Od dłuższego czasu w środowisku blogerów książkowych odbywały się dyskusje o promowaniu wartościowych książek, które nie zawsze promowane są przez wydawnictwa. Autorzy blogów poświęconych książkom dyskutowali także o tym, dlaczego warto podkreślić to, co podoba się szerokim rzeszom czytelników, a nie wyłącznie profesjonalnym krytykom. – Środowisko polskich blogerów książkowych rozwija się w bardzo szybkim tempie, z dnia na dzień pojawiają się nowe blogi o ścisłej specjalizacji lub ogólnie o literaturze – podkreśla Monika Badowska, autorka bloga „Z lektur prowincjonalnej nauczycielki” – http://prowincjonalnenauczycielstwo.blogspot.com/. – Blogosfera książkowa nabiera rozpędu, dojrzewa, ewoluuje, zyskuje coraz więcej czytelników. Nasz głos jest coraz bardziej słyszany i doceniany przez portale, media, wydawnictwa.
W jednej z dyskusji wypłynął problem nagród literackich. Wielu blogerów uważa, że nagrody literackie przyznawane przez krytyków nijak się mają tak naprawdę do tego, co czytamy, co lubimy i doceniamy. Dlatego powstał pomysł nagrody blogerów – „Złotej Zakładki”, która przyznana została po raz pierwszy w 2011 roku podczas Targów Książki w Katowicach.
Prawo do zgłaszania książek mają blogerzy piszący o książkach, których blog w momencie otwarcia naboru nominacji funkcjonuje od 6 miesięcy i w którym publikowanych jest co najmniej dwanaście recenzji w roku. Każdy z uprawnionych Blogerów może nadesłać maksymalnie po trzy nominacje w każdej kategorii. Nie ma obowiązku zgłaszania nominacji w każdej spośród kategorii. Zgłoszenia należy przysyłać na adres: [email protected]. W mailu z nominacjami musi znaleźć się adres bloga w celu jego weryfikacji oraz nick właściciela bloga. Blogi, których właściciele ukryją czas powstania strony, będą zdyskwalifikowane.
– Nominować można książki opublikowane w Polsce w 2011 roku – mówi Agnieszka Tatera, autorka bloga „Życiowa pasja bibliofila” – http://ksiazkowo.wordpress.com/ – Nominować warto książki w kategoriach: „Najlepsze czytadło”, „Najbardziej poruszająca książka”, „Najlepsza intryga”, „Najlepsza książka non-fiction”, „Najzabawniejsza książka”, „Najciekawszy świat powieści”, „Najbardziej wciągająca książka”, „Najlepsza książka dla dzieci”, „Najlepsza książka dla młodzieży”. Nominować trzeba… tylko do 1 lipca bieżącego roku.
Więcej informacji o przedsięwzięciu znaleźć można na stronie internetowej przedsięwzięcia – http://zlota-zakladka.pl