Jaka jest różnica między sądowym a prywatnym testem na ojcostwo?
Test DNA do celów sądowych realizuje się z wykorzystaniem procedury formalnej, która nie jest wymagana do przeprowadzenia testu prywatnego. Wynik badania genetycznego zawsze będzie jednak jednoznaczny, bez względu na rodzaj wykonywanego testu.
W sądowym teście na ojcostwo uczestniczą dziecko, mężczyzna i matka (chyba że jej udział jest niemożliwy z obiektywnych przyczyn), ponieważ ustala się zarówno ojcostwo, jak i macierzyństwo. W badaniu prywatnym wystarczy udział dziecka i mężczyzny.
Procedura formalna obejmuje również pobranie wymazów z policzka w placówce, po sprawdzeniu tożsamości uczestników i w obecności świadków. Badanie prywatne może być natomiast wykonane z dowolnych próbek (np. wymazy z policzka, używana maszynka do golenia czy włosy z cebulkami), których nie trzeba pobierać w placówce. Co więcej, do wyniku testu sądowego zostaje dołączona ekspertyza eksperta ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa, który pełni funkcję biegłego sądowego.
Wynik prywatnego testu na ojcostwo a sąd
Wynik prywatnego badania na ojcostwo jak najbardziej można wykorzystać w sądzie, szczególnie w sytuacji, gdy zlecenie testu z procedurą sądową jest utrudnione lub niemożliwe.
Często jest on dowodem wstępnym w sprawie – podstawą do rozpoczęcia procesu. Zdarza się ponadto, że sąd wykorzystuje go jako dowód rozstrzygający. Kiedy? Gdy żadna ze stron nie wnosi sprzeciwu i gdy nie żąda przeprowadzenia testu z procedurą sądową.
Wynik badania DNA zawsze będzie pewny – dlaczego?
To test genetyczny, w którym poddawane analizie fragmenty DNA są niezmienne. Są one ponadto identyczne w każdej komórce organizmu, więc każda próbka jest tak samo pewna. Warto również zdawać sobie sprawę, że laboratorium nie oddziela badań sądowych od prywatnych.
Wszystkie testy realizowane są w taki sam sposób, w tym samym laboratorium, na tych samych odczynnikach i przez ten sam doświadczony personel.
Autor: Agnieszka Łapajska, testDNA, www.testdna.pl/
Zdjęcie: © Maria Sbytova/ 123rf.com