Fulereny – nazwane tak na cześć architekta Richarda Buckminstera Fullera – to cząsteczki składające się z parzystej liczby atomów węgla, tworzące zamkniętą, pustą w środku bryłę. Cząsteczki fulerenów zawierają od 28 do ok. 1500 atomów węgla.
Fulereny i inne nanostruktury węglowe stanowić mogą symbol nowoczesnej nanotechnologii wykorzystywanej przez człowieka w różnych dziedzinach jego działalności, od medycyny po elektronikę.
W 2010 roku odkryto fulereny za pomocą kosmicznego teleskopu Spitzera w mgławicach planetarnych otaczających wymarłe gwiazdy. Odkrycie tych związków w materii umierających gwiazd ma znaczenie dla zrozumienia samej ewolucji gwiazd, a być może także dla procesu powstawania życia na Ziemi jako, że oparte jest ono właśnie na związkach węgla. Do tego odkrycia przyczynili się również toruńscy astronomowie.
– Przez zabawę i samodzielne eksperymentowanie przybliżymy wszystkim chętnym ciekawy świat nauki. Każdy będzie mógł się przekonać, że przedmioty ścisłe, nowoczesna technika, zrozumienie zjawisk przyrodniczych wcale nie jest takie trudne i żmudne. Mam nadzieję, że będzie to fascynująca przygoda – mówi dyrektor CNMW, Monika Wiśniewska.
Science show, którego głównym rekwizytem jest gigantycznych rozmiarów podświetlony model fulereny, można oglądać od 21 do 25 sierpnia w godz. 20.30 – 24.00.