w ,

Frost&Sullivan: Rewolucyjne zmiany i nowe szanse dla inwestorów na polskim rynku gospodarki odpadami

Warszawa, 23 lipca 2012 – Polski rynek gospodarki odpadami staje się dzięki rządowym regulacjom coraz bardziej atrakcyjną branżą  zarówno dla inwestorów krajowych, jak i dużych międzynarodowych graczy. Dzięki Ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach  lata 2012 – 2013 będą kluczowe ze względu na dużą liczbę planowanych projektów wspieranych przez fundusze unijne. Według Frost & Sullivan zwiększy się rola partnerstwa publiczno-prywatnego, co umożliwi Polsce dołączenie do europejskiego standardu zagospodarowania śmieci komunalnych.

Każdy mieszkaniec Polski wytwarza rocznie ok. 300 kg odpadów, co daje ok. 12 mln ton rocznie. W 2010 roku tylko 11 procent zebranych odpadów komunalnych zostało poddane recyklingowi, kompostowaniu lub spalaniu (dane GUS). „Ten fakt stawia Polskę daleko za krajami Europy Zachodniej, mimo że ilość odpadów wytwarzana w naszym kraju jest o połowę mniejsza niż u naszych zachodnich sąsiadów” – stwierdza Paulina Szyplińska, analityk rynku ochrony środowiska w globalnej firmie doradczej Frost & Sullivan.

Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, to gmina właśnie staje się właścicielem i dyspozytorem zgromadzonych odpadów oraz opłat z tym związanych. Nowe rozwiązanie stwarza ogromną szansę na poprawę regionalnych programów recyklingu, wprowadzenia systemów spalania odpadów i w konsekwencji zmniejszenia liczby składowisk.

„Nowe wymogi dotyczące gospodarki odpadami dają gminom możliwość samodzielnego dostarczania usług lub zlecania ich firmom prywatnym. Jednakże większość gmin ma niewystarczające doświadczenie lub ograniczone środki finansowe, aby zapewnić skuteczną utylizację” – zauważa Paulina Szyplińska. „Stwarza to okazję do sformowania publiczno-prywatnego modelu partnerstwa (PPP), który zakłada kontrakt uwzględniający finansowe, techniczne i operacyjne aspekty współpracy.”

Nowatorskim projektem w tym zakresie jest system gospodarki odpadami dla miasta Poznania, z z wykorzystaniem hybrydowego modelu finansowania, który łączy fundusze publiczne, prywatne oraz unijne. Łączna wartość kontraktu w wysokości 327,6 mln USD sprawia, że jest to największy w tej chwili projekt PPP realizowany w Polsce. Miasto jest zobligowane do ukończenia przedsięwzięcia do 2015 roku. 

Modernizacja przepisów dotyczących gospodarki odpadami doprowadzi do znaczących zmian na polskim rynku i zwiększenia konkurencyjności nie tylko firm odbierających odpady, ale także dostarczających technologii i rozwiązań. Rynek stanie się kombinacją konkurencji i monopolu, gdzie wybrany podmiot otrzyma gwarancję zarządzania odpadami na okres 3 lat. Po wybudowaniu instalacji dla utylizacji lokalnych odpadów, firma będzie miała prawo do jej eksploatacji przez 30 lat z gwarantowaną dostawą odpadów i zabezpieczeniem finansowania kosztów ze strony gminy.

„Ze względu na dużą konkurencję na rynku przewiduje się, że tylko firmy zakładające osiągnięcie korzyści w perspektywie długoterminowej będą zainteresowane składaniem ofert” – podsumowuje Paulina Szyplińska. „Małe firmy będą zmuszone do ustąpienia z rynku lub zmiany swojego portfolio usług. Największe szanse w sektorze mają duże przedsiębiorstwa o wysokiej zdolności finansowej i elastyczności w dostosowywaniu strategii do lokalnych warunków rynkowych.”

Jeżeli chcieliby Państwo dowiedzieć się wiecej na temat polskiego rynku gospodarki odpadami, prosimy o kontakt z Joanną Lewandowską, Corporate Communications, na adres [email protected]. Prosimy o podanie imienia, nazwiska, nazwy firmy oraz danych kontatkowych.

O Frost & Sullivan

Frost & Sullivan, globalna firma doradcza, świadczy usługi Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorstw, współpracując z klientami w celu osiągnięcia ich najlepszej pozycji rynkowej pod względem rozwoju, innowacyjności oraz zarządzania.

Program firmy – Growth Partnership Service – dostarcza dokładnych badań rynkowych i modeli najlepszych praktyk, aby wspomóc generowanie, ewaluację i wdrożenie skutecznych strategii rozwoju. Frost & Sullivan ma 50-letnie doświadczenie we współpracy z firmami z listy Global 1000, przedsiębiorstwami rozwijającymi się oraz społecznościami inwestorskimi. Posiada 40 biur działających na 6 kontynentach. Więcej informacji na temat oferowanego przez Frost & Sullivan Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Przedsiębiorstw pod adresem http://www.frost.com.

Kontakt:

Joanna Lewandowska
Corporate Communications – Europe
P: +48 22 481 62 20
E: [email protected]

http://www.frost.com

Avatar photo

Napisane przez Joanna Lewandowska

Sprawdź promile – nie tylko w Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Wspieramy duże rodziny