w , ,

Geoportal w 3D

– Oglądając wzniesienia miasta Torunia, np. teren miejskiego wysypiska śmieci, możemy w sposób trójwymiarowy oglądać mapę Torunia. Na stronie startowej Geoportalu opisano w jaki sposób korzystając z oprogramowania Google Earth wyświetlać bryły budynków miasta w 3 D. W tym celu w programie Google Earth należy dodać link sieciowy http://mapa.um.torun.pl/earth/budynki drawing.kmli przy odpowiednim powiększeniu możemy oglądać uproszczone bryły budynków Torunia w technice 3D – wyjaśnia Dariusz Adamczyk, dyrektor Wydziału Geodezji i Kartografii UMT. – Bryły budynków zbudowane są w formie prostych prostopadłościanów. Trójwymiarowe warstwy ukształtowania terenu powstały w ramach budowy mapy akustycznej miasta Torunia tworzonej przez Wydział Środowiska i Zieleni .

Aby skorzystać z warstw ukształtowania terenu w 3D należy po wejściu na stronę startową Geoporatlu kliknąć zakładkę mapy tematyczne, a następnie wybrać zakładkę mapa ukształtowania terenu i korzystać z określonych warstw .

W najbliższych dniach na Geoportalu, w zakładce „Plany zagospodarowania przestrzennego”, pojawi się link do strony internetowej do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, która publikuje szczegółowe ustalenia obowiązujących 195 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Geoportal działa od grudnia 2010 r. na stronie internetowej Urzędu Miasta Torunia. Powstał na bazie zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Jest pierwszym takim portalem internetowym wśród dużych miast województwa kujawsko-pomorskiego. W odróżnieniu od innych portali mapowych, takich jak Zumi czy Google, Geoportal jest aktualizowany raz w tygodniu. Specjaliści z wydziału Geodezji i Kartografii UMT ciągle pracują nad ulepszeniem Geoportalu tak, by był jak najbardziej użyteczny dla mieszkańców, a jednocześnie prosty w obsłudze także dla osób, które nie są zbyt biegłe w internetowych mapach.

Serwis pomaga torunianom przy wypełnianiu różnego rodzaju dokumentów, np. formularzy dotyczących podatku od nieruchomości, wniosków dotyczących wypisów z planów miejscowych, decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o pozwoleniu na budowę oraz gospodarce nieruchomościami (przekształcenie użytkowania wieczystego, itd.) i planowaniu inwestycyjnym (m.in. mierzenie odległości od szkół, zakup działek). Przed powstaniem Geoportalu po tego typu informacje trzeba było udać się do Wydziału Geodezji i Kartografii. Teraz można je zdobyć nie ruszając się z domu. Głównymi odbiorcami są geodeci, rzeczoznawcy majątkowi, pośrednicy nieruchomości, projektanci, deweloperzy, notariusze.

– Przeglądarka pozwala na ustalenie położenia obiektu, adresu, numeru działki ewidencyjnej czy powierzchni działki. Dodatkowo są na niej umieszczone zasięgi planów zagospodarowania przestrzennego oraz mapy tematyczne dotyczące struktury własności w Toruniu, klasyfikacji gleboznawczej, użytkowania terenu, wysokości budynków – wylicza dyrektor Adamczyk. – Można także znaleźć mapę zasadniczą miasta Torunia zawierającą uzbrojenie podziemne infrastruktury technicznej, tj. sieci wodociągowe, ciepłownicze, elektroenergetyczne, gazowe, kanalizacyjne, telekomunikacyjne oraz warstwę osnowy geodezyjnej i rzeźby terenu. Na jednej z warstw znajdują się uzgodnione przez Wydział Geodezji i Kartografii projekty sieci uzbrojenia podziemnego i naziemnego przeznaczonego do realizacji – zakładka ZUD.

Geoportal ma także kolorową ortofotomapę Torunia o dużej dokładności i rozdzielczości 15 cm. Ortofotomapa o dużej szczegółowości elementów terenu jest pierwszym elementem mapy akustycznej, który pojawia się na Geoportalu. Prezentacja całej mapy akustycznej przez Wydział Środowiska i Zieleni planowana jest w 2013 roku.

Portal zawiera również kilkanaście różnych warstw z zakresu środowiska i zieleni (m.in. rozmieszczenie terenów rolniczych, rozmieszczenie ogródków działkowych, rozmieszczenie lasów, zieleni miejskiej urządzonej, istniejącej zabudowy mieszkaniowej itd.) . Są też na nim informacje dotyczące edukacji, m.in. rozmieszczenia budynków szkół i przedszkoli. Geoportal posłuży również jako platforma do przeprowadzenia innowacyjnych konsultacji społecznych nad rezultatami międzynarodowego projektu Euroscapes realizowanego przez Gminę Miasta Toruń w ramach unijnego programu Interreg IV C. Można na im także znaleźć informacje dotyczące zabytków oraz numerów ksiąg wieczystych nieruchomości.

Jak najprościej korzystać z Geoportalu? Na stronie głównej, przy zakładce wyszukiwanie, klikamy strzałkę, wybieramy interesującą nieruchomość po adresie lub numerze działki, a następnie wciskamy odpowiednią interesującą nas mapę, np. mapę zasadniczą, mapę ewidencyjną. Po załadowaniu wybranej mapy, korzystając z zakładki „warstwy”, włączamy interesujące nas tematy.

>>> Geoportal działa pod adresem internetowym http://mapa.um.torun.pl .

Avatar photo

Napisane przez Aleksandra Iżycka

Świecimy się i głosujemy w finale!

Przenośny, kolorowy skaner biznesowy Epson WorkForce DS-30