Bolt wprowadza w Piastowie dwa nowe i bezpieczne środki transportu miejskiego. Od dzisiaj na piastowskich ulicach dostępnych jest kilkadziesiąt zielonych rowerów i hulajnóg elektrycznych. To sposób na szybkie przemieszczanie się po mieście, bez korków i czekania na przystanku.
Mieszkańcy i mieszkanki Piastowa którzy są już użytkownikami aplikacji Bolt, zobaczą symbol hulajnogi i roweru w swojej aplikacji. Wybranie symbolu przeniesie użytkownika do “wypożyczalni” jednośladów. Elektryczną hulajnogę czy rower można odblokować, skanując kod QR umieszczony na kierownicy urządzenia. Przed rozpoczęciem pierwszego przejazdu każda użytkowniczka i użytkownik będzie się musiał zapoznać z instrukcją i wskazówkami w aplikacji dotyczącymi bezpiecznej jazdy oraz parkowania pojazdu. Osoby, które nie mają jeszcze aplikacji Bolt, mogą pobrać ją z Google Play (Android) lub App Store (iOS).
Odblokowanie elektrycznej hulajnogi i roweru jest bezpłatne. Korzystający z aplikacji w Piastowie będą płacić za każdą minutę jazdy 85 groszy niezależnie od tego który z jednośladów wybiorą.
– Miasto Piastów zwraca szczególna uwagę na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Ze względu na niewielką powierzchnię miasta przy jednocześnie dużej gęstości sieci drogowej i bardzo dużym natężeniu ruchu transportowego sprawa bezpieczeństwa jest absolutnym priorytetem. Nasze miasto przygotowuje się także do opracowania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, który to dokument powstaje w oparciu o informacje od mieszkańców uzyskane w ramach konsultacji społecznych. Chcemy, by tak ważna sprawa jaką jest szeroko rozumiana zrównoważona mobilność miejska znalazła rozwiązanie zgodne z oczekiwaniami Piastowian. Stąd działania na rzecz promocji transportu zbiorowego, który w ramach miejskiej linii autobusowej P1 od ponad dwóch lat jest bezpłatny oraz wsparcie wszelkich form transportu niskoemisyjnego – komentuje Grzegorz Szuplewski. Burmistrz Miasta Piastowa
– Dopasowujemy nasze operacje do potrzeb lokalnej społeczności, wprowadzamy konieczne ograniczenia w zakresie prędkości jazdy i parkowania. To, że mieszkańcy i mieszkanki Piastowa już mogą korzystać z naszych rozwiązań mikromobilnych potwierdza, że obrana strategia jest skuteczna. Naszym celem jest zwiększenie mobilności mieszkańców miast poprzez udostępnianie innowacyjnych metod transportu mając na uwadze dbałość o środowisko naturalne. Hulajnogi i rowery elektryczne uzupełniają się wzajemnie, ponieważ odpowiadają na różne potrzeby transportowe użytkowników. Hulajnoga jest najbardziej efektywnym rozwiązaniem na krótkich dystansach do 4 kilometrów, podczas gdy rowery elektryczne sprawdzą się do pokonywania dłuższych tras od 5 do 10 kilometrów – mówi Valerii Romanov, Bolt Rentals Country Manager w Polsce.
O rowerach i hulajnogach Bolt dostępnych w Piastowie
Rowery elektryczne Bolt zostały zaprojektowane przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie użytkowników, dlatego posiadają solidne hamulce bębnowe, odporne na przebicia opony pneumatyczne. Dla użytkowników przydatna będzie funkcja ładowania telefonu za pomocą bezprzewodowej ładowarki, umieszczonej wygodnie na kierownicy.Rowery elektryczne Bolt mogą osiągnąć prędkość do 25 km/h.
Hulajnogi Bolt dostępne w Piastowie pozwalają na pokonanie nawet 40 km na jednym ładowaniu. Przednie i tylne oświetlenie zapewniają bezpieczeństwo podczas korzystania w godzinach późno popołudniowych. Dostosowana amortyzacja poprawia przyczepność do podłoża i płynną jazdę. Maksymalna prędkość jazdy hulajnogami Bolt została ograniczona do 20 km/h zgodnie z wymogami prawa.
Jak jeździć bezpiecznie i zgodnie z przepisami
Korzystanie z hulajnóg i rowerów elektrycznych Bolt jest niezwykle proste, jednak zalecane jest stosowanie się do ogólnych zasad bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy:
korzystania z kasku oraz wygodnego obuwia na płaskiej podeszwie,
jeżdżenia tylko w dozwolonych miejscach,
jeżdżenia w linii prostej, unikania ostrych zakrętów,
niekorzystania z hulajnogi/ roweru w czasie ekstremalnych warunków pogodowych,
niekorzystania z hulajnogi/ roweru pod wpływem środków odurzających,
korzystania z hulajnogi/ roweru samemu – jednoślady są przeznaczone do użytku wyłącznie jednej osoby.
Parkowanie jest równie ważnym elementem odpowiedzialnego korzystania z miejskich hulajnóg i zostało uregulowane w skali kraju w maju 2021. Zasady te opisane są również w aplikacji:
Jednoślad, po zakończeniu jazdy, należy pozostawić w miejscu do tego przeznaczonym, tzw. punkcie mobilności, które są już dostępne w niektórych miastach.
W przypadku jeśli nie ma takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi.
Przepisy nakazują zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnościami i zachowanie miejsca na chodniku o szerokości 1,5 m.