Dawid Zaleśny, Kierownik Sekcji Depozytów w Biurze produktów oszczędnościowych i rachunków w VeloBank na temat oszczędzania:
Inflacja spadła z rekordowych poziomów sięgających prawie 20 proc. rok temu do 2,8 proc. w lutym br. (prognoza VeloBanku zakładała 2,4 proc.)[1] – wynika z ostatniego odczytu GUS. Według prognoz NBP, ale też naszego banku, osiągnie poziom jeszcze niższy w okolicach 2,2-2,5 proc. w marcu. Średnio inflacja w tym roku powinna wynieść ok. 5 proc.
Konsumenci rozpoczęli oszczędzanie w zeszłym roku pomagając zdławić inflację i dzisiaj, jak podaje GUS, około 57 proc. dorosłych Polaków posiada odłożone pieniądze, a 52 proc. uważa, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy uda im się zgromadzić większą sumę środków[2]. Odsetek Polaków, którzy planują oszczędzić środki w ciągu kolejnych miesięcy rośnie i jesteśmy na poziomach, które ostatnio było widać w okresie przed pandemią Covid-19 i rosyjską agresją w Ukrainie.
Jest wiele sposobów na to, by oszczędzać środki. Najbardziej popularne to lokaty bankowe i konta oszczędnościowe, które mają często rekordowe oprocentowanie 7 proc., które jest ponad dwukrotnie wyższe od dzisiejszych odczytów inflacji. Taką ofertę posiada VeloBank. Lokata mobilna oferuje oprocentowanie do 7 proc w skali roku, podobnie jak elastyczne konto oszczędnościowe, które dodatkowo zapewnia stały dostęp do środków. Stymulująco dla oszczędzania na pewno też zadziała planowane przez rząd wprowadzenie kwoty wolnej wynoszącej 100 tys. w podatku od zysków kapitałowych tzw. podatku Belki.
[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-w-lutym-2024-roku,2,148.html
[2] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/koniunktura/koniunktura/koniunktura-konsumencka-luty-2024-roku,1,132.html