Kryzys klimatyczny jest faktem i potrzebujemy odpowiedzialnego i sprawiedliwego odejścia od węgla. Zielona energetyka to wzrost gospodarczy i nowe miejsca pracy. O tym wszystkim opowiemy na briefingu poprzedzającym konferencję.
Nigdy w historii ludzkości nie byliśmy jako gatunek w takim momencie i miejscu. Nigdy jeszcze za naszej bytności na tej planecie nie staliśmy wobec takiego wyzwania. Pod koniec 2017 roku na łamach prestiżowego czasopisma „Bioscience” ukazał się apel 15 364 przedstawicieli świata nauki ze 184 krajów do ludzkości (World Scientists’ Warning to Humanity: A Second Notice). Przesłanie jest mocne i wyraziste: nasz wpływ na biosferę jest destrukcyjny. Według ekspertów, dziś sytuacja środowiskowa jest znacznie gorsza, niż 25 lat temu (wówczas ukazało się pierwsze ostrzeżenie naukowców dla ludzkości) i prawie wszystkie zidentyfikowane wtedy problemy powiększyły się.
– Chcemy zwiększyć presję społeczną na rządzących, aby wymusić zmiany oraz wprowadzić rządowe programy naprawcze. Wkrótce będzie za późno, aby zmienić kurs, a czas ucieka. Czas, aby taką wolę wyraziły elity polityczne w naszym kraju. – podkreśla prof. Piotr Skubała, z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.
Według szacunków Instytutu Energetyki Odnawialnej w okresie najbliższych 4-5 lat można spodziewać się inwestycji w nowe źródła OZE na poziomie 15 GW w źródłach elektrycznych i 9 GW w cieplnych. Skutkiem może być nawet 15-17% roczne tempo wzrostu branży. Kolejnym istotnym czynnikiem mającym przyśpieszyć rozwój sektora OZE w kraju jest znacząca pula środków unijnych w perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Na inwestycje w gospodarkę niskoemisyjną w Polsce jest budżet w wysokości ok. 38 mld zł. Fundusze mogą być przeznaczone na dofinansowanie projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej.
– Aby wygrać z kryzysem klimatycznym, musimy sobie jasno powiedzieć, że węgiel nie ma przyszłości. Musimy przestać budować nowe elektrownie na węgiel i zaprzestać budowy nowych kopalni. Ślązacy potrzebują okrągłego stołu w sprawie sprawiedliwej transformacji Śląska i odejścia od węgla w kierunku energetyki odnawialnej. Polska potrzebuje polityki klimatyczno-energetycznej, planu przejścia na odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną – mówi Patryk Białas, koordynator Sieci Spikerów Klimatycznych ze stowarzyszenia BoMiasto.
Nowe inwestycje oznaczają też wzrost zatrudnienia w branży. Eksperci firmy Bergman Engineering, która specjalizuje się w rekrutacji inżynierów, szacują, że w kolejnych latach sektor OZE może potrzebować ok. 5-7 tysięcy inżynierów. Nowe miejsca pracy będą rozproszone po Polsce, dając zatrudnienie zarówno w miastach jak i obszarach niezurbanizowanych.
Pracę przy nowo powstających obiektach w branżach biogazu, wiatrowej czy energetyki słonecznej znajdą zarówno projektanci, posiadający wiedzę na temat specyfiki danej inwestycji, jak i osoby do prac wykonawczych. Poszukiwani będą m.in. spawacze, monterzy, budowlańcy oraz pracownicy nadzoru budowlanego.
Według statystyk prowadzonych przez IEO do końca 2014 r. energetyka odnawialna stworzyła w Polsce ponad 33,8 tys. miejsc pracy. W 2014 w sektorze OZE w całej UE pracowało 1,1 mln osób – udział Polski – 3%. Najważniejszym źródłem zwiększenia zatrudnienia w energetyce odnawialnej jest krajowa produkcja urządzeń. Wg IEO (2013 – scenariusz rozwoju polskiej energetyki) zatrudnienie w branży OZE w 2030 r. mogłoby wynieść ponad 100 tys. osób (63% zatrudnienia w sektorze produkcji energii elektrycznej i ciepła).
Realizacja tego scenariusza pozwoliłaby podnieść zatrudnienie w energetyce (z uwzględnieniem energetyki konwencjonalnej, w tym węglowej) ze 168 tys. w 2010 do 173 tys. w 2030. Jeśli będzie kontynuowana dotychczasowa polityka energetyczna (pasywna wobec OZE) może to doprowadzić do spadku zatrudnienia w całej energetyce o 79 tys. osób.
Zapraszamy na briefing – Czy na PRE_COP24 Polska zamierza negować kryzys klimatyczny?
Termin: 9 sierpnia 2018 g. 11.00
Miejsce: Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach (wejście od ulicy Olimpijskiej)
Więcej informacji: Patryk Białas, koordynator Sieci Spikerów Klimatycznych Katowice, tel. 606739037, [email protected]