– W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się membranie i jej właściwościom. Jest to szczególny rodzaj porowatej struktury. Dziurki, jakie się w niej znajdują, są wielokrotnie mniejsze niż cząsteczki wody, ale większe od cząstek pary wodnej. Właśnie dlatego membrana przepuszcza wilgoć z wnętrza buta na zewnątrz, ale nie przemaka podczas przeciętnego deszczu – mówi Tomasz Nurzyński, właściciel fabryki obuwia NIK i dodaje, że te modele, które są w nią wyposażone zapewniają bardzo dobrą wodoodporność. – W butach bez membrany ochronę przed wodą zapewnia odpowiednia impregnacja materiału cholewki.
Cholewki w butach trekkingowych najczęściej wykonane są ze skóry naturalnej (licowej, nubukowej lub zamszowej) lub tkanin syntetycznych (głównie poliamidów). Buty skórzane zazwyczaj są cięższe niż syntetyczne, ale w naturalny sposób dopasowują się do stopy, zapewniając komfort w trakcie marszu.
Nie ma większego koszmaru podczas nawet niewielkich marszrut niż język w bucie, który się wykręca we wszystkie strony. W butach trekkingowych musi on być miękki i elastyczny. Przed ostateczną decyzją o zakupie konkretnego modelu obuwia należy dokładnie sprawdzić czy jest on dopasowany do stopy. Połączenie języka z cholewką na całej długości zapobiegnie wpadaniu piachu i kamyków.
– Kolejnym bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym elementem podczas wyboru butów jest podeszwa. Powinna ona mieć wyraźny bieżnik zapewniający przyczepność i stabilność. Nie bez znaczenia jest też jej twardość – te z miękkiej gumy są bardziej przyczepne – mówi Tomasz Nurzyński.
Półbuty trekkingowe na podszewce typu laminat z membraną sprawdzą się zarówno w mieście jak i na wycieczkach w terenie ze względu na swoją lekkość i rodzaj podszewki.
Do zimowych oraz dłuższych wędrówek polecane są buty wyższe sięgające kostki na podszewce typu polar z membraną. Wyposażone w wodoodporną oraz wiatroszczelną membranę sprawdzą się na co dzień w mieście czy podczas spacerów.
KILKA WSKAZÓWEK:
• Najlepszym terminem na przymiarki butów trekkingowych jest wieczór lub późne popołudnie.
• Do mierzenia należy założyć sportowe skarpetki – najlepiej tego typu, jakie zwykle użytkujemy podczas wypraw.
• Dobór rozmiaru butów do trekkingu powinien polegać na wyborze buta, który nie ciśnie. Optymalny wybór to buty o około 0,5 centymetra większe niż stopa.
• Podczas przymiarki należy założyć obydwa buty i chwilę w nich pospacerować.