w ,

Fasada wykonana ze szwajcarską precyzją

Zaprojektowany przez znanego japońskiego architekta Sou Fujimoto nowy budynek szwajcarskiego Uniwersytetu w St. Gallen imponuje swoim prostym, transparentnym wyglądem. Całkowicie przeszklona elewacja wykonana ze specjalnych profili w aluminiowym systemie Schüco AWS 90.SI CCF wymagała najwyższej staranności na etapie produkcji, transportu i montażu.

Japoński architekt Sou Fujimoto jest znany z innowacyjnego podejścia do zagadnień projektowych. W swojej pracy próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób architektura i przestrzeń mogą spełniać naturalne potrzeby człowieka, wspierając komunikację i interakcje międzyludzkie. Dziś kierunek ten dominuje w projektach współczesnych budynków publicznych i został odzwierciedlony także w wyglądzie nowego Centrum Edukacyjnego na kampusie uniwersytetu w szwajcarskiej miejscowości St. Gallen. Zgodnie z koncepcją zostało ono zaprojektowane jako miejsce żywego dialogu i przełamywania barier między dyscyplinami, kulturami i grupami społecznymi. Jednym z centralnych elementów tej otwartej przestrzeni jest specjalna fasada aluminiowa opracowana na potrzeby projektu na bazie systemu okiennego Schüco AWS 90.SI.

Akademicka dyskusja w nowym świetle

Aby zapewnić studentom przestrzeń sprzyjającą wymianie myśli, architekt zaprojektował wielokondygnacyjny budynek na planie kwadratu o boku 10 x 10 metrów. Nie tylko uzyskał on maksymalnie transparentny wygląd, lecz także został wzniesiony z materiałów o neutralnym charakterze, co zadecydowało o niezwykłej lekkości architektury. Do realizacji projektu potrzebna była wyrafinowana, niemal całoszklana powłoka bez tradycyjnych pasów międzykondygnacyjnych. Stanowiło to spore wyzwanie pod względem wykonawczym, gdyż spandrele pozwalają na stosowanie tolerancji wymiarowych i umożliwiają ewentualne korekty, a w tym przypadku wymagana była maksymalna precyzja. W tym celu skonstruowano dedykowaną dla projektu fasadę z zamkniętą szczeliną (CCF), którą zrealizowano w oparciu o specjalne profile oparte na superizolowanym systemie okiennym Schüco AWS 90.SI. Rozwiązanie to idealnie spełnia wszelkie wymagania związane z nośnością, a jednocześnie oferuje dużą swobodę projektową. W tym przypadku sprawdzony system przyjął formę dużych, niemal bezramowych okien zapewniających efekt pełnej przejrzystości. Wymagający konstruktorzy i architekci cenią go również za szeroki wybór rodzajów profili, możliwość stosowania symetrycznych i asymetrycznych układów słupów czy dodatkowe opcje łączenia z systemami osłon przeciwsłonecznych i wentylacji Schüco.

Drzwi otwarte na maksymalne obciążenia

Transparentny design powłoki budynku wymagał również doboru odpowiednich drzwi wejściowych, które jednocześnie będą odporne na duże obciążenia użytkowe, jakie występują w budynkach publicznych. W tym przypadku zdecydowano się na aluminiowy system drzwiowy Schüco ADS 75 HD.HI o wysokiej izolacyjności cieplnej. Łączy on w sobie wysoką trwałość z bogatymi właściwościami funkcjonalnymi i atrakcyjnym designem. Rozwiązanie to zostało zaprojektowane w szczególności z myślą o realizacji dużych, ciężkich skrzydeł i bardzo szerokich przejść. Sprawdza się przy tym w zastosowaniach wymagających wysokiej wytrzymałości czy podwyższonego bezpieczeństwa. System Schüco ADS 75 HD.HI pozwala także na realizację drzwi wielofunkcyjnych czy przeciwpanicznych oraz ich integrację z systemem ochrony budynku lub automatyką budynkową.

Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Grupa    Schüco z siedzibą w Bielefeld zajmuje się projektowaniem i sprzedażą    systemowych rozwiązań powłok budynków z aluminium, stali i PVC-U.    Portfolio produktów obejmuje systemy okienne, drzwiowe, fasadowe,    wentylacyjne, bezpieczeństwa i ochrony przeciwsłonecznej, a także    inteligentne sieciowe rozwiązania dla budownictwa mieszkaniowego i    obiektowego. Schüco zapewnia również doradztwo i cyfrowe rozwiązania na    każdym etapie procesu budowlanego – od wstępnej koncepcji, poprzez    projekt, produkcję i montaż aż po obsługę posprzedażową wraz z    konserwacją i serwisem. Portfolio uzupełniają maszyny do produkcji i    usługi dostosowane do potrzeb klienta. Jako jedna z wiodących firm w    branży budowlanej, Schüco dąży do tego, aby być pionierem w zakresie    całościowego zrównoważonego rozwoju oraz aktywnie przyczyniać się do    osiągania neutralności klimatycznej i tworzenia gospodarki o obiegu    zamkniętym w branży budowlanej dzięki swoim produktom i usługom.    Założona w 1951 roku firma Schüco działa obecnie w ponad 80 krajach i    zatrudnia 6750 pracowników. W 2023 roku roczny obrót firmy wyniósł 2,11    miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl 

Schüco International Polska

press box

Napisane przez newss.pl

Oddaj stary telefon przy zakupie nowego Google Pixel 9A i zgarnij 750 PLN

Ekologiczna jazda: odkryj korzyści używanych części samochodowych