11 grudnia 2024 r. odbędzie się druga edycja Konkursu Anioły Rzemiosła w Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie. Konkurs jest wyjątkowym wydarzeniem, które skupia uwagę miłośników sztuki i rzemiosła artystycznego. Jego pierwsza edycja była wielkim sukcesem: poznaliśmy wielu utalentowanych artystów, a troje zwycięzców otrzymało stypendia artystyczne.
Pierwsza edycja Konkursu Anioły Rzemiosła zgromadziła wielu artystów polskiego rzemiosła. Kapituła jury – złożona z cenionych osobistości takich jak: Marianna Otmianowska, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, rzeźbiarz Tomasz Górnicki, malarz Stanisław Baj czy wybitni fotografowie Marek Straszewski oraz Robert Wolański – wybrała z setek nadesłanych prac konkursowych 18 laureatów, a każdy z trojga zwycięzców otrzymał na rozwój swojego talentu roczne stypendium w wysokości 60 tys. zł.
- Dajmy skrzydła talentom. To jest główny cel tego konkursu: chcemy wskrzesić dawny mecenat. By inteligentni, wpływowi i zamożni ludzie zaczęli znów dostrzegać, jaką wartością jest zachowanie starych technik zdobniczych i ginących zawodów – mówi pomysłodawczyni Aniołów Rzemiosła, projektantka Izabela Łapińska.
Anioły Rzemiosła – nadchodzi druga edycja konkursu
Druga edycja Konkursu Anioły Rzemiosła odbędzie się 11 grudnia 2024 r. ponownie w gościnnych progach Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie – partnera konkursu. Jest ona także kolejną próbą wskrzeszenia dawno zapomnianej, a wartej uwagi praktyki, jaką jest mecenat sztuki, który ciągnie za sobą korzyści dla wszystkich zaangażowanych stron.
Artyści rzemieślnicy będą tym razem rywalizować w trzech kategoriach.
– Haft, Koronkarstwo
– Złotnictwo, Jubilerstwo
– Kowalstwo Artystyczne, Metaloplastyka
Zgłoszenia przyjmujemy od poniedziałku 21 września do 20 listopada.
„Mecenat dał mi poczucie bezpieczeństwa”
Z wymiernych korzyści, jakie warto podkreślić, wracając myślami do zeszłorocznego konkursu, można wymienić choćby sukcesy uczestników. Iwona Tamborska eksponowała biżuterię swojego autorstwa na wystawie w Chinach, a praca Marcina Potyszki stała się częścią ekspozycji Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.
O znaczeniu konkursu najlepiej świadczą także słowa samych laureatów:
– Uczestnictwo w konkursie i wyróżnienie umacnia wartość artysty, wydobywa piękno jego prac na światło dzienne – mówi Izabela Brańska – Oleksy, zwyciężczyni w kategorii haft, koronkarstwo, szydełkowanie. Haft jest jej ogromną pasją. Kocha pełne przepychu hafty historyczne, głównie okresu baroku.
– Mecenat dał mi poczucie bezpieczeństwa, dzięki któremu mogę skoncentrować się na dążeniu do tego celu. Biżuteria jest na wieki, a wieczność zobowiązuje – podkreśla: Iwona Tamborska, zwyciężczyni w kategorii złotnictwo, jubilerstwo, biżuteria. Jej prace są misternymi rzeźbami, w których artystka zamyka ukryte historie i znaczenia, dodające im niepowtarzalnego piękna.
– Każdy twórca prowadzi ze sobą nieustanny dialog, stawia sobie różnorakie pytania, często znajdując nie do końca trafne odpowiedzi. Uważam, że Państwa inicjatywa jest pewnego rodzaju drogowskazem, którego każdy potrzebuje. Jeśli chodzi o mnie dała mi ona poczucie, że w danym momencie dokonałem trafnych wyborów w swoim życiu– dobitnie stwierdza z kolei Adam Szkołuda, zwycięzca w kategorii ceramika artystyczna.
Po więcej aktualnych informacji zapraszamy na stronę: https://aniolyrzemiosla.pixelz.pl/formularz-zgloszeniowy/