Wrocławskie Dni Krajów Francuskojęzycznych mają na celu przybliżenie polskim odbiorcom języka francuskiego i kultury krajów frankofońskich. Stowarzyszenie Alliance Française Wrocław organizuje Festiwal Frankofonii już od 20 lat. Jak co roku, impreza zbiega się z Międzynarodowym Dniem Frankofonii, obchodzonym 20 marca. Głównym sponsorem wydarzenia jest bank Credit Agricole.
– Od wielu lat wspieramy Alliance Française w organizacji Festiwalu Frankofonii. To oczywiste, że w tym roku nie mogło być inaczej – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy banku Credit Agricole. – Dni Krajów Francuskojęzycznych są dla nas co roku ważnym wydarzeniem, ponieważ łączą Wrocław, czyli miasto, w którym mieści się centrala naszego banku z kulturą Francji, z której wywodzi się nasz bank – tłumaczy Przybylski.
Między 5 a 24 marca we Wrocławiu odbędzie się 15 wydarzeń takich jak: koncerty, wystawy, projekcje filmów, spektakle i warsztaty. Wstęp na większość z nich będzie wolny. Wydarzeniem otwierającym festiwal będzie wernisaż wystawy Bastiena Ducourtioux, francuskiego malarza mieszkającego we Wrocławiu od 4 lat. Wernisaż rozpocznie się 5 marca (poniedziałek) o godzinie 19 we wrocławskiej Galerii pod Plafonem.
Najważniejszym elementem festiwalu będzie z kolei wieczór galowy, który odbędzie się 9 marca (piątek) w Auli Politechniki Wrocławskiej. Wieczór galowy uświetni Benjamin Piat – francuski wykonawca muzyki pop. Piat to artysta z pokolenia trzydziestolatków, który zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Właśnie wydał swój drugi album, obfitujący w swingujące rytmy, który zaprezentuje podczas festiwalowego koncertu.
Kolejnym szczególnym wydarzeniem tegorocznej Frankofonii będzie recital gitarowy Krzysztofa Pełecha, który 23 marca (piątek) w Pałacu w Pawłowicach przedstawi niecodzienne aranżacje dzieł takich kompozytorów jak: J.S. Bach, M. Giuliani, J. Morel i R. Dyens.
Więcej informacji o festiwalu na stronie http://www.alliance-francaise.pl/wroclaw/pl/festiwal-frankofonii-2018.