W listopadzie br. CEPE (Europejska Rada Przemysłu Farb, Tuszów Drukarskich i Kolorów Artystycznych), której członkiem jest Polski Związek Producentów Farb i Klejów, zaapelowała do państw członkowskich Unii Europejskiej o odrzucenie propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej utrzymania ceł antydumpingowych na import dwutlenku tytanu z Chin. Ostatnie głosowanie przedstawicieli państw UE otworzyło jednak drogę do przedłużenia ceł na ten ważny dla europejskiego przemysłu farbiarskiego surowiec.
W lipcu 2024 roku Komisja Europejska nałożyła tymczasowe cła na import chińskiego dwutlenku tytanu (TiO2) na sześć miesięcy[1], a państwa członkowskie miały zagłosować w listopadzie br. nad propozycją ich utrzymania. Dwutlenek tytanu (TiO2) jest podstawowym komponentem dla producentów powłok, stanowiącym do 40% kosztów surowców i 20% kosztów gotowego produktu. Cła, jakimi został on objęty zagrażają rentowności unijnego sektora farb o wartości 33 mld euro rocznie, który zatrudnia ponad 150 000 osób.
Jak wskazywało wcześniej w swoim apelu CEPE, przedłużenie ceł na dwutlenek tytanu będzie miało poważny wpływ na sektor farb, jednego z największych użytkowników tego składnika. – Europejscy dostawcy TiO2 nie są obecnie w stanie zaspokoić popytu przemysłu UE, a import z Chin jest trudny do zastąpienia. Jedną z prawdopodobnych konsekwencji jest to, że producenci farb w UE znajdą się w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej w porównaniu z producentami w innych częściach świata, którzy mogą nadal pozyskiwać TiO2 z Chin po niższych cenach i sprzedawać swoje farby na rynku UE – powiedziała Christel Davidson, dyrektor zarządzająca CEPE.
https://eur-lex.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1923