na wzrost cen poszczególnych grup surowców.

Akcje „Grigeo Group“ są notowane na giełdzie Nasdaq Vilnius.

Załączniki

Napisane przez Agencja PR

Twórcza sobota w Alfa Centrum Gdańsk – Bazar na Fali i biżuteryjne warsztaty upcyklingowe

PASTELOWE LATO W TWOJEJ KUCHNI – EKSPRESY I AKCESORIA NESPRESSO W WYJĄTKOWEJ ODSŁONIE