Osoby 55+ dobrze czują się na rynku pracy i wybierają stabilizację zamiast zmian. Jak pokazuje najnowszy „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service, co druga osoba z tej grupy wiekowej pozytywnie ocenia swoją sytuację zawodową, ale tylko 2% wierzy, że poprawi się ona w 2025 roku. Większość nie planuje zmiany pracy, choć 45% zamierza zawalczyć o podwyżkę. Starsi pracownicy cenią przewidywalność i bezpieczeństwo – i to właśnie warto im proponować, żeby zostawali dłużej na rynku pracy, co jest kluczowe w kontekście wyzwań demograficznych. A coraz więcej seniorów pracuje – na koniec 2024 roku aktywnych zawodowo było 872,6 tys. emerytów, o połowę więcej niż w 2015 roku, jak pokazują dane ZUS.
– Rosnąca liczba pracujących emerytów to pozytywne zjawisko, zwłaszcza w kontekście wyzwań demograficznych i luki pokoleniowej na rynku pracy. Seniorzy wnoszą ogromne doświadczenie i stabilność, które mogą być bezcenne dla firm. Jednak wciąż widzimy bariery – zarówno po stronie pracodawców, jak i samych pracowników. W naszym „Barometrze Polskiego Rynku Pracy” z 2023 roku co siódmy pracodawca przyznał, że preferuje zatrudnianie osób młodszych, a wielu pracowników 55+ nie dostrzega dla siebie perspektyw zawodowych i widoczne jest zjawisko dyskryminacji ze względu na wiek, co będzie tonowane przez wyzwania demograficzne – mówi Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service.
Stabilizacja zamiast zmian
Z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że większość Polaków 55+ ocenia swoją sytuację zawodową pozytywnie lub neutralnie. Połowa pracowników po 55. roku życia uważa, że jest dobrze lub bardzo dobrze, a 35%, że neutralnie. Jedynie 11% badanych wskazuje, że ich sytuacja jest zła lub bardzo zła. Wśród osób w tej grupie wiekowej dominuje przekonanie o stabilności – aż 66% uważa, że w 2025 roku ich pozycja zawodowa pozostanie bez zmian, podczas gdy tylko 2% spodziewa się poprawy. To najniższy wynik optymizmu spośród wszystkich grup wiekowych. Jednocześnie 13% obawia się pogorszenia swojej sytuacji.
Ostrożne plany na przyszłość
Jeśli chodzi o działania, które planują podjąć starsi pracownicy w celu poprawy swojej sytuacji na rynku pracy, to niemal co czwarty (24%) deklaruje, że zwróci się do swojego pracodawcy o podwyżkę. Prawie co dziesiąty (9%) poszuka dodatkowego zajęcia, a co ósmy (12%) zamierza znaleźć lepiej płatną pracę. Jednak to właśnie w tej grupie wiekowej znajduje się najwięcej osób, które nie będą podejmować żadnych starań o wyższe wynagrodzenie (29%). Dodatkowo, 73% pracowników 55+ nie zamierza zmieniać pracy w ciągu najbliższego półrocza, co potwierdza, że stabilność jest dla nich kluczowa. Jedynie 8% rozważa zmianę pracodawcy. Wśród najważniejszych czynników motywujących do pozostania w obecnym miejscu zatrudnienia osoby 55+ najczęściej wskazują stabilność zatrudnienia (70%), dobrą atmosferę w pracy (50%) oraz wynagrodzenie (41%). Te dane pokazują, że starsi pracownicy cenią bezpieczeństwo i relacje międzyludzkie równie wysoko jak kwestie finansowe, co może stanowić ważny sygnał dla pracodawców w kontekście tworzenia przyjaznego środowiska pracy dla tej grupy wiekowej.
– Rząd powinien aktywnie wspierać firmy w zatrzymywaniu na rynku pracy osób w wieku okołoemerytalnym. Konieczne jest wdrożenie skutecznych mechanizmów zachęcających do zatrudniania pracowników 55+, a dobrym krokiem w tym kierunku są zapowiadane dopłaty do wynagrodzeń. Warto jednak pójść dalej – na przykład, wzorem młodych do 26. roku życia, zwolnić osoby po 55. roku życia z PIT, co zwiększyłoby ich atrakcyjność dla pracodawców. Kluczowe jest, by nie postrzegać tej grupy jedynie jako przyszłych emerytów, lecz jako wartościowych pracowników, których doświadczenie i wiedza mogą realnie wspierać rozwój gospodarczy oraz ułatwiać transfer kompetencji między pokoleniami – podsumowuje Krzysztof Inglot z Personnel Service.
Metodologia badania
Badanie pracowników i pracodawców w Polsce przeprowadzono na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI (Camputer-Assister Web Interview).
Pracodawcy: Próba wynosząca N=329 firm (ok. 100 firm małych zatrudniających do 10 pracowników, ok. 100 firm średnich zatrudniających10-49 pracowników oraz ok. 100 firm dużych zatrudniających 50-249 pracowników). Badanie realizowane w dniach 20-28 stycznia 2025roku.