w

BitDefender przewiduje wysyp letniego scamu w 2011 roku

BitDefender®, wielokrotnie nagradzany dostawca innowacyjnych rozwiązań bezpieczeństwa, zidentyfikował szereg rodzajów scamu atakującego tego lata uczestników festiwali muzycznych, fanów wydarzeń sportowych oraz osoby wybierające się na wakacje. Szczyt letnich wiadomości spamowych w 2011 roku związany jest z rezerwacjami wyjazdów wakacyjnych i potwierdzeniami biletów. Online Threats Labs – laboratorium BitDefendera zajmujące się zagrożeniami internetowymi – zapowiada także wzrost liczby ataków scamowych przy zamówieniach wejściówek na imprezy za pośrednictwem oszukańczych stron internetowych oferujących fałszywe bilety.

W czasie kiedy relatywnie łatwo stać się ofiarą sezonowego spamu albo fałszywych stron, najczęściej spotykane przynęty wśród letniego spamu obejmują oferty spędzenia wakacji w atrakcyjnych miejscach, a także prośby o potwierdzenie zakupu biletów (“Confirm your ticket”) czy weryfikację płatności za zamówienie (“Order payment verification”). Jeśli potencjalna ofiara zamawiała wcześniej bilety albo rozważała wakacyjne opcje, zwłaszcza na zagranicznych portalach, zagrożenie jest podwójne. Po pierwsze, zawierające malware załączniki narażają użytkownika na ataki robaków lub Trojanów. Po drugie, zawarte w treści wiadomości odnośniki prowadzą do stron kradnących dane finansowe.

W ostatnim miesiącu BitDefender śledził również wzrost letnich ataków vishingowych. Typowo, potencjalna ofiara odbierała telefon od fikcyjnej agencji turystycznej oferującej szansę wygrania wycieczki do Disneylandu. Po złapaniu przynęty ofiara była proszona o zalogowanie się na stronie internetowej i wypełnienie formularza, aby móc uczestniczyć w losowaniu. W rzeczywistości, nagrody nie stanowiła luksusowa wycieczka do parku rozrywki, a kradzież danych karty kredytowej.

Szef BitDefender Online Threats Labs radzi jak pozostać bezpiecznym tego lata:

  • Korzystaj ze znanych stron o potwierdzonej reputacji planując uczestnictwo w imprezach
  • Poszukaj informacji o stronie oferującej bilety i dowiedz się co inni na jej temat sądzą
  • Skontaktuj się z obsługą klienta i zapytaj o wydarzenie lub szczegóły dotyczące miejsc
  • Bądź na bieżąco z aktualnymi zagrożeniami i spamem, upewnij się także, że komputer jest chroniony i zaktualizowany

„W dodatku do scamu wyłaniającego się w nowym przebraniu, przewidujemy pojawienie się tego lata całego wachlarza innych jego rodzajów. Recepta na wakacyjny scam jest prosta – weź kilka zdjęć tropikalnej wyspy, dodaj kilka atrakcyjnych cen, popularne miejsce docelowe i złośliwa pułapka jest gotowa.” Mówi Catalin Cosoi, szef Online Threat Labs BitDefendera. „Inni są ogłupiani przez fałszywe strony z biletami, których część wygląda niemal identycznie jak ich legalne odpowiedniki. W ciągu ostatnich dwóch lat ludzie stracili miliony w zamian za fałszywe bilety, vouchery hotelowe lub obietnice luksusowych wakacji za granicą.”

Pełną listę funkcji oprogramowania BitDefender i korzyści z jego używania znajdziesz odwiedzając stronę http://www.bitdefender.marken.com.pl

***

BitDefender® jest twórcą jednej z najszybciej i najefektywniej rozwijających się linii uznawanego na świecie oprogramowania bezpieczeństwa. Od czasu powstania w 2001 roku, BitDefender nieustannie podnosi poziom i ustanawia nowe standardy ochrony proaktywnej, stając się innowatorem branży zabezpieczeń przed złośliwym oprogramowaniem. Każdego dnia BitDefender chroni dziesiątki milionów użytkowników domowych i korporacyjnych na całym świecie – dając im spokój ducha dzięki świadomości bezpieczeństwa ich cyfrowych doświadczeń. Rozwiązania BitDefender rozpowszechniane są poprzez globalną sieć partnerów i dystrybutorów z ponad stu krajów. Więcej informacji na temat BitDefendera i jego produktów można szukać na stronach internetowych poświęconych rozwiązaniom bezpieczeństwa. Dodatkowo, na stronie www.malwarecity.comBitDefender przedstawia kulisy i najbardziej aktualne informacje dotyczące zagrożeń bezpieczeństwa, pozwalając użytkownikom śledzić codzienną walkę ze złośliwym oprogramowaniem.

Marken Systemy Antywirusowe istnieje od 1999 roku i aktywnie działa w  branży bezpieczeństwa informatycznego na terenie całej Polski. Firma zajmuje się dystrybucją oraz wdrażaniem produktów związanych z najnowszymi technologiami w zakresie bezpieczeństwa i ochrony danych w sieciach komputerowych, zwłaszcza oprogramowania antywirusowego. W swojej ofercie posiada rozwiązania, które otrzymały pozytywne opinie i certyfikaty w  niezależnych testach prowadzonych przez laboratoria na całym świecie. Należą do nich m.in. takie światowe marki jak: BitDefender, TrustPort, Kaspersky, ESET, Avast, F-Secure, USB Lock, DeviceLock, NETASQ, G DATA, Acronis

Avatar photo

Napisane przez Marken

BInAR 2011: Najpopularniejsze stacje internetowe to te znane z eteru

Udar udarowi nierówny – wybieramy wiertarkę