w ,

Co nowego w CSW

Wystawa „Człowiek w Wielkim Mieście” stanowi artystyczną podróż przez niespotykany wybór 70 prac z kolekcji sztuki UniCredit. Eksploruje ona symbiotyczny związek między środowiskiem miejskim i jego mieszkańcami, poczynając od XX wieku. Analizuje przestrzeń miejską jako odzwierciedlenie współczesnego życia. Podróż zaczyna się od widoku z powietrza, później przechodzi niżej, do poziomu ulic, gdzie protagonistami są budynki i multikulturowy tłum. Następnie wkraczamy w “środowisko domowe’, badając intymną rzeczywistość domu, a podróż kończymy marzycielskimi i utopijnymi wizjami życia w bardziej humanistycznej skali.

W ramach wystawy pokazane będą malarstwo, fotografie oraz instalacje, ukazujące osobiste wizje środowiska miejskiego artystów XX wieku i twórców współczesnych, m.in. Andreasa Gursky, Wolfganga Tillmans, Eugne Atget, Barbary Klemm, Jordi Colomer, czy Petera Blake.

Kuratorami wystawy są Dobrila Denegri , dyrektor artystyczna Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu oraz Walter Guadagnini, przewodniczący Naukowej Komisji Sztuki UniCredit, w skład której wchodzą również Luca Massimo Barbero, Loránda Hegyi i Angelika Nollert.

Wystawę w ramach projektu „Czwarty stan skupienia wody: od mikro do makro” kuratoruje Victoria Vesna . Projekt jest pierwszym tego rodzaju i bardzo ekscytującym doświadczeniem współpracy, opartym na wymianie i dialogu, poprzez stworzenie społecznej sieci i meta-interfejsu, w który zaangażowani będą artyści, naukowcy, kuratorzy, teoretycy, dziennikarze i inni interesujący intelektualiści. Tematem przewodnim będzie woda, rozumiana nie tylko poprzez wielość jej symbolicznych i metaforycznych znaczeń, ale także jako jedno ze źródeł życia i energii, które w obecnych czasach wymaga poważnej politycznej i społecznej dyskusji.

Projekt ten rozważa ideę czwartego stanu skupienia wody jako przesunięcia perspektywy i nowego sposobu myślenia o molekule będącej ostatecznym odbiciem naszej pojawiającej się globalnej świadomości. Tak jak odkrycie buckminsterfullerynu zmieniło nasz odbiór materii i życia po nastaniu ery nanotechnologii, tak idea czwartego stanu skupienia wody zmienia nasz sposób myślenia o świecie i może mieć wielki wpływ na naukę – od nanotechnologii po neurobiologię i pozaziemskie poszukiwanie życia. Podobnie plazma jest nazywana czasem “czwartym stanem skupienia materii” wychodząc poza granicę tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni na Ziemi – ciała stałe, ciecze, gazy… W ostatnim stuleciu wielu naukowców próbowało podkreślić istnienie dynamicznej energii plazmowej, która znajduje się w żywych organizmach i wodzie, lecz bez większego sukcesu. Przy obecnym zaawansowaniu nauki niektóre z tych idei, które w eksperymentach pokazują wodę jako nośnik energetycznej siły i zjawisko kosmiczno-biologiczne, pojawiają się ponownie. Wystawa będzie bazować na tych najbardziej daleko idących tezach, jako drodze do efektywnego dialogu pomiędzy artystami i naukowcamiwyjaśnia kuratorka wystawy Victoria Vesna.

Victoria Vesna jest jedną z najbardziej nowoczesnych artystek, oddaną eksperymentalnym i innowacyjnym poszukiwaniom, która poprzez dialog z nauką i zaawansowanymi technologiami sukcesywnie poszerza granice sztuki. Aktywnie współpracuje z pionierem nano-nauki Jamesem Gimzewskim, wspólne z którym założyła Centrum Sztuki i Nauki w ramach kampusu UCLA w Los Angeles.

Wystawy czynne będą do 29 kwietnia 2012 roku.

Na zdjeciu: Czwarty stan skupienia wody: od mikro do makro

Avatar photo

Napisane przez Aleksandra Iżycka

Auraton na targach MCE 2012 w Mediolanie

U źródeł Bukowiny