Na rynku okienno-drzwiowym nadal utrzymują się trendy związane z dużymi i energooszczędnymi przeszkleniami, których zadaniem jest podkreślenie zarówno pełnych światła, minimalistycznych brył, jak i charakteru budynków poddawanych gruntownej renowacji. Trendy dotyczą także szeroko rozumianego komfortu, a więc i obsługi – wygodnej, zautomatyzowanej lub zdalnej. Ponadto temat obsługi drzwi i okien coraz częściej zazębia się z zupełnie innymi trendami – tymi z pogranicza architektury i demografii.
Bezpieczne domy, stojące otworem – automatyczne systemy wejściowe
W ofercie producentów nowoczesnych systemów drzwiowych można znaleźć rozwiązania, których wdrożenie oznacza zarówno podwyższenie bezpieczeństwa antywłamaniowego, jak i bardziej komfortową obsługę – nawet dużych i ciężkich skrzydeł drzwiowych. Drzwi wejściowe z silnikiem (wyposażone także w elektroniczny przepust kablowy z zasilaczem, np. SECUREconnect 50/200) odryglowują się automatycznie, czyli łatwo, szybko i często bez użycia klucza. Automatyzacja drzwi może być jednak tylko pierwszym krokiem ku jeszcze bardziej komfortowej obsłudze. Drzwi z silnikiem można wyposażyć w kolejne elementy wspomagające obsługę, np. w czytnik linii papilarnych, a ich odpowiednia konfiguracja, np. z centralą zarządzającą domem i aplikacją w telefonie, oznaczać będzie już nie tylko brak konieczności używania klucza, ale również zdalne otwieranie i zamykanie. Komfort na lata to kluczowe hasło, więc to, co dotychczas wydawało się rynkową niszą, przybiera na sile.
Trend ten dostrzegają producenci, tacy jak G-U Polska:
– W tym roku wprowadziliśmy do oferty m.in. nową odsłonę silnika do drzwi wejściowych – GU SECURY A-Öffner. Udoskonalona wersja działa szybciej, przez co podnosi komfort obsługi zautomatyzowanych drzwi. Chociaż klienci nadal zwracają uwagę na bezpieczeństwo antywłamaniowe, komfort obsługi staje się stopniowo równie ważnym celem. Systemy drzwiowe z oferty G-U oferują jedno i drugie – za bezpieczeństwo antywłamaniowe odpowiedzialny jest m.in. nasz wielopunktowy zamek GU SECURY Automatic, który automatycznie rygluje drzwi w trzech miejscach tuż po zamknięciu. Za komfortową obsługą stoi nowy silnik GU SECURY A-Öffner – wyjaśnia Tomasz Bartol, inżynier wsparcia technicznego i rozwoju G-U Polska.
– Klienci coraz częściej chcą, aby obsługa była jak najwygodniejsza. Zdają sobie także sprawę, że to, co jest dla nich ułatwieniem dziś, za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat może stać się niezbędne. Zautomatyzowane drzwi są bowiem elementem architektury bez barier – przyjaznej użytkownikom w każdym wieku, o różnym stopniu sprawności fizycznej.
Nowy silnik GU SECURY A-Öffner jest podstawą systemu, który umożliwia automatyczną obsługę drzwi wejściowych. Współpracuje z szeroką gamą produktów, takich jak: elektroniczny przepust kablowy GU/BKS, seria zamków GU SECURY Automatic i czytniki. Dzięki temu umożliwia szybkie i wygodne odryglowanie drzwi bez użycia klucza. Jego atutem jest także możliwość regulacji głośności dźwięku otwarcia. Użycie nowego silnika GU SECURY A-Öffner umożliwia dostosowanie drzwi do założeń normy DIN 18040 dla budownictwa bez barier, dlatego sprawdza się zarówno w budynkach jednorodzinnych, zabudowie wielorodzinnej, jak i w obiektach użyteczności publicznej.
Komfort i design – drzwi tarasowe w indywidualnej odsłonie
Na rynku drzwi tarasowych, szczególnie tych wielkogabarytowych, popularnością nadal cieszą się konstrukcje HS (podnoszono-przesuwne). Ich producenci rozwijają ofertę w kierunku, który umożliwia maksymalne zindywidualizowanie produktu finalnego. Drzwi tarasowe muszą być już nie tylko imponująco duże, ale także: dopasowane schematem drzwiowym do potrzeb wnętrza i użytkowników, energooszczędne, komfortowe w obsłudze.
Komfortowa obsługa HS-ów również zmierza w kierunku architektury bez barier – drzwi można wyposażyć w mechanizmy, które ułatwiają ich obsługę ręczną, jak HS LiftUnit, dzięki któremu otwieranie dużych przeszkleń nie wymaga wiele siły. HS-y można również zautomatyzować, czyli wyposażyć w napęd, np. HS Master lub ukryty w ramie HS ePower, a także zainstalować w nich czytnik linii papilarnych od zewnętrznej strony, zamontować próg zlicowany z podłogą (tzw. próg zero) czy zastosować przedłużoną klamkę (np. RONDO z kolekcji G-U), która ułatwia podniesienie skrzydła w pozycji siedzącej (np. osobie na wózku).
