w

Czy ojcostwo utrudnia Polakom rozwój kariery? Sprawdziła to marka CVeasy.pl

  • Autorzy serwisu CVeasy.pl zbadali, jak rodzicielstwo odbija się na rozwoju zawodowym mężczyzn w Polsce. Bazą dla publikacji stała się ankieta przeprowadzona na grupie 635 dorosłych z całego kraju.

  • Tylko 28% respondentów jest zdania, że ojcostwo przeszkadza w rozwoju kariery. Więcej niż co trzecia osoba (39%) dostrzega jednak presję ze strony pracodawców, aby ojcowie ograniczali swój udział w życiu rodzinnym na rzecz obowiązków zawodowych.

  • Kobiety częściej znają prawa przysługujące ojcom i rzadziej oczekują, by to mężczyźni mocniej angażowali się w pracę zawodową, gdy ich partnerka zostanie mamą.

  • Publikując raport o sytuacji ojców na rynku pracy, marka pragnie zwrócić uwagę na konieczność wprowadzenia systemowych rozwiązań, które pomogą mężczyznom brać aktywny i świadomy udział w wychowywaniu dzieci.

Za najkorzystniejszy dla dziecka badani uznają partnerski model rodziny, w którym oboje rodziców pracuje zawodowo i opiekuje się potomstwem. W praktyce jednak trudno go osiągnąć, bo ojcom należy się mniej urlopu, a pracodawcy nadal oczekują, że to matki będą zostawać z chorującymi pociechami lub uczestniczyć w wydarzeniach szkolnych.

Z raportu stworzonego przez firmę CVeasy.pl we współpracy z agencją Elephate wynika, że zdaniem większości Polek i Polaków ojcowie są równie dobrymi (58%) lub nawet lepszymi (31%) pracownikami niż mężczyźni niebędący rodzicami.

Jednak według ponad połowy respondentów ojcowie angażujący się w opiekę nad swoimi dziećmi mogą napotykać trudności w awansie zawodowym. Więcej niż co czwarta osoba (27%) spotkała się też z sytuacją, w której pracodawca niechętnie przyjął wniosek o urlop rodzicielski od ojca lub nakłaniał go do skrócenia jego długości.

Dlaczego pracodawcy prawie wcale (albo wcale) nie kręcą już nosem na zwolnienia lekarskie? Bo to usankcjonowana sprawa, normalna, oczywista. Nikt nie wini pracownika, że choruje. Gdy z urlopów rodzicielskich w końcu zrobimy zasadę, a nie „łaskę”, będzie tak samo. Nikt nie powinien „winić” mężczyzny, że chce wziąć urlop i opiekować się dzieckiem. To żadna łaska – taką możliwość opłacamy w składkach ZUS-owskich – komentuje influencer parentingowy Tomek Rusek, autor profilu Tata na macierzyńskim.

Co powinno się zmienić?

Większość (78%) ankietowanych uważa, że pracodawcy powinni ułatwiać ojcom pogodzenie obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym. Jeszcze więcej osób (82%) jest zdania, że samo państwo powinno bardziej wspierać ojców chcących angażować się w rodzicielstwo na równi z matkami.

Przede wszystkim powinno się mówić, że ojciec to też rodzic, który ma taki sam obowiązek wychowywania dziecka co matka. Zmniejszenie luki płacowej zdecydowanie umożliwiłoby zwiększenie zaangażowania ojców w tę rolę. Niestety, ale dopóki mężczyźni zarabiają więcej, będą traktowani jako „głowa rodziny” od finansów, co działa niekorzystnie i dla ojców, i dla matek – mówi jeden z badanych.

Jak wyjaśnia ekspertka ds. kariery w CVeasy.pl, istnieje wiele sposobów, w jakie pracodawcy mogą wspierać aktywnych zawodowo rodziców – w tym pracujących ojców.

Mogą pozwalać im dostosować godziny pracy do obowiązków rodzinnych, organizować wydarzenia przyjazne rodzinom, stworzyć programy mentorskie i grupy wsparcia dla ojców czy dofinansować koszt opieki nad dziećmi. Warto porozmawiać z pracownikami, aby lepiej zrozumieć ich potrzeby i preferencje, co umożliwi dopasowanie polityki firmy do oczekiwań tej części personelu – tłumaczy Amanda Augustine.

Z pełną treścią raportu o wpływie ojcostwa na kariery Polaków można zapoznać się na CVeasy.pl.

Napisane przez Agencja

XI edycja programu „Dobre Działania” rozstrzygnięta

Konto firmowe w VeloBanku to dobry biznes. Można zyskać nawet 1 tys. zł