w , ,

Celiakia może powodować depresję!?

Celiakia może być przyczyną powstania różnego rodzaju nerwów obwodowych, stąd też u chorych na celiakię mogą pojawić się nerwice, depresje czy też padaczka. Szacuje się, że u ok.15% chorych na celiakię rozpoznaje się określone zaburzenie psychiczne a u ok. 10% pacjentów występuje depresja.

Stany depresyjne zauważono także u pacjentów, u których zdiagnozowano celiakię, a które aktualnie przebywają na ścisłej diecie bezglutenowej. Często wyeliminowanie większości produktów bezglutenowych z diety, a także niemożność skorzystania z oferty restauracji czy też posiłków serwowanych u znajomych prowadzi do poczucia inności czy też wyobcowania. To z kolei może wywołać poważne stany depresyjne. Dlatego tak bardzo istotne jest wsparcie ze strony rodziny, znajomych czy też fachowych psychologów.

Celiakia to choroba genetyczna polegająca na trwałej nietolerancji glutenu – białka występującego w zbożach. Celiakii nie można wyleczyć, a jedynym sposobem złagodzenia objawów choroby jest wyeliminowanie nawet najmniejszych ilości glutenu ze spożywanych pokarmów.

Warto wiedzieć, że celiakia jest chorobą trudną do zdiagnozowania. Do tej pory diagnozy były stawiane głównie na podstawie widocznych objawów, wykrywania przeciwciał antygliadynowych oraz antyendomysjalnych oraz wykonaniu biopsji jelita cienkiego.  Metody te mają swoje wady i zalety, badanie poziomu przeciwciał nie zawsze daje wiarygodny obraz zwłaszcza u osób starszych, jak i tych przebywających na diecie bezglutenowej. Z kolei biopsja jelita cienkiego jest zabiegiem inwazyjnym , dlatego też  rodzice małych dzieci niechętnie się na nią decydują.

W związku z tym, że celiakia jest chorobą dziedziczną, naukowcy kilka lat temu opracowali badania, dzięki którym można wykryć dwa typy genów HLA DQ2 i HLA DQ8, odpowiedzialnych za rozwój choroby. Testy genetyczne pozwalają praktycznie w 100% wykluczyć ryzyko rozwoju celiakii u osób, które nie posiadają tych genów, natomiast u osób u których zidentyfikowano te geny istnieje bardzo duże ryzyko rozwoju celiakii. Wówczas podczas stawiania diagnozy bierze się pod uwagę  ewentualnie występujące objawy celiakii lub też wykonuje się dodatkowe testy. W tym roku badania DNA na celiakię zostały oficjalnie zarekomendowane przez Europejskie Stowarzyszenie Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia jako jedna ze standardowych metod wykorzystywanych w diagnozowaniu celiakii.

Avatar photo

Napisane przez Barbara Prokurat

Musical 3D Live „Polita” wraca po przerwie wakacyjnej

Nowa kampania SKOK Ubezpieczenia