– Indywidualizacja – rozumiana jako dopasowanie produktu do zmieniających się potrzeb klientów – to trend, który zakłada dostarczenie drzwi podnoszono-przesuwnych prawie „uszytych na miarę”. Równie ważne jest indywidualne dopasowanie drzwi HS do architektury – nowej lub istniejącej, ale np. gruntownie remontowanej i dostosowanej do zmieniających się z biegiem czasu potrzeb domowników – mówi Piotr Kosmowski, szef działu techniki i rozwoju w G-U Polska. – Drzwi HS powinny być nie tylko efektownym i przeszklonym oknem tarasowym – muszą być solidne i niezawodne, a przede wszystkim maksymalnie komfortowe w użytkowaniu – bez względu na to, czy jest to dom jednorodzinny z małymi dziećmi, hotel z dużą liczbą gości czy dom seniora. Dlatego jako producent okuć podnoszono-przesuwnych nieustannie dokładamy starań, aby nasza oferta składała się z kompatybilnych elementów i powiększała się o kolejne, systemowe produkty – dodaje ekspert.
Natomiast z punktu widzenia producentów stolarki okienno-drzwiowej i montażystów istotne są nawet takie detale, jak: fabrycznie docinane i konfekcjonowane progi z odwodnieniem liniowym czy różne rodzaje szyn jezdnych. Nieprzypadkowo w ofercie G-U w ostatnim czasie pojawiła się nowa, górna szyna prowadząca P 2301, która jest przeznaczona do stosowania we wszystkich schematach drzwi tarasowych HS. Zmienia ona sposób montażu skrzydła HS – odbywa się to odwrotnie niż dotychczas, ponieważ najpierw skrzydło jest wstawiane na szynę dolną, a następnie dopychane w górę. Taka możliwość oznacza znacznie łatwiejszy i szybszy montaż, eliminuje także ryzyko pojawienia się potencjalnych, drobnych uszkodzeń – typowych dla dotychczasowego sposobu montażu (np. podwijania się uszczelki).
Aluminium nadal na topie
Tarasowe okna z aluminium są lekkie, wytrzymałe (mają bardzo dobrą statykę) i pozwalają zachować jak najcieńsze obramowanie efektownego przeszklenia – na dodatek w dowolnym, modnym wykończeniu. Ponadto ich właściwości fizyczne przekładają się również na komfort użytkowania oraz większe możliwości zastosowań – aluminium sprawdza się m.in. w konstrukcjach o wymiarach wykraczających poza standardy stolarki PVC. Dlatego aluminium nadal pozostaje na topie.
Aluminiowe drzwi HS mogą zachwycać: smukłą budową i prostokątną formą ram okiennych, a także możliwością zastosowania stałych przeszkleń w ościeżnicy. Wąskie przylgi i niski przekrój profili gwarantują imponująco dużą powierzchnię przeszklenia. Ponadto, dzięki odpowiedniemu doborowi szyb, okna i drzwi tarasowe z aluminium nadal zapewniają wysoki poziomu energooszczędności, a odpowiednie okucia dają większą odporność na włamanie.
– Aluminium to materiał, który idealnie wpisuje się w nowe trendy architektoniczne – z kilku powodów. Po pierwsze, drzwi tarasowe HS są lżejsze i bardziej komfortowe w obsłudze niż modele wykonane z innych materiałów. Po drugie, skrzydła konstrukcji podnoszono-przesuwnych można produkować w dużych gabarytach i do wagi 600 kg. Ponadto poziom cenowy modeli wykonanych w profilach aluminiowych – w przypadku okien podnoszono-przesuwnych (HS) – jest porównywalny do tych z PVC. A nawet jeśli wypadną drożej, to ich wygląd, znakomite parametry techniczne oraz wyraźnie odczuwalny komfort użytkowania i tak przyciągną klientów – zapewnia Mariusz Kurzela, product manager – aluminium, z G-U Polska.
Ważna jest także estetyka. Drzwi tarasowe HS z aluminium mogą być lakierowane w dowolnym kolorze. Producenci stosują również strukturalne farby proszkowe, które ułatwiają utrzymanie tego typu okien w czystości oraz zapewniają brak śladów palców przy codziennym użytkowaniu. Aluminiowe HS-y doskonale wyglądają w każdym wnętrzu, nawet w najbardziej surowym wydaniu, czyli w stylu „loft”, wyróżniając się dużymi rozmiarami, ostrymi, wyraźnie zaznaczonymi krawędziami i smukłą konstrukcją.
Trendy na rynku drzwi wejściowych i tarasowych skupiają się zatem m.in. na takich zagadnieniach, jak maksymalnie komfortowa obsługa czy dopasowanie produktu do indywidualnych potrzeb. Ponadto ogólne trendy w architekturze mieszkaniowej coraz częściej uwzględniają także problem demografii i starzejącego się społeczeństwa. Dostrzegają to także producenci nowoczesnych systemów drzwiowych, tworząc produkty zgodne m.in. z założeniami architektury bez barier.
G-U Polska