w

Ekologiczna biblioteka w Warszawie z pozwoleniem na użytkowanie

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/00b9e8f8620d885f88fb270b3b3fd02c20240130081142/8c3bcea050f8f26f26c23ba16e66c62420240130081216/3e487c

 

Nowa biblioteka publiczna zlokalizowana przy ul. Kłosowej na warszawskiej Białołęce otrzymała oficjalne pozwolenie na użytkowanie. Dzięki zastosowaniu technologii prefabrykowanych modułów drewnianych, obiekt ukończono w zaledwie 6 miesięcy. Głównym wykonawcą inwestycji była spółka EKOINBUD, specjalizująca się w budowie modułowych obiektów użyteczności publicznej. 

 

Budynek o całkowitej powierzchni 724 m.kw. składa się z dwóch kondygnacji. Na parterze znajduje się wypożyczalnia z mediateką, sala wielofunkcyjna oraz pomieszczenia ewidencji. Na piętrze natomiast ulokowano wypożyczalnię dla dzieci oraz pomieszczenia biurowe i socjalne.

Prace budowlane trwały od czerwca do listopada – mówi Michał Oskroba, project manager, EKOINBUD. Projekt był szczególnie wymagający nie tylko pod względem czasowym, ale też w zakresie zastosowanej technologii oraz precyzji i estetyki wykonania. Ze względu na prestiżową funkcję obiektu, realizacja wymagała od nas bardzo wysokiej dbałości o szczegóły. O sukcesie tej realizacji najlepiej świadczy fakt uzyskania zgody na użytkowanie bezpośrednio po zakończeniu prac budowlanych. 

Budynek biblioteki został wybudowany w technologii modułowej, bazującej na prefabrykowanych elementach drewnianych i żelbetowych oraz wykorzystaniu ciepłej płyty fundamentowej. Charakterystyczną cechą projektu jest widoczna konstrukcja drewniana, wykonana z belek i słupów. We wnętrzach znajdziemy natomiast dwa rodzaje sufitów drewnianych (w tym sufit lamelowy) oraz duże przeszklenia.

Wśród technologii wykorzystanych w budynku nowej biblioteki wymienić należy m.in. panele fotowoltaiczne umiejscowione na dachu, pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe czy systemy sterowania centralą wentylacyjną, optymalizujące zużycie energii – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. Wszystko to pozwoliło przygotować obiekt, który będzie nie tylko nowoczesny i zaawansowany technologicznie, ale też energooszczędny i bardzo ciepły.

 

Ponadto, w ramach realizacji spółka EKOINBUD zajęła się również zagospodarowaniem okolicznego terenu – przygotowaniem nawierzchni mineralnej dróg, parkingów oraz chodników, budową tarasu i elementów zewnętrznych małej architektury a także przygotowaniem ogrodu deszczowego.

Koncepcja budynku biblioteki zdobyła ostatnio wyróżnienie w kategorii projektów ekologicznych konkursu PLGBC Green Building Awards 2023.

___

Grupa EKOINBUD zajmuje się projektowaniem i budową nowoczesnych domów prefabrykowanych oraz modułowych budynków użyteczności publicznej, takich jak placówki oświatowe, budynki biurowe i wielorodzinne, działając na terenie Polski oraz wielu rynkach europejskich. Najbardziej charakterystyczną cechą konstrukcji projektowanych przez EKOINBUD jest wykorzystanie drewna w budownictwie kubaturowym przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich potrzeb energetycznych budynków, doskonałym parametrom zdrowotnym, przy równoczesnym zapewnieniu ich wysokiej funkcjonalności oraz wysokiego standardu.

Napisane przez Mateusz Siedlecki

Miasto Katowice igra losem uczniów. Szkoła w Chmurze chce zapewnić im możliwość zdawania matur i egzaminów ósmoklasisty w Warszawie.

VeloKonto Firma – promocja z premią do 1000 zł