W warsztatach wzięło udział 11 przedstawicieli polskiej blogosfery, w większości blogerki kulinarne. Swoją wiedzą i doświadczeniami służyli Leszek Szurkowski, fotograf i grafik, założyciel studia LES Inc oraz Małgosia Abramowska fotograf, fotoedytor i blogerka (ILLUCUCINA).
Wbrew pozorom, fotografia kulinarna nie należy do najłatwiejszych dziedzin. Zdjęcie potrawy powinno pobudzać zmysły i działać na wyobraźnię. Fotograf musi zadbać o każdy szczegół i działać szybko, jeśli chce uchwycić na zdjęciu świeżość potrawy.
Nie zmienia to jednak faktu, że dyscyplina ta rządzi się podstawowymi prawami fotografii.
– Niezależnie od tego co fotografujemy, musimy mieć świadomość celu i pewność co chcemy zaakcentować, na czym skupić uwagę odbiorcy. Podstawą jest opanowany warsztat i znajomość sprzętu. Zasady kompozycji i oświetlenia trzeba po prostu znać, reszta zależy od upodobań i intencji fotografa – mówi Leszek Szurkowski.
Dobór oświetlenia i odpowiednia kompozycja były jednymi z najważniejszych tematów spotkania. Blogerzy wykorzystywali zdobytą wiedzą podczas praktycznych ćwiczeń. Nie zabrakło przydatnych wskazówek i podpowiedzi ułatwiających pracę. Entuzjazm wzbudziły aluminiowa folia spożywcza, papier do pieczenia i zwykłe białe talerze, które znalazły zastosowanie jako akcesoria fotograficzne.
– Cieszę się, że mogliśmy korzystać z bogatego doświadczenia Leszka Szurkowskiego. Jestem przekonany, że wiedza, którą blogerzy zdobyli podczas warsztatów zaprocentuje w przyszłości – podkreśla Marek Bielski, organizator Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”.
Dzięki uprzejmości krakowskiego hotelu Swing, w którym odbywało się spotkanie, blogerzy mieli okazję sfotografować różne rodzaje artykułów spożywczych i przedmiotów kuchennych. Obrys kieliszka, kompozycja warzyw, świeżo ugotowany makaron, parująca zupa – to tylko niektóre obiekty, z którymi mierzyli się uczestnicy spotkania.
Firma MASMAL, partner warsztatów, dostarczyła z kolei świeże masło, które było kolejnym tematem fotografii. Przedsiębiorstwo z Warlubia przygotowało również pyszne upominki dla uczestników spotkania. MASMAL jest laureatem programu „Doceń polskie”. Trzy wyroby z oferty tego producenta (Ser Rotmistrza w parafinie, Masło osełkowe tradycyjne z Warlubia oraz Masło ekstra tradycyjne z Warlubia) zostały wyróżnione certyfikatami „Doceń polskie”.
Spotkanie sprzyjało integracji; blogerzy mieli okazje do rozmowy i wymiany doświadczeń. Warsztaty fotograficzne zapoczątkowały działanie Akademii „Doceń polskie” – cyklu spotkań i warsztatów dla blogerów. – W Akademii nie chcemy się spotykać tylko z blogerami kulinarnymi. Jesteśmy otwarci na autorów zajmujących się rożnymi dziedzinami. Mam nadzieje, że w ten sposób program „Doceń polskie” przyczyni się do integracji blogosfery – podsumowuje M. Bielski.
Informacje na temat programu dostępne są na stronie internetowej programu: www.docenpolskie.pl oraz na Fanpage: fb.com/docenpolskie.
* * *
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
Program „Doceń polskie” ma na celu promocję wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się eksperci, reprezentujący m.in. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Fundację Klubu Szefów Kuchni oraz Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP.