w

Ciepły montaż okien i drzwi – jakie wkręty wybrać?

Sposób, w jaki zamontowane są okna i drzwi wpływa na ich parametry użytkowe, w tym izolacyjność termiczną oraz akustyczną. O jakości montażu tych wyrobów, poza właściwym przygotowaniem podłoża i uszczelnieniem, decyduje również zastosowanie odpowiednich łączników: kołków i wkrętów. Te niewidoczne na pierwszy rzut oka elementy odgrywają bardzo ważną rolę. Jak je dobrać i na co zwrócić uwagę przy ich użyciu?

Dobry montaż okien i drzwi wymaga wykorzystania wysokiej jakości rozwiązań, w tym również dopasowanych łączników, które zapewniają stabilne połączenie mechaniczne stolarki z murem. Dzięki temu, jest ona odporna na naprężenia mechaniczne, działanie zmiennych czynników atmosferycznych i zachowuje parametry użytkowe. Jakie łączniki do ciepłego montażu wybrać, żeby okna i drzwi dobrze spełniały wszystkie swoje funkcje?

Dobre wkręty do ciepłego montażu

Skuteczne ograniczenie ryzyka powstawania mostków termicznych zapewnia montaż stolarki okiennej i drzwiowej poza otworem, z wysunięciem poza lico muru. To metoda z powodzeniem stosowana pierwotnie w budynkach energooszczędnych i pasywnych, która obecnie zyskuje na popularności. ­Ponieważ okno lub drzwi nie są tu umieszczone w otworze montażowym, tylko osadzone „na zewnątrz”, np. za pomocą specjalnych blach lub łączników, to kluczowe znaczenie ma właśnie stabilne zamocowanie mechaniczne wyrobu. – Dobrym rozwiązaniem jest wówczas montaż dwu lub wielopunktowy do wnęki okiennej/drzwiowej z zastosowaniem kołków ramowych KPS-FAST-S z wkrętem z łbem stożkowym. Kołki zapewniają odpowiednie zagłębienie w mocowanym elemencie, skuteczną ochronę antykorozyjną oraz mocne i trwałe połączenie systemu montażu z podłożem – mówi Artur Michalak, Product Manager firmy Klimas Wkręt-met, Partnera kampanii „TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ”.

Przy montażu okien i drzwi bezpośrednio w strefie ocieplenia ściany z użyciem dostosowanych do tego systemów (np. opartych na ciepłych ramach montażowych) rekomendowane jest zaś mocowanie wielopunktowe. Można tu zastosować kołki ramowe KPR-FAST-K Klimas Wkręt-met, wyposażone w łeb sześciokątny typu SW. Dają one możliwość „dociągnięcia” elementów systemu do podłoża przy pomocy klucza.

Podstawowe błędy montażowe – jak ich uniknąć?

Popełnione na etapie montażu błędy mogą skutkować obniżeniem parametrów użytkowych stolarki, zwiększeniem strat ciepła w budynku, a w skrajnych przypadkach – uszkodzeniem zamontowanego wyrobu. Ich naprawa jest czasochłonna, kosztowna i trudna do wykonania. Może nawet wiązać się z koniecznością demontażu okien lub drzwi. Dlatego podczas prac montażowych należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, co pozwoli nam uniknąć późniejszych problemów. Poza odpowiednim przygotowaniem i zwymiarowaniem otworu, kluczowe jest też stabilne zamocowanie mechaniczne stolarki z użyciem dopasowanych wkrętów. Dlatego ważne są:

– właściwe dopasowanie wkrętów pod względem długości i średnicy – w zależności od rodzaju stolarki i specyfiki inwestycji, uwzględniamy głębokość zakotwienia oraz grubość mocowanego elementu. Innego typu zamocowania sprawdzą się w przypadku stolarki wielkoformatowej, a inne rozwiązania przy montażu wyrobów o standardowych wymiarach

– stosowanie się do zaleceń producentów np. montaż na wymaganą ilość kołków oraz w odpowiednich miejscach – żeby okno lub drzwi były zamontowane stabilnie i prawidłowo przenosiły wszystkie obciążenia, niezbędne jest zastosowanie do ich montażu właściwej ilości łączników oraz ich dobre rozmieszczenie. Najlepiej kierować się tutaj wytycznymi z instrukcji montażowej montowanego produktu

– dopasowanie wkrętów do techniki montażu oraz do rodzaju podłoża. W zależności od tego, czy stolarkę okienno-drzwiową montujemy np. w ścianie z betonu, w podłożu ceramicznym lub też w budownictwie drewnianym konieczne może być wykorzystanie innego typu wkrętów, które zapewnią trwałe połączenie mechaniczne stolarki z podłożem. Błędem jest natomiast użycie tzw. kołków szybkiego montażu, które nie są dostosowane do przenoszenia dużych obciążeń, jakie występują w przypadku okien i drzwi.

Dobry montaż ma bardzo duże znaczenie dla komfortowego użytkowania stolarki okienno-drzwiowej i ograniczenie strat ciepła w budynku. O tym, jak ważny przy pracach montażowych jest dobór odpowiednich łączników, możemy przekonać się chociażby podczas samodzielnego skręcania mebli. Dopasowane kołki i wkręty ułatwią stabilne zamocowanie okien oraz drzwi, dzięki czemu ich codzienna obsługa będzie wygodna i bezproblemowa.

 

***

Partnerzy kampanii „TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ”: CERESIT, FAKRO, GLASSOLUTIONS, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISHOME, PORTA, LAHTI PRO, PROLINE, POLSKIE STOWARZYSZENIE PRODUCENTÓW STYROPIANU, POLSKA ORGANIZACJA ROZWOJU POMP CIEPŁA (PORT PC), SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI.

Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: APPLiA Polska, EPPA Polska, Instytut Techniki Budowlanej, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”.

Patroni medialni: budnet.pl, budowa.org, budowlanematerialy.eu, budownictwob2b.pl, budownictwo.org, budownictwo.co, Budujemy Dom, Buduj Energooszczędnie, bramy21.pl, Dom Idealny, domszytynamiare.pl, drzwi21.pl, e-izolacje.pl, ekobudowanie.pl, Ekspert Budowlany, e-okna.pl, Forum Branżowe, Globenergia, gramwzielone.pl, green-news.pl, inwestycje.plus, Izolacje, kupdom.com.pl, ladnydom.pl, Ładny Dom, Materiały Budowlane, Monter Stolarki, muratorplus.pl, Murator, Nasz Dekarz, obud.pl, okna21.pl, OKNO Kwartalnik, oknonet.pl, Przegląd Budowlany, RBT Magazyn, receptynadom.pl, regiodom.pl, stolarkabudowlana.eu, stolarstwo.org, Świat Aluminium, Świat Szkła, teraz-srodowisko.pl, termomodernizacja.pl, wybudujemy.com.pl

Zapraszamy do śledzenia działań kampanii „TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ” na stronie: dobrymontaz.com oraz na Facebooku: facebook.com/dobrymontaz

Napisane przez Admin

Zostań Ogrodnikiem Roku z Castoramą i wygraj nagrody o wartości 100 000 zł

Maturzyści zdają maturę A Level – czym różni ona się od polskiej matury?