Przebudowa stacji w Małej Nieszawce, wykonana kosztem ok. 11 mln złotych w ramach II etapu Funduszu Spójności, kończy w Toruńskich Wodociągach etap modernizacji podstawowych źródeł wody dla Torunia. Wcześniej bowiem gruntownie przebudowano najważniejszą i największą stację Drwęca Jedwabno. Koszt unowocześnienia obu stacji sięgnął ok. 60 mln złotych.
– Zakres przebudowy obu obiektów był tak duży, że można powiedzieć, iż Toruń praktycznie zyskał prawie dwie nowe stacje produkujące wodę bardzo dobrej jakości, o stabilnych parametrach i w ilościach dających pewność zaopatrzenia, nawet przy znacznym wzroście zapotrzebowania ze strony mieszkańców i przemysłu – mówi Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów.
Stacja Mała Nieszawka z nowymi urządzeniami już funkcjonuje, mimo że umowny termin zakończenia kontraktu upływa dopiero w sierpniu 2012 roku. To zasługa generalnego wykonawcy – firmy Introl z Katowic, a także podwykonawców – firm: Alfa-Zet, Kamitech, Kotłorembud, Inżpol, M&k, Hydrovacum. Należy też dodać, że pełny efekt wynikający z przebudowy stacji uzyskany zostanie po wykonaniu w przyszłym roku nowej magistrali wodociągowej pod dnem Wisły, która zaopatrywać będzie w wodę zachodnią część Torunia i umożliwi przesył znacznie większej ilości wody niż obecnie.
W ramach projektu Toruńskim Wodociągom udało się wykonać także inne zadania, które również mają wpływ na jakość i stabilność dostaw wody dla miasta, jak:
- wymiana ponad 17 km rur azbestowo – cementowych na rury z żeliwa sferoidalnego oraz renowacja (cementowanie) 10 km głównych magistral wodociągowych
- wybudowanie w ostatnich 3 latach z dofinansowaniem unijnym prawie 28 km sieci wodociągowych oraz około 26 km wyłącznie ze środków własnych Toruńskich Wodociągów
- dzięki zakończonej właśnie, też w ramach II etapu Funduszu Spójności, modernizacji gospodarki osadowej na SUW Drwęca – Jedwabno, uzyskano blisko 20-krotną redukcję objętości osadów powstających w procesie oczyszczania wody oraz stworzono znacznie korzystniejsze warunki do ich utylizacji lub wykorzystania przyrodniczego.
- w wyniku tych wszystkich działań 96 proc. mieszkańców miasta Torunia jest podłączonych do miejskiej sieci wodociągowej i ma dostęp do dobrej wody.
– Bez wody nie ma życia, szczególnie dla takiej aglomeracji, jak Toruń to prawda oczywista – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Konsekwentnie od kilku lat realizujemy w mieście ogromne zadania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, korzystając z funduszy unijnych. Dla mieszkańców to działania zauważalne w większości tylko na etapie robót, gdy widać wykopy, rury i ciężki sprzęt, ale są to inwestycje o kluczowym znaczeniu dla standardu życia w mieście – sprawnego oczyszczania ścieków i jakości wody pitnej, z której codziennie korzystamy. Dzięki przebudowie ujęć Drwęca – Jedwabno i Mała Nieszawka torunianie mogą obecnie pić czystą, bardzo dobrą smakowo wodę.
W sumie w ciągu ostatnich 8 lat w Toruniu zostały zrealizowane z udziałem funduszy unijnych inwestycje wodno-kanalizacyjne o łącznej wartości ok. 450 milionów złotych. Łącznie z kontraktami wykonanymi już bez pomocy unijnej, kwota zainwestowana w ten sektor w latach 2005 -2012 wyniesie znacznie ponad pół miliarda złotych.Spośród 19 zrealizowanych kontraktów najważniejsze były dwa etapy projektu pod nazwą „Gospodarka wodno-ściekowa na terenie aglomeracji Toruń”.