w

Gospodarka Górnego Śląska w Drugiej Rzeczypospolitej. 100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do macierzy

7 czerwca br. o godz. 11, w Muzeum Śląskim w Katowicach ul. T. Dobrowolskiego 1, odbędzie się konferencja naukowa pt.: „Gospodarka Górnego Śląska w Drugiej Rzeczypospolitej”. Wydarzenie, zorganizowane w związku z setną rocznicą włączenia części Górnego Śląska do Polski, ma na celu zaprezentowanie wybranych tematów z zakresu gospodarczej potęgi ówczesnego województwa śląskiego.

Autonomiczne województwo śląskie, ustanowione na mocy Statutu Organicznego Województwa Śląskiego z dnia 15 lipca 1920 roku, było najważniejszym regionem gospodarczym, dostarczycielem surowców dla rodzącego się przemysłu w granicach II RP, które posiadało  własny parlament (Sejm Śląski) oraz własny skarb w postaci Skarbu Śląskiego.

Konferencja zatytułowana „Gospodarka Górnego Śląska w Drugiej Rzeczypospolitej. 100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do macierzy” będzie okazją do dyskusji m.in. o gospodarce województwa śląskiego w granicach odrodzonego kraju, potędze przemysłowej autonomicznego województwa, zmianach walutowych w czasie powstań i plebiscytu oraz problematyce związanej z ustaleniem granic w 1922 roku.

W spotkaniu wezmą udział badacze z różnych instytucji Górnego Śląska, między innymi: dr hab. Sławomir Czech, prof. UE, który sformułuje tezę, że Górny Śląsk potrzebował Polski tak samo mocno, jak Polska Śląska, zaś okres międzywojenny można postrzegać jako 17 lat wypracowywania nowego porządku instytucjonalnego, opartego na zbieżności interesów Polski i Górnego Śląska. Dr Michał Spurgiasz zaprezentuje wystąpienie, które zapozna słuchaczy z historią zmian walutowych na Górnym Śląsku, w szczególności z pojęciem notgeldu. Prócz powyższych, prelekcje wygłoszą także: dr Karol Makles, dr Andrzej Drogoń oraz Zastępca Dyrektora Katowickiego Oddziału NBP, pan  Mariusz Siembiga.

Organizatorzy:

Muzeum Śląskie w Katowicach
Narodowy Bank Polski
Instytut De Republica

 

Kiedy: 7 czerwca 2022
Gdzie: Muzeum Śląskie w Katowicach | audytorium
Wstęp wolny

***

Instytut De Republica został powołany na mocy zarządzenia nr 12 Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 lutego 2021 r. Głównym celem jego działalności jest promocja i popularyzacja polskiej nauki w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, wytworzenie mechanizmów i kapitału społecznego, który organizowałby się wokół idei państwowości oraz uwolnienie potencjału polskiej nauki w tych obszarach.

We współpracy z uczelniami wyższymi w Polsce i na świecie, jednostkami administracji państwowej oraz jednostkami badawczymi, Instytut De Republica organizuje konferencje naukowe i seminaria, które stanowić mają platformę wymiany opinii wobec prezentowanych na nich wyników naukowych prac badawczych. Zadaniem Instytutu jest też popularyzowanie najbardziej interesujących osiągnięć polskich naukowców w formie publikacji i multimediów.

Instytut De Republica docelowo ma stać się nowoczesnym zapleczem eksperckim, promocyjnym i wydawniczym dla niedocenianych w Polsce i poza jej granicami, a tak ważnych dla właściwego rozumienia naszej historii i zjawisk społecznych, dziedzin nauki. 

Napisane przez Instytut De Republica

Historycy o terrorze i totalitaryzmie

Filantropia czy sprawiedliwy podział – konferencja naukowa