w

Dojrzewanie rynku centrów handlowych

Brak nowych powierzchni handlowych w centrach wielu miast powoduje ożywanie obszarów dotychczas uśpionych i rozkwit ulic handlowych w dużych aglomeracjach. Przyczyną tego jest też utrudniony dostęp niezależnych najemców do istniejących galerii handlowych.   

Wyraźną tendencją, jaka zarysowywać się będzie na rynku nowoczesnych powierzchni handlowych w nadchodzących latach to także specjalizacja obiektów, prognozują analitycy CBRE. O ile dotąd oznaczało to głownie przebudowę lub rozbudowę istniejących centrów handlowych, to teraz przybywać będzie nowych projektów specjalistycznych. Znajdą się wśród nich m.in. parki handlowe (czyli zespoły sklepów specjalistycznych, np. meblowych czy budowlanych), centra wyprzedażowe (tzw. outlety), jak również centra rozrywki. Rozwój rynku centrów handlowych przyniesie rozszerzanie wachlarza dostępnej oferty i powstawanie obiektów spełniających różne funkcje.

Nisze inwestycyjne w dużych miastach

Na rynku daje się zauważyć trend świadczący o powrocie zainteresowania deweloperów dużymi miastami, które stwarzają nowe nisze do inwestowania. Mimo, że nadal inwestują w miastach małych i średnich, to niebawem nasycenie powierzchni handlowych w nich przekroczy naturalne możliwości popytowe tych rynków. Tymczasem, największe miasta wciąż oferują dużo niewykorzystanych możliwości, szczególnie w segmencie obejmującym mniejsze projekty i lokalne galerie handlowe.

– Niektóre części dużych miast i ich obrzeża pozostają nadal nienasycone pod względem nowoczesnej powierzchni handlowej. Stwarza to możliwość budowy na tych terenach obiektów uzupełniających obecną strukturę centrów handlowych. W takich rejonach najbardziej sprawdzają się niezbyt duże galerie ze sklepami i punktami usługowymi i gastronomicznymi oraz supermarketem spożywczym – tłumaczy Teresa Witkowska z Red Real Estate Development. – Właśnie dlatego planujemy budowę centrum handlowego w poznańskim Dębcu. Dotychczas brakowało w tej części miasta nowoczesnego obiektu handlowego pozwalającego mieszkańcom robić zakupy w komfortowy sposób. Kompleks przy ulicy 28 Czerwca 56 zaoferuje 9,7 tys. mkw. powierzchni najmu. Powstanie w sąsiedztwie budowanego przy Lasku Dębińskim osiedla mieszkaniowego Red Park – wyjaśnia.  

Co roku 600 tys. mkw. nowej powierzchni

Nie tylko jednak metropolie mogą pochwalić się różnorodnością powierzchni handlowych. Także coraz większa liczba mniejszych miast aspiruje do posiadania swoich pierwszych nowoczesnych galerii handlowych. Po dwóch dekadach rozwoju mamy już w Polsce niemal dojrzały rynek powierzchni handlowych.

Z danych Cushman & Wakefield wynika, że rozpoczęte wcześniej inwestycje przyniosły w pierwszej połowie 2012 roku podaż na poziomie 300 tys. mkw. powierzchni najmu brutto. Przełożyło się to na wzrost całkowitej powierzchni handlowej w Polsce do 10,9 mln mkw. W budowie pozostaje 800 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej. Analitycy szacują, że w Polsce średnia roczna podaż w najbliższych trzech latach ustabilizuje się na poziomie 500 – 600 tys. mkw.

Oprócz powstawania nowych obiektów widoczny jest silny jest trend modernizacji i rozbudowy istniejących starszych centrów handlowych. Proces ten objął już 74 obiekty o łącznej powierzchni ok. 2,5 mln mkw., podaje Emmerson.

Autor: Red Real Estate Development

Avatar photo

Napisane przez PrestigePR

Pegasus PR w świecie designu

Trend Micro ogłasza prognozy dotyczące zagrożeń w roku 2013